Nagroda „źródła”
Nagroda im. sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego - Ojca Rodziny
Kapituła Nagrody Tygodnika Rodzin Katolickich „Źródło” już po raz szesnasty wyróżniła osobę w sposób szczególny zasłużoną w działalności na rzecz umacniania rodzin. Tegorocznym laureatem nagrody im. sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego został lek. med. Marek Krobicki, wieloletni dyrektor szpitala, po latach, w ramach reprywatyzacji przywróconego prawowitym właścicielom - Zakonowi Bonifratów.
12 stycznia podczas uroczystości w Sali Senackiej Politechniki Krakowskiej, gdzie wręczono nagrodę, w laudacji podkreślono m.in., że dr Marek Krobicki jest wspaniałym człowiekiem, który pokazuje, jak żyć, służąc innym i dzieląc się sercem z pacjentami. Dr Marek Krobicki przed 25 laty zawarł sakrament małżeństwa z Beatą - również lekarzem. Mają trójkę dzieci: synów Jędrzeja i Błażeja oraz córkę Marię. Laureat nagrody szczyci się łącznością ze Środowiskiem Wujka, do którego należeli jego rodzice.
W czasie Eucharystii w bazylice św. Floriana modlono się nie tylko w intencji laureata nagrody Tygodnika „Źródło”, ale także w intencji dziękczynnej za 20 lat istnienia i misji ewangelizacji Tygodnika oraz w intencji zmarłego długoletniego redaktora tego pisma dr. Antoniego Franaszka.
Adam Wojnar
Kraków
Wydział Teologiczny ma 615 lat
Najstarszy w Polsce Wydział Teologiczny, znajdujący się obecnie na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, powstał 615 lat temu. Z tej okazji 11 stycznia w katedrze wawelskiej odprawiona została Msza św., której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Wręczone zostały nominacje doktorskie i profesorskie.
Wydział Teologiczny został utworzony dzięki staraniom królowej Jadwigi podczas reformy Akademii Krakowskiej w 1397 r. Decyzją władz PRL w 1954 r. wydział został usunięty z UJ. Mimo tego działał i rozwijał się głównie dzięki staraniom kard. Karola Wojtyły. W 1981 r. na jego bazie powstała Papieska Akademia Teologiczna (obecnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II). Na Wydziale Teologicznym obecnie kształcą się studenci na specjalnościach: kapłańskiej, katechetyczno-pastoralnej, socjalno-charytatywnej, kultury chrześcijańskiej, Biblii w kulturze oraz turystyki religijnej. Wydział prowadzi także studia doktoranckie oraz podyplomowe z duchowości oraz morskiej turystyki religijnej.
Cudzysłów
Człowiek współczesny, chociażby niewiele wiedział o Ewangelii i nigdy jej nie czytał, pragnie ideałów, które stawiał Chrystus.
***
Dla obrony wiary Kościół poświęci nawet wolność, ale dla zachowania wolności nie poświęci nigdy wiary.
Stefan Kardynał Wyszyński
Krótko
Polscy biegli, odczytujący zapis rozmowy z kokpitu tupolewa, który rozbił się pod Smoleńskiem, doszli do wniosku, że słowa, które Rosjanie, a także autorzy polskiego raportu przypisywali gen. Andrzejowi Błasikowi, nie były wypowiedziane przez niego, lecz przez drugiego pilota. Gen. Błasik wcale nie wydawał komend i prawdopodobnie w ogóle nie było go w kabinie.
Sąd okręgowy w Warszawie orzekł, że były szef MSW gen. Czesław Kiszczak dopuścił się zbrodni komunistycznej udziału w związku przestępczym wprowadzającym stan wojenny i skazał go na karę czterech lat pozbawienia wolności. Wyrok ten został jednak na mocy amnestii zmniejszony o połowę i zawieszony na okres pięciu lat. Były I sekretarz KC PZPR Stanisław Kania został uniewinniony. Sprawę byłej członkini Rady Państwa PRL Eugenii Kempary sąd umorzył z powodu przedawnienia karalności. Wyrok nie jest prawomocny.
Adam Słomka, działacz opozycji, więzień stanu wojennego, jest jedyną osobą, którą skazano na wyrok więzienia z powodu zakłócenia pracy sędziów. Za incydent w sali sądowej dostał 14 dni więzienia. KPN-OP nazwała to „wprowadzaniem standardów Białorusi w polskim wymiarze sprawiedliwości”. Aresztowanie Adama Słomki przypomina próbę „zamknięcia ust opozycji, znaną z procesu b. premier Ukrainy Julii Tymoszenko” - napisano w komunikacie.
Pierwsza afera z gazem łupkowym w tle. Śledczy z Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie podejrzewają, że menedżerowie trzech spółek powiązanych kapitałowo z Petrolinvestem Ryszarda Krauzego wręczali łapówki urzędnikom z Ministerstwa Środowiska. W zamian mieli otrzymać koncesje na wydobywanie gazu łupkowego.
Cywilna część Huty Stalowa Wola należy już do chińskiego inwestora. Choć kwota transakcji objęta jest tajemnicą, mówi się o 300 mln zł. To największa chińska inwestycja w Polsce.
Rząd ugiął się przed protestami lekarzy i przygotowuje nowelizację ustawy refundacyjnej. Znikną z niej zapisy o odpowiedzialności finansowej lekarzy, którzy błędnie wypiszą receptę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu