Modlitewne spotkanie, które prowadził proboszcz parafii św. Stanisława Kostki i kustosz Sanktuarium bł. ks. Popiełuszki, ks. Marcin Brzeziński, rozpoczęło się odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego i odmówieniem dziesiątki różańca, po czym głos zabrali świadkowie wydarzeń sprzed 40 lat.
Ks. infułat Jan Sikorski, legendarny kapelan internowanych podzielił się z zebranymi świadectwem uczestnictwa w Mszach św. za Ojczyznę. - Tłumy ludzi rozmodlonych. Ale przede wszystkim twoje słowa, mówione bez emfazy, tak bardzo spokojnie. Czuło się, jak kochasz to, o czym wszyscy marzyliśmy - wolność, prawdę - mówił zwracając się symbolicznie do ks. Popiełuszki. - To były dwie godziny wolnej Polski! Ta wolność się tu w jakimś sensie zaczynała - podkreślał. Wspominał też modlitwy po porwaniu księdza i szloch, który zabrzmiał w kościele, gdy nadeszła wiadomość o jego śmierci.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Serdecznymi wspomnieniami nt. wujka - księdza podzielił się też Marek Popiełuszko, bratanek kapelana „Solidarności”. Mówił m.in. o wakacjach spędzanych u ks. Popiełuszki i o autografach znanych aktorów, o które wujek się dla niego wystarał.
Następnie odczytano fragment kazania ks. Jerzego Popiełuszki wygłoszonego 11 marca 1984 r. w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu oraz tekst modlitwy o wolność od lęku i nienawiści za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Reklama
Zebrani odmówili też litanię do bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
W modlitwie uczestniczyło kilkadziesiąt osób, kapłani i wierni. Obecny był m.in. kapelan prezydenta RP Andrzeja Dudy, ks. Zbigniew Kras, Rycerze św. Jana Pawła II i członkowie Społecznego Komitetu Upamiętnienia 40 Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.
Codzienna modlitwa przy grobie ks. Popiełuszki potrwa 37 tygodni, w nawiązaniu do 37 lat jego życia. Wznoszona będzie w intencji o wolność od lęku i nienawiści a także w intencji Ojczyzny. Ma to być program „osobistej i społecznej, duchowej przemiany”. Uczestnicy w każdym tygodniu będą mogli zapoznać się z krótkim rozważaniem i fragmentem homilii ks. Popiełuszki oraz pytaniami do własnej refleksji. Osoby włączające się w modlitwę zaproszone są też do podjęcia postu od agresywnych zachowań i słów oraz od niechęci względem bliźniego i siebie samego. Temu zaproszeniu towarzyszy też zachęta do wrażliwości na potrzeby innych.
Teksty rozważań oraz wiele innych informacji nt. inicjatyw podejmowanych w związku z obchodami znaleźć można na stronie www.40rocznica.popieluszko.net.pl