Reklama

W odpowiedzi p. Tomaszowi Haładyjowi z „GW”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Red. Tomasz Haładyj z częstochowskiego oddziału „Gazety Wyborczej”, która wielokrotnie dowiodła, że szczególnie „kocha” Kościół i katolików, tym razem (28 sierpnia 2012 r.) odniósł się do tematu, który podjąłem w 34. numerze „Niedzieli” (z 19 sierpnia br.), a mianowicie do mojej obrony Alei Najświętszej Maryi Panny jako „Via Sacra” naszego miasta, związanej z jego „genius loci”. Nie chciałbym polemizować z autorem tekstu w warstwie dotyczącej historii Częstochowy, której, jak powiada, jest doskonałym znawcą. Przypomnę jednak, jaka była idea mojego felietonu, mówiącego o trakcie królewskim Alei Najświętszej Maryi Panny. Otóż nadano kiedyś Maryi tytuł Królowej Polski i to Ona w swej Cudownej Ikonie Jasnogórskiej stanowi „genius loci” naszego miasta, na Niej opiera się całe jego znaczenie, moc i siła, jego idea wiodąca, o czym mówił też Jan Paweł II w czasie swojego pobytu w Częstochowie w 1991 r., podczas poświęcenia Częstochowskiego Seminarium Duchownego. „Genius loci” Częstochowy, jej szczególny charyzmat to niewątpliwie skarb, którym jest Jasna Góra. Gdyby nie jasnogórskie sanktuarium z Cudownym Obrazem Matki Bożej Królowej Polski, nasze miasto byłoby jednym z wielu przeciętnych miast polskich, niczym specjalnie się niewyróżniających.
Mówiąc o świętym trakcie Królowej Polski, nie jestem przeciw Częstochowie i jej mieszkańcom, co zarzuca mi autor „Gazety Wyborczej”. Wręcz przeciwnie - chcę wyeksponować to, co w naszym mieście najcenniejsze i co nam wszystkim przynosi chlubę. Nie może bowiem p. Haładyj zaprzeczyć, że Częstochowa znana jest w Polsce i na świecie głównie z Jasnej Góry - gdziekolwiek jesteśmy, na wieść, że przybywamy z Częstochowy, szczególnie otwierają się ludzkie serca. Naturalne jest zatem, że winniśmy o to miejsce dbać, należycie je wyeksponować i uszanować. To dzięki niemu, dzięki Jasnej Górze Częstochowę nazywa się duchową stolicą Polski i nie ma drugiego takiego miejsca w Polsce i na świecie, które by pretendowało do takiej nazwy.
Myślę, że nigdy dość przypominania o tym, by miasto miało świadomość, że Jasnej Góry nie może lekceważyć, pomijać i wyłączać z orbity swoich wielorakich zainteresowań. Bo Matka Boża Częstochowska łączy Polaków, jest znakiem jedności narodu, znakiem wszystkiego, co wiąże się z naszymi najlepszymi intencjami, co wiąże się z naszą historią. Powinni zdawać sobie z tego sprawę także ludzie, którym kultura chrześcijańska, ewangeliczna jest obca, a którzy mają wpływ na rozwój naszego miasta. I naprawdę o nic innego mi nie chodzi, jak tylko o miejsce Częstochowy w panoramie miast, naszej Ojczyzny, Europy i świata.
