Podczas spotkania z Międzynarodową Komisją Teologiczną 30 listopada papież podkreślił, że "jeśli nie zrozumiemy, kim jest kobieta lub czym jest teologia kobiety, nigdy nie zrozumiemy, czym jest Kościół”. „Jeden z wielkich grzechów, który mieliśmy to ‘maskulinizacja’ Kościoła” - powiedział Ojciec Święty.
Papież zaznaczył, że tu nie chodzi o kwestie posługi ministerialnej. Odwołał się do rozróżnienia zaproponowanego przez jezuickiego teologa Hansa Ursa von Balthasara, który opisał zasadę „Piotrową” lub ministerialną oraz zasadę „maryjną” lub mistyczną. „Maryjność jest ważniejsza niż Piotrowość” - powiedział Franciszek i wskazał następnie na potrzebę "odmaskulinizowania Kościoła".
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ostatnie spotkanie C9 odbyło się w dniach 26 i 27 czerwca i kardynałowie wraz z papieżem zastanawiali się nad kilkoma kwestiami, w tym nad trwającą wojną w Ukrainie, wdrażaniem konstytucji apostolskiej "Praedicate Evangelium" w Kościołach lokalnych oraz pracami Zgromadzenia Plenarnego Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. W centrum spotkania znalazł się również dyskusja na temat zgromadzenia Synodu Biskupów poświęconego synodalności, które odbyło się w październiku w Watykanie.
W skład Rady Kardynałów, po odnowieniu tego gremium przez papieża 7 marca, wchodzą kardynałowie: sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, gubernator Państwa Watykańskiego kard. Fernando Vérgez Alzaga, arcybiskup Kinszasy w Demokratycznej Republice Konga kard. Fridolin Ambongo Besungu, arcybiskup Bombaju kard. Oswald Gracias, arcybiskup Bostonu kard. Sean Patrick O'Malley, przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, arcybiskup Barcelony kard. Juan José Omella, arcybiskup Quebecu kard. Gérald Lacroix, arcybiskup Luksemburga kard. Jean-Claude Hollerich oraz arcybiskup São Salvador da Bahia w Brazylii kard. Sérgio da Rocha. Sekretarzem jest bp Marco Mellino, biskup tytularny Cresima. Pierwsze spotkanie nowej C9 odbyło się 24 kwietnia.
Rada Kardynałów została ustanowiona przez papieża Franciszka 28 września 2013 r. z zadaniem wspierania go w zarządzaniu Kościołem powszechnym i przygotowaniem projektu reformy Kurii Rzymskiej, co zostało zrealizowane wraz z nową konstytucją apostolską "Praedicate Evangelium" opublikowaną 19 marca 2022 roku. Pierwsze spotkanie C9 odbyło się 1 października 2013 roku.