Reklama

Wiara

III niedziela Wielkiego Postu

Bóg udziela człowiekowi wskazań, bo chce uczynić go wolnym

Bóg nie jest wszechmocnym, który narzuca człowiekowi swoje prawa, taktując go jak niewolnika, który słuchać musi praw swojego pana. Nic podobnego! Bóg udziela człowiekowi wskazań, bo chce uczynić go wolnym. Jest Nauczycielem, który uczy człowieka reguł pięknego i szczęśliwego życia. Jest Ojcem, który pokazuje swoim dzieciom drogi, które prowadzą do dobrej przyszłości, do domu, który daje poczucie bezpieczeństwa i schronienia.

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ewangelia (J 2, 13-25)

Zbliżała się pora Paschy żydowskiej i Jezus przybył do Jerozolimy. W świątyni zastał siedzących za stołami bankierów oraz tych, którzy sprzedawali woły, baranki i gołębie. Wówczas, sporządziwszy sobie bicz ze sznurów, powypędzał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły powywracał. Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: «Zabierzcie to stąd i z domu mego Ojca nie róbcie targowiska!» Uczniowie Jego przypomnieli sobie, że napisano: «Gorliwość o dom Twój pochłonie Mnie». W odpowiedzi zaś na to Żydzi rzekli do Niego: «Jakim znakiem wykażesz się wobec nas, skoro takie rzeczy czynisz?» Jezus dał im taką odpowiedź: «Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzy dni wzniosę ją na nowo». Powiedzieli do Niego Żydzi: «Czterdzieści sześć lat budowano tę świątynię, a Ty ją wzniesiesz w przeciągu trzech dni?» On zaś mówił o świątyni swego ciała. Gdy zmartwychwstał, przypomnieli sobie uczniowie Jego, że to powiedział, i uwierzyli Pismu i słowu, które wyrzekł Jezus. Kiedy zaś przebywał w Jerozolimie w czasie Paschy, w dniu świątecznym, wielu uwierzyło w Jego imię, widząc znaki, które czynił. Jezus natomiast nie zawierzał im samego siebie, bo wszystkich znał i nie potrzebował niczyjego świadectwa o człowieku. Sam bowiem wiedział, co jest w człowieku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Drodzy!

Reklama

1. Tylko pozornie było bez znaczenia to, co uczynił Jezus. Oczywiście, wyrzucenie bankierów i sprzedawców ze świątyni nie rozwiązało raz na zawsze problemu kupczenia rzeczami świętymi i w miejscach świętych. Należy przypuszczać, że wrócili oni bardzo szybko na swoje miejsca, jak tylko Jezus oddalił się stamtąd. Czy zatem wysiłek Jezusa się opłacał? Czy warto było narażać się takiemu wpływowemu środowisku? Jezus wykonał dzieło proroka. Ten zaś nie rozwiązuje raz na zawsze spornych kwestii, ale jest drogowskazem, w jakim kierunku należy pójść, by dojść do celu, by przywrócić pokój, by zapewnić lepszą przyszłość. Jezus wyrzucił ze świątyni tych, którzy do niej nie należeli. Usunął z niej wszystko to, co było jej obce. Jezus uczynił to w świątyni materialnej, ale świątynią jest także każdy człowiek. Czyż nie wiecie, żeście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was? Jeżeli ktoś zniszczy świątynię Boga, tego zniszczy Bóg. Świątynia Boga jest świętą, a wy nią jesteście (1 Kor 3, 16-17) – pisze św. Paweł. Każdy człowiek, bogaty i biedny, mądry czy głupi, przy władzy i bez władzy, każdy jest świątynią, świątynią, którą sam Bóg tworzy, jeśli tylko mu na to człowiek pozwoli. Ponieważ człowiek jest świątynią Boga, jego wnętrze musi być czyste. Usunąć winien ze swego serca i myśli, ze swojego słownika i z obrazów, którym się przygląda, ale też ze swoich pragnień i spośród znajomych wszystko to i tych, co zaśmieca, co zanieczyszcza jego wnętrze, co sprawia, że inni nie widzą w nim już Boga.