Niestety, nie podjął Pan Redaktor z „Gazety Wyborczej” wielu szczegółów, o których wspomniałem w swoim felietonie w „Niedzieli”, m.in. związanych z specyficzną polityką obecnych władz Częstochowy wobec pielgrzymów. I nie można się tu tłumaczyć poszukiwaniem przez miasto pieniędzy na nowe, tak potrzebne inwestycje. W wielkich miastach pielgrzymkowych na świecie ich władze jakoś inaczej radzą sobie z podobnymi problemami. Niechby więc i nasi eksperci udali się np. do Lourdes czy Guadalupe i popatrzyli, jak tamtejsze struktury władzy lokalnej ustosunkowują się do ruchu pielgrzymkowego, promieniującego jasnością i pięknem.
Dziennikarz „Gazety” zarzuca mi wreszcie niewiedzę w kwestii szczegółowych planów rozbudowy Alei - chodzi m.in. o wycinanie starych lip - podjętych przez „hołubionego” przeze mnie byłego prezydenta Częstochowy dr. Tadeusza Wronę. Jak wynika już z samej tej wypowiedzi, żadnych konsultacji na temat rządów w mieście nie prowadziliśmy i sugestia p. Haładyja o „hołubieniu” byłego prezydenta Częstochowy jest tu po prostu czystą niemerytoryczną złośliwością, kierowaną pod moim adresem. Niepiękne jest też swoiste wyzwalanie niechęci do katolickiego redaktora - moje nazwisko przywoływane jest w tekście p. Haładyja wyjątkowo często - i przekłamywanie jego intencji.
Ale właściwie czegóż spodziewać się od „GW”, której kiedyś tak bardzo przeszkadzała nawet tablica, którą „Niedziela” witała pielgrzymów zmierzających na Jasną Górę, umieszczona na skraju podjasnogórskiego parku. Myślę wszak, że zarówno Pan Redaktor, jak i cały zespół lokalnej „Gazety” powinien docenić, iż nasza częstochowska „Niedziela” jest pismem ogólnopolskim, docierającym do Polaków na emigracji, że ma swoją już 86-letnią historię, złączoną z trudną historią naszego narodu, i że to pismo nie czyni Częstochowie niczego złego, przeciwnie - jest jednym z niewielu dzieł tego terenu, rozsławiających go i przynoszących mu chlubę. Szkoda, że i Pan Redaktor, i nasze obecne władze nie chcą o tym pamiętać.
Chciałbym zachęcić Czytelników do przeczytania jeszcze raz mojego artykułu w „Niedzieli”, z którego treści absolutnie się nie wycofuję, i prosić o zastanowienie nad moimi rzeczywistymi intencjami, a nie przyjmowanie jedynie tych, które imputuje mi red. Tomasz Haładyj.
Osobiście jest mi bardzo przykro, że autor „GW” prowokuje Czytelników do antagonizmu wobec rodzimego katolickiego tygodnika, co nie służy ani dobru mieszkańców Częstochowy, ani wizerunkowi naszego miasta nakreślonemu przez samego Jana Pawła II, kiedy z rąk prezydenta Tadeusza Wrony otrzymywał pierwsze w historii takich odznaczeń w Polsce obywatelstwo honorowe - powiedział wówczas, że „Częstochowa to dobre miasto”. Nie służy też nam wszystkim, którzy powinniśmy walczyć z tym, co naprawdę temu miastu szkodzi, a nie koncentrować się na różnicach ideologiczno-światopoglądowych. Dość już mamy wszyscy tych wojen i wojenek prowadzonych nie z tymi, z którymi trzeba walczyć, i nie tam, gdzie się powinno to czynić.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża Jedności i Wiary

