I edycja Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki miała miejsce w roku ubiegłym w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Wtedy też podpisana została Karta Kongresu, której zapisy wskazują na potrzebę upowszechniania duchowości i postaci bł. ks. Jerzego, jako niezłomnego kapłana walczącego o godność człowieka, prawdę, wolność i sprawiedliwość.
Tegoroczna, druga już edycja Kongresu odbywać się będzie w dniach 29-30 listopada w Pułtusku. Celem wydarzenia jest przede wszystkim popularyzacja nauczania społecznego ks. Jerzego Popiełuszki, a także poszerzenie stanu wiedzy naukowej, prezentacji aktualnych osiągnięć naukowych (w tym najnowszych wyników badań naukowych) dotyczących nauczania społecznego Kapelana „Solidarności” oraz zapoczątkowanie prac rozwojowych związanych przygotowaniem materiałów dydaktycznych dotyczących nauczania społecznego ks. Popiełuszki w ramach międzypokoleniowej edukacji nieformalnej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przygotowania do organizacji Kongresu odbywają się we współpracy z Partnerami Strategicznymi Kongresu, czyli Fundacją im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro” oraz Zakonem Rycerzy św. Jana Pawła II. Tak jak w przypadku pierwszej edycji Kongresu bł. ks. Jerzego na Jasnej Górze, organizatorem jest Pomorskie Stowarzyszenie Wspólna Europa z Gdańska.
Reklama
Jak wskazują organizatorzy, nauczanie społeczne bł. księdza Jerzego Popiełuszki obejmuje obszar od godności człowieka do kształtu tworzonej przez niego wspólnoty społecznej i politycznej. Silny nacisk kładziony jest w nim na niezbywalną godność. Z niej wynika osobista postawa oparta na sumieniu i męstwie. Te zaś pozwalają operować prawdą, która uwalnia. Wolność usuwa lęk i otwiera na wspólnotę.
Br. Zdzisław Duma z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Krakowskiej, jeden z pomysłodawców Kongresu, podkreślił, że popularyzacja nauczania społecznego tego Błogosławionego, powinna stać się żywą inspiracją dla osób, dla których wartości patriotyczne są podstawą ich codziennej aktywności zawodowej i społecznej. „Kapłan „S” od początku zajmował się ludzką kondycją, która w pewnym momencie przyjęła dla niego wymiar społeczny” - zauważył. Br. Zdzisław Duma.
Podczas dwóch dni Kongresu odbędą się 2 główne debaty i 14 debat tematycznych. Tytuły debat są myślami błogosławionego. Tematyka debat będzie związana z katolicką nauką społeczną w nauczaniu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W godzinach wieczornych pierwszego dnia Kongresu odbędzie się także Recital Jana Pietrzaka, który kilkukrotnie spotykał się z bł. ks. Jerzym.
Organizator przewiduje, że podczas dwóch dni w Kongresie weźmie udział ok. 400 osób reprezentujących różne środowiska i punkty widzenia; ponad 80 prelegentów, w tym m.in.: kapłanów, świadków życia bł. ks. Jerzego, związkowców, licealistów, studentów, nauczycieli, przedstawicieli środowisk akademickich, przedstawicieli instytucji państwowych, rolników, przedsiębiorców, samorządowców, członków wspólnot katolickich oraz organizacji pozarządowych.
Reklama
Udział w II edycji Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki jest bezpłatny, jednak względu na ograniczoną liczbę miejsc, wymagane jest wypełnienia formularza rejestracji. Szczegółowy program oraz dodatkowe informacje dostępne są na stronie www.xjerzy.pl.
Kongres patronatem honorowym objął bp Szymon Stułkowski, Biskup Płocki. Prócz tego wydarzeniu patronują także dr hab. Przemysław Czarnek, profesor KUL pełniący funkcję Ministra Edukacji i Nauki oraz Henryk Kowalczyk, Minister - Członek Rady Ministrów.
Wśród patronów medialnych Kongresu jest m.in. Katolicka Agencja Informacyjna.
Program II edycji Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki znajduje się w załączeniu do tej depeszy.