Włochy
Zmarł Jerzy Kluger
Reklama
W wieku 90 lat 31 grudnia 2011 r. zmarł w Rzymie Jerzy Kluger, urodzony w 1921 r. w Wadowicach szkolny kolega Karola Wojtyły z czasów gimnazjum, a także z okresu pontyfikatu Jana Pawła II.
Ojciec Jerzego był adwokatem i przewodniczył liczącej 2 tys. członków gminie żydowskiej. Razem z Karolem Wojtyłą uczyli się w gimnazjum, razem odrabiali lekcje w domu Wojtyłów. Karol często bywał też w domu Jurka. Ostatni raz przed wojną spotkali się w 1938 r., gdy zdawali maturę, potem Karol poszedł na polonistykę do Krakowa, a Jurek wybrał Politechnikę Warszawską. Po wybuchu wojny Jurek z ojcem szli na wschód, szukając swoich oddziałów wojskowych, mama Rozalia, siostra Stefania (zwana Tesią, mistrzyni tenisa) oraz babcia zostały w Wadowicach. Zginęły potem w Auschwitz. Obaj Klugerowie zostali aresztowani przez NKWD i znaleźli się w łagrach w tajdze. Stamtąd trafili do Armii Andersa. Jurek skończył podchorążówkę (artyleria), brał udział w kampanii włoskiej, za bitwę pod Monte Cassino został odznaczony Krzyżem Walecznych. Po wojnie podjął studia inżynierskie w Turynie, zaś po demobilizacji wyjechał do Anglii, gdzie kontynuował naukę na politechnice w Nottingham. Ożenił się z Renée, irlandzką katoliczką, i już razem, w 1952 r., wyjechali do Rzymu. Jerzy Kluger prowadził firmę inżynierską, sprowadzał i instalował maszyny transportowe.
Przyjaciele z lat szkolnych odnaleźli się w 1965 r., gdy Karol Wojtyła jako arcybiskup przebywał w Rzymie na Soborze Watykańskim II. Dzień po wyborze kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, 17 października 1978 r., rodzina Jerzego Klugera znalazła się wśród pierwszych gości zaproszonych przez Jana Pawła II. Jerzy Kluger służył Papieżowi wszechstronną pomocą w czasie rozmów dyplomatycznych z państwem Izrael, przyczynił się też do historycznej wizyty Jana Pawła II w rzymskiej synagodze w 1986 r. Jerzy Kluger wraz ze swoją żoną Renée często byli zapraszani przez Papieża do Pałacu Apostolskiego. Przy stole obaj już wiekowi panowie zwracali się do siebie zdrobniale, jak w młodzieńczych czasach. Jerzy Kluger często uczestniczył w Mszach św. odprawianych przez Jana Pawła II. W 2003 r. otrzymał tytuł „Człowieka Pojednania”, przyznawany przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów.
Unia Europejska
Aborcje wśród nastolatek
W Unii Europejskiej co dziewiąta aborcja przeprowadzana jest wśród nastolatek. Najmniej aborcji w tej grupie wiekowej przeprowadza się w Polsce i Grecji (odpowiednio 0,1 i 2,1 na 1000 osób), najwięcej zaś w Szwecji, Estonii i Wielkiej Brytanii (około 24 na 1000 osób) - wynika z zestawienia sporządzonego w ramach programu Reprostat, monitorującego dane nt. tzw. zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego mieszkańców Unii Europejskiej. Statystyką objęto tylko te kraje, w których aborcja jest legalna.
Z raportu, opierającego się głównie na danych z 2008 r., wynika, że 1,2 mln aborcji wykonuje się co roku w Wielkiej Brytanii. Liczba ta równa jest populacji Malty i Cypru razem wziętych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Hiszpania
Św. Jan z Ávila wkrótce doktorem Kościoła
Reklama
Papież ogłosi św. Jana z Ávila doktorem Kościoła w maju lub październiku 2012 r. - zapowiedział ordynariusz Kordowy bp Demetrio Fernández González. W październiku w Watykanie obywać się będzie zgromadzenie Synodu Biskupów poświęcone nowej ewangelizacji oraz rozpocznie się Rok Wiary, dlatego w tym kontekście proklamacja nowego doktora Kościoła miałaby bardziej powszechny charakter. Uroczystość odbędzie się w Watykanie z udziałem Hiszpańskiej Konferencji Biskupiej. Przybędą na nią w pielgrzymce seminarzyści i kapłani, gdyż św. Jan z Ávila jest patronem kleru diecezjalnego.