Archiwum parafii

Na północny zachód od Białej Podlaskiej, nad brzegami rzeczki Klukówka leży miejscowość Leśna Podlaska, będąca wyjątkowym ośrodkiem kultu maryjnego. Znajduje się tu Sanktuarium Maryjne, w którym pod opieką Ojców Paulinów, upodobała sobie miejsce Opiekunka Podlasia – Leśniańska Królowa – Matka Boża Jedności i Wiary.

Płaskorzeźba, umieszczona w głównym ołtarzu, wykona jest w polnym kamieniu o odcieniu czerwonym. Wizerunek przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus na prawym ręku. Historia „przejasnego obrazu Najświętszej Maryi Panny” jest niezmiernie ciekawa i pełna przedziwnych wydarzeń. Zaczyna się od roku 1683, kiedy to dnia 26 września dwaj chłopcy pasący bydło, 9-letni Aleksander Stalmaszczuk i 10-letni Miron Makaruk, znaleźli jaśniejący blaskiem wizerunek na drzewie dzikiej gruszy. Kamienny wizerunek przywieziono do Bukowic, których właściciel zdecydował o wzniesieniu w miejscu objawienia drewnianego kościoła rzymskokatolickiego. Powstał on w 1686 roku i przyozdobiony został znalezionym „obrazem”. W roku 1700 biskup łucki i brzeski Franciszek Prażmowski po przebadaniu świadków uznał niezwykłość łask i zezwolił na publiczny kult. W 1716 r. książę Karol Stanisław Radziwił, kanclerz Wielkiego Księstwa Litewskiego, ufundował złote korony. Wieść o niezwykłym pojawieniu się wizerunku zaczęła zataczać coraz szersze kręgi i ściągać ludzi nawet z odległych stron. Rozwój kultu spowodował, że w 1731 r. przystąpiono w Leśnej do budowy nowego kościoła. Ukończono ją w 1758 r. Jeszcze w czasie jej trwania do Leśnej przybyli paulini, którym powierzono parafię leśniańską i opiekę nad cudownym obrazem. W XVIII w miejscowość była już znana w Koronie Polskiej jako ośrodek kultu maryjnego. W okresie rozbiorów i wojen napoleońskich sanktuarium dzieliło los narodu. Klasztor i kościół były niszczone i plądrowane. Pauliński konwent nie przestał funkcjonować tylko dzięki pomocy okolicznych ziemian. W okresie powstania styczniowego Leśna stanowiła jedno z ogniw ruchu narodowego na Podlasiu. Paulini wspierali powstańców władze carskie w odwecie przejęły sanktuarium i zmieniły je w cerkiew. Po odzyskaniu niepodległości do sanktuarium wrócili paulini. Po długich poszukiwaniach w roku 1926 odnaleziono obraz ukryty u ss. Benedyktynek w Łomży. Badania wykazały, że ostatni biskup katolicki Janowa – Beniamin Szymański, wielki czciciel  Najświętszej Panny, przewidując popowstaniowe represje, ukrył oryginał Matki Bożej Leśniańskiej w Łomży, w bocznym ołtarzu. Biskup umarł, jedyna wtajemniczona przeorysza klasztoru także i tak byłby ślad zaginął, gdyby nie intensywne poszukiwania. W 1927 r. udała się z Siedlec niezwykła procesja, sam biskup wraz z tłumem wiernych pieszo przynieśli cudowny obraz do Leśnej. Procesja szła 3 dni, od 22 do 25 września. W uroczystości powrotu Matki Bożej brało udział około 30 tysięcy osób. Sanktuarium Leśniańskie było umiłowanym miejscem kultu dla unitów podlaskich, a Leśniańska Matka Boża ostoją ich wiary i jedności z Kościołem.
CZYTAJ DALEJ

Inauguracja w WSD Przemyśl

2024-09-26 11:53

kl. Krzysztof Zawada

Inaugurację rozpoczęła uroczysta Eucharystia

Inaugurację rozpoczęła uroczysta Eucharystia

Wyższe Seminarium Duchowne w Przemyślu rozpoczęło nowy rok akademicki. Inauguracja rozpoczęła się kaplicy seminaryjnej, gdzie Mszy św. przewodniczył abp Kryspin Dubiel pochodzący z archidiecezji przemyskiej, nuncjusz apostolski w Angoli i na wsypach książęcych i św. Tomasz, w modlitwie uczestniczyli abp Adam Szal – metropolita przemyski, abp Józef Michalik, oraz biskupi pomocniczy bp Stanisław Jamrozek i bp Krzysztof Chudzio.

W słowie wstępu rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu ks. Konrad Dyrda wskazała, że niejako w przeddzień roku jubileuszowego wspólnota seminaryjna jawi się jako pielgrzymi nadziei, którzy dziękują Panu Bogu za Jego dzieło zbawienia. Dodał również jeszcze jeden motyw dziękczynienia, mianowicie 40. rocznicę oddania do użytku kaplicę seminaryjną – tzw. kaplicę górną, która na co dzień służy wspólnocie seminaryjnej jako miejsce modlitwy.
CZYTAJ DALEJ

O człowieku, który zmienił historię

2024-09-27 11:26

[ TEMATY ]

film

Materiał prasowy

Już 27 września na ekrany kin wchodzi film o prezydencie USA Ronaldzie Reaganie.

„Reagan” to pierwszy film o Ronaldzie Reaganie w naprawdę reaganowskim duchu. Bez politycznej poprawności, przepełniony optymizmem i prostotą tak charakterystycznymi dla życiowej postawy, człowieka, który zakończył zimną wojnę i doprowadził do rozpadu Związku Sowieckiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję