Reklama

Skazują Polaków na pracę do śmierci

Apel „Solidarności” do Prezydenta RP

Niedziela Ogólnopolska 23/2012, str. 2

Marcin Żegliński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prosimy Pana Prezydenta, aby nie podpisywał tego „dekretu” emerytalnego, który skazuje na pracę aż do śmierci - zaapelował Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”. Po tych słowach przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie rozległy się okrzyki i oklaski kilkunastu tysięcy sfrustrowanych związkowców, którzy od miesięcy domagają się dialogu w sprawie reformy podnoszącej wiek emerytalny.
Piotr Duda podkreślił, że związkowcy zgromadzili się w imieniu 84 proc. społeczeństwa, które nie chce, żeby ustawa weszła w życie. Jego zdaniem, posłowie i senatorowie, którzy podnieśli za nią ręce, oderwali się od społeczeństwa. Przypomniał, że ustawa została uchwalona przez Sejm w ekspresowym tempie z pominięciem konsultacji społecznych. - A to jest łamanie zasad demokracji - stwierdził szef „Solidarności”. - Panie Prezydencie, pora, by pokazał Pan, że nie jest tylko prezydentem Platformy Obywatelskiej, ale wszystkich Polaków.
Pałac Prezydencki okazał się jedyną instytucją władzy wykonawczej, która 24 maja otworzyła drzwi przed związkowcami. Wcześniej marszałkowie Sejmu i Senatu nie wpuścili delegacji „Solidarności” do gmachu polskiego parlamentu, mimo że związkowcy zebrali 2,5 mln podpisów w sprawie przeprowadzenia referendum emerytalnego.
Niestety, również prezydent Bronisław Komorowski nie pozostawił zbyt wielkiej nadziei na pozytywny finał tej sprawy.
„Solidarność” zapowiedziała, że nie złoży broni. Na apele o wstrzymanie protestów na czas trwania Euro 2012 Piotr Duda odpowiedział: - Nie możemy zawiesić swej działalności z powodu mistrzostw i nie zadeklaruję w tym czasie spokoju, ale też nie zamierzamy straszyć protestami. Związek nadal liczy na odłożenie sprawy zmian emerytalnych na okres powakacyjny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV przestrzega przed poszerzaniem się konfliktu na Bliskim Wschodzie

2026-03-08 19:30

[ TEMATY ]

konflikt

Bliski Wschód

Papież Leon XIV

przestrzega

Vatican News

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty nawiązał do sytuacji w Iranie i całym Bliskim Wschodzie, apelując o rozejm i pokój. Przestrzega przed poszerzaniem się tego konfliktu. Zaapelował też o uznanie równej godności mężczyzny i kobiety oraz zwalczanie różnych form przemocy i dyskryminacji kobiet.

Drodzy Bracia i Siostry!
CZYTAJ DALEJ

Kard. David przestrzega: wojna jest traktowana jak gra wideo

2026-03-08 19:14

[ TEMATY ]

wojna

gra video

kard. Pablo Virgilio David

PAP

Nalot na Teheran

Nalot na Teheran

Wiceprzewodniczący Federacji Konferencji Episkopatów Azji (FABC), filipiński kard. Pablo Virgilio David, ostrzegł, że współczesna wojna grozi niebezpiecznym oderwaniem się od rzeczywistości ludzkiego cierpienia. Zwrócił uwagę, że działania wojenne w dużej mierze toczą się za pośrednictwem cyfrowych systemów dowodzenia, dronów, satelitów i sztucznej inteligencji.

Jak zauważył kard. David, wojna na Bliskim Wschodzie jest szczególnie niepokojąca nie tylko ze względu na skalę, lecz także na sposób, w jaki jest prowadzona.
CZYTAJ DALEJ

Francja: dopiero co przyjęli chrzest, a już chcą do seminarium

2026-03-09 09:18

[ TEMATY ]

Francja

Vatican Media

Seminaria duchowne we Francji przygotowują się na przyjęcie nowej fali powołań. To nowo ochrzczeni, młodzi ludzie, którzy dopiero niedawno przyjęli katolicką wiarę. „Dzieje się w nich coś szczególnego, są bardziej praktykujący niż katechumeni sprzed dziesięciu lat. Bardziej się angażują, są bardziej radykalni. Niektórzy odkrywają powołanie” – przyznają rektorzy seminariów.

Od 2023 r. we Francji odnotowuje się radykalny wzrost liczby dorosłych, w większości młodych, którzy proszą o chrzest. W ubiegłym roku zjawisko to przybrało niespotykaną dotąd skalę. Ochrzczono rekordową liczbę 17,8 tys. dorosłych i nastolatków. W tym roku będzie ich jeszcze więcej, ponad 20 tys.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję