Pomysł narodził się na rekolekcjach u szczecińskich chrystusowców, które kilka lat temu prowadziło dwóch misjonarzy Consolata, Zgromadzenia Matki Bożej Pocieszenia. To Włoch o. Luca i o. Ashenafi, który pochodzi z Etiopii. Stąd też pomysł na miejsce misyjnego wolontariatu studentów ze Szczecina.
W roku akademickim przygotowywali się na spotkaniach organizacyjnych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Mamy zorganizować tam wakacyjne półkolonie dla dzieci - mówi Aleksandra Murach, studentka położnictwa i wolontariusz w Stowarzyszeniu Przyjaciół Duszpasterstwa Akademickiego "Razem". - Będziemy też pomagać osobom starszym w ich domach. Ze względu na to, że ja mogę pomóc "okołomedycznie", bo nie mam jeszcze typowych uprawnień, to pomogę też w pielęgnacji w tamtejszej przychodni.
Studenci zorganizowali sprzedaż książek w parafii oraz kiermasz ozdób świątecznych, by zebrać część funduszy potrzebnych na afrykański wyjazd. Oprócz wolontariatu, zamierzają przeznaczyć kilka dni na zwiedzanie Etiopii.
Studenci mają doświadczenie w pracy z młodzieżą. Są wolontariuszami w świetlicy środowiskowej i klubie młodzieżowym w Szczecinie. Pomagają m.in. w odrabianiu lekcji dzieciom z podstawówek i gimnazjalistom.
- To piękna możliwość własnego rozwoju. Dzieciaki widzą ciebie takim, jakim jesteś. Czasem człowiek się tego boi, a tymczasem przy nich poznaje prawdę o sobie. Dla mnie to było wielkie odkrycie, że dzięki nim byłam w stanie dojrzeć swoje wady, zalety, swoje mocne strony. Wszystkim, którzy tu są, ten wolontariat coś daje. Oczywiście angażujemy się, ale co jest niesamowite, dostajemy więcej niż dajemy - przyznaje Ola.
22 czerwca podczas mszy św. akademickiej w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie misjonarze otrzymają błogosławieństwo.