Pod hasłem „Franciszek Stefczyk. Patron pomocy zwykłym ludziom” w siedzibie Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie odbyło się 22 czerwca br. VIII Posiedzenie Rady Naukowej Spółdzielczego Instytutu Naukowego. Otwierając posiedzenie, prof. zw. dr hab. Henryk Cioch, senator RP i przewodniczący Rady Naukowej, przypomniał m.in., iż rok 2012 został proklamowany przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Spółdzielczości, i zaznaczył, że w obchody tego roku Spółdzielczy Instytut Naukowy (SIN) będzie się włączał przez różne inicjatywy.
Janusz Ossowski, dyrektor Instytutu, przybliżył prace i zamierzenia SIN podjęte od ostatniego posiedzenia, które miało miejsce we Lwowie w grudniu 2011 r. Podkreślił prowadzoną przez Instytut akcję popularyzowania postaci Franciszka Stefczyka, patrona Instytutu, związaną z przygotowaniami do wszczęcia jego procesu beatyfikacyjnego, oraz omówił szeroką działalność wydawniczą SIN z uwzględnieniem witryn internetowych. Szerzej na temat nowo powstającego czasopisma „Prawo i Więź” mówił prof. dr hab. Adam Jedliński, wiceprezes Instytutu.
Prof. Henryk Cioch przybliżył działalność i plany senackiego zespołu ds. spółdzielczości, w którego pracach bierze udział, m.in. zapowiedział organizowane wspólnie z SIN konferencje poświęcone Spółdzielczym Kasom Oszczędnościowo-Kredytowym oraz Franciszkowi Stefczykowi. Postaci założyciela SKOK oraz postępom w gromadzeniu materiałów koniecznych do znajdującego się w fazie przygotowawczej procesu beatyfikacyjnego Franciszka Stefczyka poświęcona była wypowiedź Marcina Konika-Korna, kandydata na postulatora w tym procesie.
W dalszej części posiedzenia głos zabrali m.in.: ks. dr Kazimierz Kurek, który propagując akcję charytatywną na rzecz budowy studni w Sudanie, podkreślił, iż zadaniem na dziś jest udowodnienie, że możliwe jest współdziałanie w dobroczynności; gospodarz miejsca - ks. inf. Ireneusz Skubiś podzielił się redakcyjnymi planami przybliżenia postaci Franciszka Stefczyka; senator Grzegorz Bierecki, prezes SIN, przedstawił działalność powstałej w styczniu br. Fundacji im. Franciszka Stefczyka i poinformował o powołaniu Społecznego Komitetu Poparcia Procesu Beatyfikacji; Janusz Ossowski, który poinformował o uruchamianej przez SIN stronie internetowej, na której będzie można zgłaszać swe poparcie dla Komitetu, jak i inicjatywy podobne do tych przybliżonych podczas posiedzenia.
Po spotkaniu w auli redakcyjnej uczestnicy posiedzenia wzięli udział we Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze sprawowanej przez ks. inf. Ireneusza Skubisia, redaktora naczelnego „Niedzieli” i członka Rady Naukowej SIN. W homilii ks. inf. Ireneusz Skubiś wskazał na problem bogacenia się jednych i ubóstwa drugich ludzi. Nawiązując do tematów podjętych na posiedzeniu w auli „Niedzieli”, wyraził konieczność zajęcia się w tym właśnie gremium tematem naszego stosunku do pieniądza, ale i do łaski, a na tym tle - naszego stosunku do ludzkich potrzeb, ludzkiej biedy. Przypominając hasło, pod jakim odbywało się posiedzenie, Redaktor Naczelny „Niedzieli” podkreślił, iż ważne jest, byśmy zobaczyli świat zwykłych ludzi. - Nie zawsze musi to być świat ludzi skrajnie ubogich. Świat ludzi zwyczajnych to pewnie te 2 mln członków Spółdzielczych Kas, dla których ważne są i łaska, i pieniądze - mówił ks. inf. Ireneusz Skubiś. Podkreślił również konieczność otwarcia oświeconych wiarą oczu na rzeczywistość, w której żyjemy. Kończąc homilię, wskazał na postać pięknego chrześcijanina, jakim był Franciszek Stefczyk, a do którego beatyfikacji środowisko SKOK-ów szuka dziś dróg. Podczas Eucharystii jako wotum został złożony Ewangeliarz wykonany przez gdańskiego bursztynnika Mariusza Drapikowskiego. Po Mszy św. w auli „Niedzieli” miało miejsce Walne Zgromadzenie SKOK.
Poprzednie posiedzenie Rady Naukowej SIN odbyło się w grudniu 2011 r. we Lwowie, a jednym z jego owoców było pismo wystosowane do metropolity lwowskiego abp. Mieczysława Mokrzyckiego z prośbą o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego Franciszka Stefczyka.
Spółdzielczy Instytut Naukowy z siedzibą w Sopocie został założony w grudniu 2010 r. Patronem Instytutu jest Franciszek Stefczyk (1861 -1924) - absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr filozofii i nauk historycznych, współtwórca polskich spółdzielni rolniczych oraz spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych. SIN odwołuje się do tradycji związanej z rozwojem polskiej spółdzielczości, zwłaszcza takich wartości i idei, jak patriotyzm, demokracja gospodarcza, solidaryzm społeczny, samopomoc finansowa, katolicka nauka społeczna. Celem działania Instytutu jest m.in.: prowadzenie działalności wydawniczej - zwłaszcza poprzez kontynuację edycji kwartalnika naukowego „Pieniądze i Więź”, „Biuletynów SIN”, „Raportu” oraz publikacji książkowych o charakterze naukowym i publicystycznym; prowadzenie badań rynkowych z zakresu spółdzielczości; doradztwo na rzecz instytucji spółdzielczych, w szczególności Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych; udzielanie pomocy prawnej instytucjom spółdzielczym; propagowanie badań naukowych związanych z szeroko rozumianą problematyką spółdzielczą oraz idei spółdzielczych; prowadzenie szkoleń specjalistycznych dla pracowników instytucji spółdzielczych w ramach Akademii SIN.
Pomóż w rozwoju naszego portalu