W opublikowanym 27 maja oświadczeniu niemiecki hierarcha wyraził zaniepokojenie znaczącym wzrostem poparcia dla partii odrzucających projekt integracji europejskiej. W takich państwach jak Francja, Dania i Wielka Brytania zdobyły one nawet największą liczbę głosów. - Niektóre z tych partii są nie tylko populistyczne, ale też nacjonalistyczne i ksenofobiczne. Takie stanowisko jest nie przyjęcia dla chrześcijan i stanowi zagrożenie dla pokojowego współistnienia narodów naszego kontynentu - stwierdził metropolita Monachium i Fryzyngi.
Przyczyny ich sukcesu wyborczego są - jego zdaniem - złożone, lecz jest jeszcze zbyt wcześnie na ich głębszą analizę. Wskazuje to jednak na konieczność prowadzenia w przyszłości otwartej i przejrzystej dyskusji na tematy europejskie dotyczące wszystkich obywateli. Dotyczy to zarówno wybranych polityków, jak i środków przekazu zajmujących się polityką europejską. - Nie można już dłużej robić z „Brukseli” kozła ofiarnego, na którego zrzuca się własny polityczny dyskomfort. Europa jest i pozostanie projektem pokoju i pojednania, pomimo krytyki niektórych szczegółowych punktów, i jako takiemu towarzyszy mu i go wspiera Kościół katolicki - oświadczył kard. Marx.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Wskazał on, że „ogłoszenie wyników wyborów europejskich jest nie końcem, lecz raczej początkiem procesu odnowy na szczycie instytucji Unii Europejskiej. W nadchodzących tygodniach sformują się nowe grupy polityczne w Parlamencie Europejskim, a głowy państw i rządów państw członkowskich zaproponują nazwisko nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej. Będzie go musiał wybrać i zatwierdzić Parlament Europejski, podobnie jak nowych komisarzy europejskich. W końcu jesienią wybrany zostanie nowy przewodniczący Rady Europejskiej. - Mam nadzieję, że partie polityczne i państwa członkowskie dojdą do porozumienia w sprawie tych nominacji bez zwłoki - napisał przewodniczący COMECE.
Podkreślił, że decydującym elementem przy wyborze przewodniczącego Komisji Europejskiej będą programy zaprezentowane przez kandydatów. Przypomniał, że w oświadczeniu przed wyborami europejskimi COMECE wskazała jakie tematy mogą być ważne w najbliższych latach na forum europejskim. Są to m.in. uczynienie godności człowieka zasadą działania politycznego; reorientacja gospodarki w zgodzie z zasadami społecznej gospodarki rynkowej; porozumienia handlowe, które służą narodom Europy, bez tracenia z oczu sytuacji na innych kontynentach, takich jak Afryka; zdecydowana walka z bezrobociem, zwłaszcza wśród młodzieży; sprawiedliwa polityka migracyjna próbująca zapobiec nieszczęściom takim jak na Lampedusie; kroki w dziedzinie energetyki w kierunku polityki ochrony klimatu i wszechstronnego zrównoważonego rozwoju; zachowanie pokoju i bezpieczeństwa w Europie i krajach sąsiednich. Zagadnienia te w najbliższych miesiącach będą podstawą do współpracy COMECE z instytucjami Unii Europejskiej zgodnie z artykułem 17. Traktatu z Lizbony, zobowiązującego Unię do stałego dialogu z Kościołami i związkami wyznaniowymi.
Gratulując nowo wybranym członkom Parlamentu Europejskiego kardynał życzy im w ich pracy błogosławieństwa Bożego. Zapewnia jednocześnie, że COMECE będzie w sposób krytyczny i konstruktywny towarzyszyć tworzeniu polityki europejskiej opierając się na katolickiej nauce społecznej i wspierając je swoją modlitwą.