1 grudnia br. na cmentarzu pw. św. Wojciecha w Łodzi został odsłonięty pomnik Pamięci Dzieci Polskich – Ofiar Niemieckich Obozów na Terenie Łodzi i Okolic.
Na początku wydarzenia został uroczyście odśpiewany hymn RP przez chór ZSM im. S. Moniuszki w Łodzi. Następnie głos zabrali organizatorzy, zaproszeni goście, byli więźniowie oraz ich rodziny. - Zrobiono wszystko, żeby zatrzeć pamięć o tym miejscu. Jeżeli nie będziemy pamiętać, jesteśmy współodpowiedzialni za to, co się stało. Pamięć o tym jest nakazem sumienia. Nie pamiętać o tym jest złem moralnym, pamięć jest dobrem, które kształtuje nasze sumienia – cytował fragment homilii kard. Rysia dyrektor Muzeum Dzieci Polskich, Ireneusz Maj.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Po przemówieniach, wygłoszonych przez zaproszonych gości, ocaleli z dziecięcego obozu odsłonili pomnik, symbolicznie zdejmując z niego biało-czerwoną wstęgę. - Dzisiaj odsłonięty pomnik, przypomina nam te smutne czasy- wszystkich ludzi, którzy spoczywają za nami na tym cmentarzu, ale też wszystkich tych, którzy przeżyli obóz koncentracyjny, ale nigdy do domu nie wrócili. Są to rzeczy, które ścinają człowieka z nóg... - mówił Jerzy Jeżewicz, przedstawiciel ocalałych.
Na wydarzeniu obecny był bp Marek Marczak, który na koniec wydarzenia omówił modlitwę za dziecięce ofiary niemieckich obozów na terenie Łódzi i okolic oraz poświęcił pomnik.
Cmentarz św. Wojciecha jako miejsce pomnika ma ważne znaczenia. Od czerwca 1942 r. funkcjonował jako jedyne miejsce pochówku zmarłych narodowości polskiej na terenie okupowanego miasta. Znajduje się na nim m. in. 77 znanych pochówków więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci polskich przy ul. Przemysłowej.