Reklama

Wszystko jest jakimś sanktuarium, bo wszystko pochodzi od Boga, Stwórcy i Ojca wszystkiego. Cały świat, w szczególności zaś nasza Ziemia, jest sanktuarium Boga, dlatego mamy dbać o jej czystość, o jej piękno, odnosić się z szacunkiem do wszystkich stworzeń.

Podziel się cytatem

Reklama

2. Dekalog – dziesięć słów Boga – uczy, jak dbać o czystość swojego wnętrza, ale też o piękno relacji z innymi ludźmi, o piękno relacji z całym stworzeniem. Dziesięć słów Boga, dziesięć Przykazań, podaje pierwsze czytanie, z Księgi Wyjścia. Bóg zobowiązał się, by dać człowiekowi wskazania, co robić i od czego się powstrzymać, by zachować i rozwijać piękno, które otrzymał na stworzeniu, by zachować wolność myślenia i działania, by zagwarantować sobie i innym ludziom, pomyślną przyszłość. Osiągnie ją, kiedy będzie znał i zachowywał Boże przykazania. Pierwszym z nich jest prawda, że człowiek jest człowiekiem, a Bóg Bogiem. Prawda ta porządkuje wszystko. Wprowadza harmonię i celowość: Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! (Wj 20,2–4). Bóg nie jest wszechmocnym, który narzuca człowiekowi swoje prawa, taktując go jak niewolnika, który słuchać musi praw swojego pana. Nic podobnego! Bóg udziela człowiekowi wskazań, bo chce uczynić go wolnym. Jest Nauczycielem, który uczy człowieka reguł pięknego i szczęśliwego życia. Jest Ojcem, który pokazuje swoim dzieciom drogi, które prowadzą do dobrej przyszłości, do domu, który daje poczucie bezpieczeństwa i schronienia.

Reklama

Jeśli brak Boga, jeśli brak jakiegokolwiek Boga, wszystko wtedy wydaje się być dozwolone – pisał Dostojewski. Z kolei Sartre odwracał perspektywę, pisząc, że „wszystko jest dozwolone, człowiek jest wolny, dlatego nie ma żadnego Boga” (J.-P. Sartre). Alternatywa Bóg albo wolność jest fałszywa. Tylko dlatego, że jest Bóg, człowiek może czuć się wolny, może być wolny.

Podziel się cytatem

3. Ewangelia kończy się ważnym stwierdzeniem. Ewangelista pisze, że Jezus uczynił to wszystko, bo wiedział, co w człowieku się kryje. Dobry i wszechmocny Bóg zna mnie i bardzo miłuje, dlatego mogę spać i pracować spokojnie. Kiedy ja nie czuwam, Bóg czuwa za mnie. Czuwa także wtedy, kiedy daje mi wskazania, ofiaruje przykazania, bierze za rękę i prowadzi nad przepaściami życia. Czuwa, kiedy – bywa również i tak – siłą wyrzuca z mojego życia wszystko to, co przeszkadza mi w pełnym rozwoju. Bywa, że przyjmuje to formę krzyża, może być to choroba, cierpienie, utrata kogoś z bliskich, jakiś kryzys osobisty czy rodzinny, jakieś po ludzku nieszczęście. Muszę wówczas pomyśleć, czy aby Bóg nie daje mi przez to jakiegoś ważnego znaku, bym zrobił ze swoim życiem porządek, bym coś zmienił, coś udoskonalił, bym się nawrócił… Jezus nie przestaje czynić znaków. Nadal je czyni. Nadal jest ich bardzo wiele w świecie. Czy je widzę? Jeśli nie, to muszę jedynie otworzyć jeszcze szerzej moje oczy i uszy, by dostrzec lub usłyszeć dobrą wieść o nich.

Reklama

Jezus przemienia wszystkich w moich przyjaciół, usuwając z ludzkiego słownika podziały na bliskich i dalekich, przyjaciół i wrogów. Słyszeliście, że powiedziano przodkom: Nie zabijaj!; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi (Mt 5, 21–22). W słowniku Jezusa nie ma miejsca na takie terminy, jak wróg, nieprzyjaciel, obcy. Wszystkich uważa za bliskich, za swoich braci. To wielkie zadanie na Wielki Post – zmieniać nasze słownictwo, oczyszczać nasz język z terminów, które obrażają godność drugich, z przekleństw i oszczerstw, z kłamstwa i wulgaryzmów.

