Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur wystosował słowo pasterskie na Dzień Misyjny, przypadający 6 stycznia 2012 r., w uroczystość Objawienia Pańskiego.
W Polsce, zgodnie z zaleceniem Konferencji Episkopatu Polski, od wielu lat ten dzień obchodzony jest jako Dzień Misyjny, który uwrażliwia na tych, do których Dobra Nowina o zbawieniu jeszcze nie dotarła, którzy nie wkroczyli na drogę wiary. „Dzień misyjny uświadamia nam odpowiedzialność za misyjne dzieło Kościoła i wspomaganie tych, którzy niosą orędzie Chrystusa aż po krańce ziemi” - napisał bp Mazur. Jak podkreślił, „święto Objawienia uświadamia nam, że Jezusa Chrystusa przebywającego na ziemi trzeba szukać z wiarą i odwagą. Trzej Mędrcy ze Wschodu ukazują swoją drogę do wiary. Na drodze tej musimy być wytrwali w poszukiwaniu, konsekwentni w zawierzeniu oraz mocni w pokonywaniu napotykanych przeszkód. Aby wyruszyć w drogę za światłem gwiazdy, zostawiając wszystko, do czego jest się przywiązanym, potrzebna jest także odwaga. Jednak tylko na drodze wiary, idąc ufnie, spotkamy się z Jezusem, rozpoznamy w Nim Zbawiciela, oddamy Mu pokłon i ofiarujemy mu dary: złoto, kadzidło i mirrę”.
Jak informuje bp Mazur, ofiary zbierane na tacę 6 stycznia we wszystkich kościołach Polski przeznaczone będą na Krajowy Fundusz Misyjny, któremu patronuje Komisja Episkopatu Polski ds. Misji. Jedno z głównych jej zadań to opieka nad polskimi misjonarzami i misjonarkami pracującymi na wszystkich kontynentach świata (2170 osób). Innym celem jest przygotowanie do przyszłych zadań ewangelizacyjnych kapłanów, sióstr i braci zakonnych oraz świeckich w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. W tym roku przygotowują się 24 osoby.
Objawienie Pańskie to również patronalne święto Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. „W Polsce w tym dniu dzieci stają się nowymi członkami tego Dzieła - napisał bp Mazur. - Na całym świecie tego dnia dzieci należące do Papieskiego Dzieła Misyjnego łączą się w modlitwie. Przebrane w stroje symbolizujące 5 kontynentów stają się kolędnikami misyjnymi, a zebrane w czasie kolędowania ofiary przekazują swoim rówieśnikom z krajów misyjnych. W tym roku te ofiary zostaną przeznaczone dzieciom w Sudanie Południowym. Do udziału w misyjnej kolędzie dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci zapraszają kolegów i koleżanki zrzeszonych w różnych grupach w szkole i w parafii, przede wszystkim dzieci ze Szkolnych Kół Caritas. Drogie Dzieci, stawajcie się w te dni kolędnikami misyjnymi i niech Was wspomagają w tym Wasi rodzice, kapłani, siostry zakonne, katecheci oraz nauczyciele, którym - w imieniu dzieci z krajów misyjnych - wyrażam wielką wdzięczność”.
Bp Mazur wspomina też obrzęd błogosławienia kadzidła i kredy, którą znaczymy drzwi naszych domów i mieszkań. „Wyrażamy w ten materialny sposób duchowe przyjęcie nowo narodzonego Chrystusa do naszego domu oraz prosimy Go, aby błogosławił wszystkim mieszkańcom” - napisał.
Przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji życzy, abyśmy otwierali się na Boże błogosławieństwo i szli drogą, którą nam ukazuje. „Niech Jezus będzie z Wami, napełni Was swoją radością oraz nadzieją. Niech błogosławi Wasze domy, mieszkania, szkoły, miejsca pracy i odpoczynku” - pisze, polecając ludzi zatroskanych o misje Najświętszej Maryi Pannie, Matce wszystkich narodów, aby towarzyszyła w nowym roku swym macierzyńskim wstawiennictwem, wspomagała w radowaniu się Bożym objawieniem i uczyła, jak być gwiazdą, która oświeca drogę do Chrystusa drugiemu człowiekowi.
(Red.)
Pomóż w rozwoju naszego portalu