Ordynariusz Kordowy przypomniał, że w gronie 33 dotychczasowych doktorów Kościoła jest dwoje Hiszpanów: św. Teresa z Ávila i św. Jan od Krzyża. Tytuł ten otrzymują ci święci, którzy wnieśli znaczący wkład w pogłębienie zrozumienia misterium Boga.
Ludzie
Abp Diarmuid Martin
Metropolita Dublina abp Diarmuid Martin zamierza w tym roku rozpocząć dojrzałą debatę o roli wiary w irlandzkim społeczeństwie. Wyjaśnia, że chodzi o uniknięcie karykaturalnych wizji religii oraz o ukazanie rzeczywistego wkładu Kościoła w życie Irlandii, którego bilans - mimo zaistniałych skandali - uznał w sumie za pozytywny. W noworocznej homilii, wygłoszonej w obecności premiera Endy Kenny’ego, abp Martin zwrócił uwagę, że katolicyzm jest wciąż wyznawany przez większość Irlandczyków i znacząco wpływa na ich system wartości. Niemniej w opinii hierarchy należy przemyśleć na nowo relacje Kościół - państwo w obecnej sytuacji. Zdaniem abp. Martina, krytyka to coś innego niż negatywne i cyniczne karykaturowanie wiary - stwierdził abp Martin. - Ośmieszanie wiary nie służy budowaniu w społeczeństwie trwałych wartości.
Cudzysłów
Do Kościoła katolickiego chcemy wnieść gentlemańskie maniery. Benedykt XVI prosił nas, byśmy wzbogacili katolików anglikańską tradycją, a w tej wielki nacisk kładzie się właśnie na uprzejmość we wzajemnych relacjach.
Ks. Jeffrey Steenson, zwierzchnik ordynariatu dla byłych anglikanów w USA
Krótko
W Zatoce Perskiej sytuacja się zaostrza. Reakcją na nałożenie sankcji przez USA było ogłoszenie przez Iran manewrów wojskowych i zapowiedź blokady cieśniny Ormuzd. USA ogłosiły mobilizację swojej floty, na co Iran zapowiedział podjęcie stosownych kroków militarnych. Cena ropy znów poszybowała w górę.
Kraje Unii Europejskiej zawarły wstępne porozumienie w sprawie nałożenia embarga na import ropy naftowej z Iranu, jeśli Teheran nie zacznie współpracować ze wspólnotą międzynarodową w sprawie programu atomowego. Ostateczna decyzja ma zapaść 30 stycznia.
Komisja Europejska ma przyjąć i opublikować w lutym tzw. białą księgę w sprawie emerytur, w której ma wskazać na konieczność podwyższenia wieku emerytalnego w krajach UE.
Władze Korei Północnej wydały pierwsze oświadczenie po pogrzebie Kim Dzong Ila. W ostrych słowach rozwiały nadzieję świata na zmianę polityki pod nowym przywództwem. Nadal będzie się opierała na sile armii.
Ziemia znowu zatrzęsła się w Japonii. Osiągnęło siłę 6,8 w skali Richtera.
Od 1 stycznia działa euroazjatycki twór na wzór Unii Europejskiej. W jego skład wchodzą Rosja, Białoruś i Kazachstan. Euroazjatycka Unia Gospodarcza ma być otwarta na inne państwa i mieć charakter globalny.
Białoruś zaostrza sankcje i kontrolę internetu - alarmują amerykańska Biblioteka Kongresu i agencja Interfax. Nowelizacja prawa nakłada kary na wszystkich właścicieli stron internetowych, którzy nie korzystają z narodowych serwerów, oraz na osoby, które łączą się ze stronami innymi niż legalnie zarejestrowane.
Julia Tymoszenko - była premier Ukrainy została przeniesiona z kijowskiego aresztu śledczego do kolonii karnej w obwodzie charkowskim. Tam ma odbywać karę siedmiu lat więzienia.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.