Reklama

Nowa książka Białego Kruka

„Czas walki z Bogiem”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Żyjemy w czasach, gdy wszelkie najdrobniejsze błędy ludzi Kościoła obiegają świat lotem błyskawicy - zawsze z nadawanym im z lubością przez mass media piętnem skandalu. Na temat zaś wielkiego dobra świadczonego na wszystkich kontynentach w imię miłości Boga i bliźniego, codziennego wielkiego wysiłku i trudu, ofiar ponoszonych przez ludzi Kościoła - panuje w tych samych mediach równie konsekwentna zmowa milczenia. W Polsce nie jest lepiej; Bóg, Krzyż oraz Kościół, a wraz z nim my, zwykli jego członkowie, zaczynamy być obiektem walki, zaczynamy być coraz brutalniej spychani na margines albo do podziemia.
Trzeba przyznać, że niejednokrotnie sami dajemy się na ten margines spychać. Nie tylko przez wygodnictwo czy obawę posądzenia o nienowoczesność - często, a może przede wszystkim, niestety, przez brak wiedzy. Nabieramy się na krzykliwe, aroganckie i wyświechtane argumenty przeciwnika (albo wroga), bo nie umiemy mu nic rzeczowego przeciwstawić. Wiedza o historii naszego kraju, w tym wiedza o dziejach i roli Kościoła, jest coraz bardziej marna. Ostatnio przeprowadzone sondaże potwierdziły, iż młodzi ludzie w ogromnej większości nie mają np. pojęcia, co wydarzyło się 13 grudnia 1981 r.! Wierzyć się nie chce… Cóż się jednak dziwić, skoro w szkole obowiązkowy program nauczania historii na wszelki wypadek urywa się zaraz po II wojnie światowej. Wyjątek stanowią ci, którzy dowiedzieli się o stanie wojennym w swych rodzinnych domach. Z tego choćby powodu nie do przecenienia wydaje się najnowsza inicjatywa wydawnicza Białego Kruka, czterotomowa seria „Kościół na straży polskiej wolności”. Krakowska oficyna potwierdza po raz kolejny, że trzyma rękę na pulsie wydarzeń w naszym kraju i walczy o jego katolickie oraz patriotyczne oblicze.
Seria „Kościół na straży polskiej wolności” podzielona została na cztery chronologiczne części; każdy tom jest niezależnym dziełem wybitnego znawcy tematu - prof. Krzysztofa Ożoga (t. I „Czas Piastów i Jagiellonów”), prof. Józefa Szaniawskiego (t. II „Czas królów elekcyjnych”), dr Martyny Deszczyńskiej (t. III „Czas zaborów”) oraz prof. Andrzeja Nowaka (t. IV „Czas walki z Bogiem”). Każdy z tych tomów ukazuje wzajemną zależność losów Polski i Polaków oraz wiary katolickiej, prezentuje i przypomina niezłomne postawy polskiego duchowieństwa, które zawsze wspierało naród w trudnych okresach. W dzisiejszych czasach liberalizmu i nihilizmu bardzo potrzeba nam tego przypomnienia i uświadomienia, a w konsekwencji naśladowania. Aby łatwiej było nam - przedstawicielom cywilizacji obrazkowej - tę wiedzę przyswoić, przekaz słowny wzbogacony został w książkach tych przez świetnie dobrany materiał ilustracyjny.
O roli Kościoła w utrzymaniu lub odzyskiwaniu wolności naszego kraju mówi się najwięcej, gdy wolność ta jest zagrożona. Zdaniem autora i wydawcy, weszliśmy w okres zagrożenia. Aby nie ulec - trzeba wiedzieć, jak było. A było tak, że bez Kościoła Polska ani by nie powstała, ani nie przetrwała.
Jako pierwszy w serii „Kościół na straży polskiej wolności” ukazał się tom IV, mówiący o czasach współczesnych, o latach 1918-91. To „Czas walki z Bogiem” - znamienny tytuł! - autorstwa wybitnego historyka z Uniwersytetu Jagiellońskiego - prof. Andrzeja Nowaka, człowieka obdarzonego nie tylko wielką wiedzą, ale i świetnym piórem. Powodem i okazją rozpoczęcia serii od ostatniego tomu stała się przypadająca w grudniu br. 30. rocznica wprowadzenia stanu wojennego - w tym bowiem jakże ponurym w naszych najnowszych dziejach okresie Kościół dawał wszystkim schronienie, był ostoją najpiękniejszych wartości.
Prof. Andrzej Nowak, ostatnio niebywale wzięty autor, pisze we wstępie:
„Ta książka nie jest historią Kościoła w Polsce w XX wieku. Jest tylko przypomnieniem owych zmagań, ich kart najbardziej nasączonych bólem i radością polskiej wspólnoty. Ma swoich głównych bohaterów - pasterzy naszego Kościoła: prymasa Augusta Hlonda, księcia metropolitę krakowskiego Adama Sapiehę, Prymasa Tysiąclecia - kardynała Stefana Wyszyńskiego, Karola Wojtyłę - Jana Pawła II. Ale przywołuje także imiona wielu, wielu innych, czasem mniej znanych pracowników winnicy Pańskiej, zasłużonych również dla sprawy polskiej niepodległości. Idzie śladami ofiar, które oddały życie dla wiary i dla Polski. Stawia pytania, które nie wyczerpują swego sensu w przeszłości, ale są pytaniami zarazem o nasze dzisiaj rozumienie wolności, polskości, chrześcijaństwa. I o nasze w tych wielkich sprawach uczestnictwo”. Jakże głębokie i mądre to słowa, jakże inne od wszechobecnej papki, serwowanej nam przez popularne, sensacyjne i ogłupiające mass media. One nie przypominają i nie sławią takich postaci, jak choćby ojciec kapucyn Kosma Lenczowski, ks. Jan Trzaskoma czy ks. Mateusz Zabłocki. Ilu z nas zna nazwiska tych bohaterów? A kto pamięta choćby zasługi arcybiskupa warszawskiego Aleksandra Kakowskiego, arcybiskupa lwowskiego obrządku ormiańskiego Józefa Teodorowicza czy kardynała prymasa Edmunda Dalbora?
Jakże inną perspektywę naszych narodowych losów ukazuje nam prof. Andrzej Nowak. Przez wieki tworzyliśmy wspólnotę, choć przechodziliśmy tyle trudnych i dramatycznych prób. Ale zwyciężaliśmy tylko wtedy, gdy byliśmy razem - zjednoczeni pod sztandarem Chrystusa. „Historia Polski zaczyna się od chrztu - przypomina prof. Andrzej Nowak. - Przez tysiąc lat chrześcijaństwo zrosło się z polskością. Próby rozrywania tego związku były czynione. I są. Często podejmuje się je pod hasłem wolności. Czy można «uwolnić» Polaków od chrześcijaństwa, od Krzyża, od Kościoła? Nawet gdyby można - to jakim kosztem i kim wtedy będą?”. Warto w czasie Adwentu zastanowić się nad tym arcyważnym problemem. „Czas walki z Bogiem” to jedna z tych książek, które powinny się znaleźć w każdym prawdziwie polskim domu.