Podziel się cytatem

Ważne, aby nasze rozmowy nas i innych budowały, aby wnosiły pokój i zgodę, aby nie konfliktowały ludzi między sobą, nie wywoływały sporów i waśni, kłótni i wojny. Kwestia porządkowania, oczyszczania, usuwania tego, co zbyteczne, niepotrzebne, szkodliwe z życia, z naszej mowy, z naszych relacji itd. jest głównym tematem trzeciej niedzieli Wielkiego Postu. Panie! Daj nam mądrość i siłę do usuwania z naszego życia wszystkiego, co jest szkodliwe!

Więcej książek, artykułów, tekstów oraz nagrania audio homilii znajdziesz na stronie internetowej ojca prof. Zdzisława Kijasa: zkijas.com

Redakcja tekstu: dr Monika Gajdecka-Majka

Homilie pochodzą z książki "U źródła Życia. Rozważania na niedziele czasu Adwentu, Bożego Narodzenia, Wielkiego Postu i Wielkanocy, Rok A,B,C", wydanej przez wydawnictwo Homo Dei.

2024-03-01 09:56

Ocena: +31 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Panie, uczyń z nas narzędzia Twojej miłości, jak uczyniłeś je z Najświętszej Dziewicy Maryi

2024-12-06 09:14

[ TEMATY ]

adwent

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Spotkanie Maryi z aniołem podkreśla rolę i sens Jej istnienia. Poprzez Jej powołanie Bóg chce nam powiedzieć, że jest On ostatecznym sensem i powodem naszego istnienia. Że wyłącznie w Nim ukryty jest ostateczny, najgłębszy sens tego wszystkiego, co nas spotyka, naszego cierpienia, naszych zmagań o lepsze życie, naszego zabiegania o pokój, zgodę, pojednanie, ale także naszego cierpienia itd. W Maryi i w jej słowach – Jakże się to stanie? – Bóg staje się bliski naszym lękom o przyszłość.

Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. Wszedłszy do Niej, anioł rzekł: «Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami». Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co by miało znaczyć to pozdrowienie. Lecz anioł rzekł do Niej: «Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i zostanie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca». Na to Maryja rzekła do anioła: «Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?» Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego okryje Cię cieniem. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, którą miano za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego». Na to rzekła Maryja: «Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego». Wtedy odszedł od Niej anioł.
CZYTAJ DALEJ

Modelka, która poznała Boga

2024-12-28 16:58

Niedziela Ogólnopolska 1/2025, str. 68-69

[ TEMATY ]

świadectwo

Bliżej Życia z wiarą

Archiwum prywatne

Ilona Adamska

Ilona Adamska

Przez lata żyła daleko od Boga, chociaż jej tata modlił się o nawrócenie córki. Jego śmierć była punktem zwrotnym – życie Ilony zmieniło się o 180 stopni.

Ilona pochodzi z wierzącej rodziny. Studiowała na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II). Podczas studiów zraziła się jednak do instytucji Kościoła. Frustrowały ją także zachowania niektórych duchownych. W tym czasie pracowała jako modelka i założyła własną firmę. Zajęta rozwijaniem kariery, zapomniała o Bogu. Na Mszę św. chodziła tylko podczas pobytu w domu rodzinnym w Sanoku. Jak mówi, nie przeżywała wtedy Eucharystii w sposób świadomy.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Bóg pierwszy we mnie uwierzył

2025-01-04 16:47

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Magdalena Pijewska

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Mądrość wychwala sama siebie, chlubi się pośród swego ludu. Otwiera usta na zgromadzeniu Najwyższego i chlubi się przed Jego potęgą. Wtedy przykazał mi Stwórca wszystkiego, Ten, co mnie stworzył, wyznaczył mi mieszkanie i rzekł: «W Jakubie rozbij namiot i w Izraelu obejmij dziedzictwo!» Przed wiekami, na samym początku mnie stworzył i już nigdy istnieć nie przestanę. W świętym przybytku, w Jego obecności, zaczęłam pełnić służbę i przez to na Syjonie mocno stanęłam. Podobnie w mieście umiłowanym dał mi odpoczynek, w Jeruzalem jest moja władza. Zapuściłam korzenie w sławnym narodzie, w posiadłości Pana, w Jego dziedzictwie.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję