Reklama

Kościół

Jasna Góra: "Zatopieni w nadziei i Bożej Opatrzności" - Pielgrzymka Wiernych Tradycji Łacińskiej

"Zatopieni w nadziei i Bożej Opatrzności" pod tym hasłem na Jasnej Górze odbyła się 17. Ogólnopolska Pielgrzymka Wiernych Tradycji Łacińskiej. Uczestnicy z całej Polski modlili się o jedność w Kościele i na świecie, a także o nadzieję. Pielgrzymka zjednoczyła ludzi, których duchowość oparta jest o liturgię celebrowaną w tradycyjnej formie Rytu Rzymskiego tzw. Mszę Św. Trydencką.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

BPJG

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Poprzez tę obecność na Jasnej Górze chcemy pokazać, że jesteśmy wierni Bogu. Tradycja Łacińska, a szczególnie liturgia zwraca uwagę na to jak kościół żyje, że nie tworzy go zamknięta grupa ludzi, ale wierni, którzy chcą w nim być i że są pewne rzeczy stałe, które są źródłem życia takie jak właśnie obrzęd liturgiczny, który się nie zdezaktualizował, ale jest życiodajny - powiedział ks. Mateusz Szostak, duszpasterz wiernych Tradycji Łacińskiej w diec. kieleckiej. Wyjaśniał, że wierni, którzy uczestniczą w pielgrzymkach to katolicy pragnący nie tylko korzystać z piękna liturgii, ale też z całego duchowego skarbca, który został wokół niej zgromadzony.

BPJG

- Wywodzimy się z rodzin, które mają katolickie korzenie, ale dopiero chodząc na Msze św. Trydenckie uzmysłowiliśmy sobie, że tym chcemy żyć. „Sacrum” idealnie definiuje tę liturgię. W tym czasie możemy znaleźć spokój i czujemy, że ona prowadzi nas od Boga - opowiadali Aleksandra i Krzysztof Koziccy ze Śliwic.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Piotr Paćkowski z diec. siedleckiej zauważył, że w Tradycji jest pewna dyscyplina modlitwy i życia, która pozwalała zapanować nad swoimi słabościami. Zaznaczył też, że dostrzega bardzo duże zainteresowanie młodych, którzy wracają do korzeni i w Tradycji widzą swoją przyszłość.

Reklama

- W tym roku podczas pielgrzymki prosimy Maryję o nadzieję. Żyjemy w czasach wielu zagrożeń. Jest chaos w człowieku i na świecie. Patrząc na Matkę chcemy tak, jak Ona powierzać siebie Bogu, nauczyć się czekać tak, jak Ona i zmagać z problemami - podkreślił ks. Paćkowski.

W programie dwudniowej pielgrzymki znalazła się m.in. Droga Krzyżowa, Nieszpory, Apel Jasnogórski, konferencje duchowe i spotkanie formacyjne. Zakończyła się dzisiaj Aktem Zawierzenia Mate Bożej.

BPJG

Pielgrzmka wiernych Tradycji Łacińskiej zjednoczyła przedstawicieli wszystkich wspólnot i duszpasterstw działających pod opieką ordynariuszy poszczególnych polskich diecezji. Wierni ci na co dzień uczestniczą we Mszach św. celebrowanych według Mszału Rzymskiego św. Jana XXIII z 1962 r., a więc w formie nazywanej trydencką, obowiązującej w Kościele przed reformą liturgii dokonaną po Soborze Watykańskim II.

2024-02-17 16:55

Ocena: +15 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: tysiące pielgrzymów wiwatuje na cześć Maryi Królowej

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka 2017

Bożena Sztajner/Niedziela

Na cześć Maryi Królowej wiwatują na Jasnej Górze kolejne tysiące pątników. W wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny wejścia pieszych pielgrzymek rozpoczęły się już przed 6.00 rano. Zakończą się wieczorem, w 14 dużych grupach spodziewanych jest ok. 25 tys. pątników. Przybywają zarówno diecezjalne pielgrzymki, jak i inne grupy: strażaków, żołnierzy, studentów, rodzin, bezdomnych i niepełnosprawnych. O 15.00 rozpoczęło się wejście prowadzonej przez paulinów 306. Warszawskiej Pielgrzymki.

„Chcemy głosić Twoje imię, Maryjo, na drogach Europy” – zabrzmiała przed 6.00 rano pieśń na wejście 37. Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej. Ok. 3 tys. pątników w progi Sanktuarium wprowadził biskup siedlecki Kazimierz Gurda. – Chcemy stworzyć koronę dla Maryi z naszych serc otwartych pełnych miłości do Niej i Jej Syna – mówił biskup.
CZYTAJ DALEJ

Słudzy Boży Emilia i Karol Wojtyłowie na drodze do beatyfikacji

2025-02-18 12:41

[ TEMATY ]

Karol Wojtyła senior

Emilia Wojtyła

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Emilia Wojtyła z d. Kaczorowska oraz Karol Wojtyła senior

Emilia Wojtyła z d. Kaczorowska oraz Karol Wojtyła senior

Od 2020 r. Emilia Wojtyła z d. Kaczorowska oraz Karol Wojtyła senior są nazywani Sługami Bożymi. Pięć lat po rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego pytamy, jak wygląda kult rodziców św. Jana Pawła II w wadowickiej bazylice oraz na jakim etapie są prace związane z wyniesieniem małżeństwa na ołtarze.

Ks. Jarosław Żmija, który od lipca 2020 r. jest proboszczem bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach, wspomina moment, w którym powierzono mu misję szerzenia kultu rodziców św. Jana Pawła II. – Gdy zostałem posłany przez abp. Marka Jędraszewskiego do Wadowic, usłyszałem prośbę, aby zająć się zainicjowaniem nabożeństwa do Sług Bożych Emilii i Karola Wojtyłów. Gdzie jak gdzie, ale w Wadowicach trzeba ten kult szerzyć i pogłębiać — podkreśla ks. Żmija. Dziesiąty dzień każdego miesiąca jest od tamtej pory dniem, w którym w szczególny sposób podkreśla się pamięć o Wojtyłach poprzez modlitwę. – Wybraliśmy ten dzień, ponieważ 10 lutego 1906 r. w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie rodzice św. Jana Pawła II zawarli sakrament małżeństwa — wyjaśnia proboszcz parafii na wadowickim rynku.
CZYTAJ DALEJ

Prokuratura umorzyła śledztwo ws. podejrzeń przestępstw seksualnych księdza wobec małoletniej

2025-02-18 14:43

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

prokuratura

Adobe Stock

Nie było dowodów, że doszło do takich zdarzeń - uznała Prokuratura Rejonowa w Białymstoku i umorzyła śledztwo, w którym od października ubiegłego roku wyjaśniała, czy doszło do popełnienia przez katolickiego duchownego przestępstw o charakterze seksualnym wobec małoletniej w jednej z podmiejskich parafii.

Gdy wszczęte zostało śledztwo, duchowny został przez władze kościelne zawieszony w pełnieniu posługi kapłańskiej do czasu wyjaśnienia sprawy, wcześniej zrezygnował z urzędu proboszcza.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję