Dla lokalnej społeczności warsztaty oraz koncert finałowy są ważnym i dużym wydarzeniem. Organizatorów - Gminny Ośrodek Kultury i Sportu (GOKiS) w Sieprawiu oraz tutejsze gimnazjum wspierają m.in.: Starostwo Powiatowe w Myślenicach, Stowarzyszenie Gospel w Krakowie oraz parafia pw. św. Michała Archanioła. Swój wkład mają sponsorzy, wśród których znajdują się Wodociągi Krakowskie, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Turystyczna Podkowa” oraz wiele firm działających w okolicy. Patronat honorowy nad cyklicznym wydarzeniem objęli: metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz oraz konsul honorowy Zjednoczonego Królestwa Wlk. Brytanii i Irlandii Płn. w Małopolsce - Kazimierz Karasiński, natomiast patronat medialny - Tygodnik Katolicki „Niedziela”.
Szlifowanie formy
Reklama
W tegorocznych warsztatach wzięło udział 220 uczestników. - Przyjeżdżają osoby w różnym wieku, zwłaszcza młodzież - mówi Natalia Postrzech, dyrektor GOKiS. - Wśród uczestników są również całe rodziny, z czego bardzo się cieszymy. Chórzyści przybywają z całej Polski, nawet znad morza, chociaż większość z województw, które rozpoczynają ferie zimowe w tym samym czasie co Małopolska. Dyrektor Natalia Postrzech dodaje, że tegoroczne warsztaty dla chórzystów poprowadził Brian Fentress, znany instruktor i dyrygent chórów warsztatowych, a zorganizowane po raz pierwszy zajęcia dla instrumentalistów - Howard Francis, profesjonalny muzyk pianista, nauczyciel muzyki, kompozytor, aranżer. Moja rozmówczyni podkreśla, że motorem napędowym całego projektu jest Ewa Kapelska-Słysz.
Pomysłodawczyni i główna organizatorka warsztatów, na pytanie, skąd w Sieprawiu muzyka gospel, z przekorą odpowiada: - A dlaczego nie w Sieprawiu? To nowa tradycja, która się rodzi w ostatnich latach. Cieszę się, że Siepraw staje się znany z muzyki gospel - wyznaje Ewa Kapelska-Słysz. Natalia Postrzech dodaje, że warsztaty w Sieprawiu mają swoją specyfikę właśnie dlatego, że nie są organizowane w dużym mieście: - Myślę, że tu jest odpowiedni klimat dla gospel. Uczestnicy nie mają okazji, żeby się rozpraszać, mogą się skupić na muzyce.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Koncert
Efekty pracy instruktorów oraz uczestników warsztatów podziwiano w niedzielę 12 lutego podczas zorganizowanego w hali sportowej koncertu finałowego, w którym rola konferansjera przypadła Jackowi Kotarbie. Olbrzymi, warsztatowy chór gospel poprowadził Brian Fentress, który na scenie zaprezentował swoje liczne umiejętności. Zebraną publiczność (około pół tysiąca osób) uwodził również wypowiedziami: - Moje życie jest świadectwem tego, że Pan Bóg jest dobry, wy też możecie tego doświadczyć. (…) Zachęcam was, powiedzcie „tak” Panu Bogu i śpiewajcie z głębi serca: „To wszystko należy do ciebie…” (…) Myślę, że pokazaliście, jak bardzo Mu ufacie. To było wasze uwielbienie…
Żywiołowość dyrygenta, piękny śpiew chórzystów, towarzysząca im muzyka grupy instrumentalistów, pod kierunkiem Howarda Francisa, oraz łącząca wszystkich radość udzieliły się zebranym. Publiczność biła brawo, powtarzała wybrane frazy uwielbiające Pana, a nawet, biorąc przykład z artystów, tańczyła na Jego cześć.
Koncert ma również charakter charytatywny. - Łączy nas wspólny cel - pomaganie - mówi Natalia Postrzech. - W tym roku chcieliśmy wesprzeć chorą na stwardnienie rozsiane siedemnastoletnią Karolinę, podopieczną fundacji bł. Anieli Salawy, naszej rodaczki. Warto dodać, że wolontariuszki krążące po hali z puszkami na datki zebrały 3 tys. zł!
Ocena
Gościem specjalnym był Mieczysław Szcześniak, o którym organizatorzy napisali: „…wyznacza trendy, toruje drogę następcom, jest wzorem dla wielu muzyków młodszego pokolenia…”. - W Sieprawiu jestem po raz pierwszy - przyznał artysta. - I muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem. Przede wszystkim organizatorów, którzy w tak małej miejscowości przygotowują tak duże i liczące się wydarzenie. Bardzo się cieszę, że ruch gospel coraz bardziej ogarnia Polskę. Warsztatowicze uczą się materiału, który ich maksymalnie rozwija: melodycznie, rytmicznie, ekspresyjnie. Ponadto czynią to z radością, o czym można było się przekonać. Praca, którą wykonali podczas warsztatów, przygotowanie do koncertu i sam występ zasługują na podziw i uznanie. To zupełnie wyjątkowe wydarzenie!
- Św. Augustyn mówił, że kto śpiewa, ten dwa razy się modli - powiedział po koncercie ks. Wojciech Galica. - Brian Fentress po raz kolejny dał w Sieprawiu świadectwo wiary. Myślę, że to trafia szczególnie do młodych, którzy przecież mają wiele pytań, wątpliwości. Tymczasem młody człowiek mówi do nich ze sceny, że Pan Bóg jest, że nas nie opuścił. Trzeba dodać, że muzyka gospel jednoczy sieprawską społeczność. Wiele osób się w to angażuje. Chętnie pomagają, a nasi gimnazjaliści dobrze sobie radzą w roli wolontariuszy!