Andrzej Nowak, „Czas walki z Bogiem”, wydawnictwo Biały Kruk, 200 str., 20, 5 x 25 cm, papier kredowy 170 g, twarda oprawa, obwoluta.
Pozostałe tomy z serii „Kościół na straży polskiej wolności” ukażą się w lutym i w maju 2012 r.

* * *

Specjalna oferta dla czytelników „Niedzieli”

To się opłaca!

Jeżeli jesteś Czytelnikiem „Niedzieli”, to naprawdę opłaca Ci się zamówić czterotomową serię „Kościół na straży polskiej wolności” bezpośrednio w Białym Kruku. Wówczas otrzymasz dodatkowo za symboliczne 1 (słownie: jeden!) zł do wyboru superalbumy: albo „Ilustrowany leksykon wszystkich polskich świętych, błogosławionych i sług Bożych” ze zdjęciami Adama Bujaka i rozważaniami bł. Jana Pawła II (aż 328 str.), albo wzruszający album o bł. Janie Pawle II ze zdjęciami Adama Bujaka i Arturo Mariego oraz słowem polskiego Papieża pt. „Promieniowanie świętości” (duży format, twarda oprawa, 120 str.). Oto piękny świąteczny prezent! Lepiej się jednak pospieszyć, bo oferta ważna jest tylko do wyczerpania nakładu.
Wystarczy zadzwonić (oprócz niedziel) i zamówić pod numerami tel.: (12) 260-32-90, (12) 260-32-40, (12) 254-56-02, (12) 254-56-21, (12) 254-56-04. Można też wysłać faks: (12) 254-56-00 lub dystrybucja@bialykruk.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Eleni: Nie jestem sama, Bóg jest razem ze mną

2025-01-30 20:53

[ TEMATY ]

świadectwo

Marek Kamiński

Wiara bardzo mocno uwidoczniła się w mojej twórczości. Oczywiście, śpiewam dużo o miłości, bo to jest najważniejsze. Tak naprawdę miłość jest fundamentem, na którym budujemy nasze codzienne życie. Po tej tragedii ukazała się moja płyta Nic miłości nie pokona. Pragnęłam, aby była przesłaniem dla tych, którzy przeżywają podobne tragedie, którzy są na rozdrożu. Chciałam, żeby zatrzymali się na chwilę, zadali sobie podstawowe pytanie: Co w życiu jest najważniejsze? - i tego nie zgubili w obliczu zła, które dzieje się wokół nas - mówiła niegdyś w wywiadzie dla "Niedzieli" Eleni - polska piosenkarka greckiego pochodzenia.

O. Robert M. Łukaszuk: - Jest Pani bardzo znaną piosenkarką w Polsce i za granicą. Sam także chętnie Pani słucham. Czy mogłaby Pani podzielić się z Czytelnikami Tygodnika „Niedziela” swoją refleksją, jak doświadcza Pani Boga i Maryi w swej działalności artystycznej?
CZYTAJ DALEJ

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

[ TEMATY ]

bł. ks. Bronisław Markiewicz

Archiwum sanktuarium bł. ks. Bronisława Markiewicza

Znana jest piękna zapowiedź o przyszłych losach Polski, która wyszła spod pióra bł. Bronisława Markiewicza (†1912). W swej sztuce „Bój bezkrwawy” przepowiada on rzeczy niezwykłe.

Ponieważ Pan was więcej umiłował aniżeli inne narody, dopuścił na was ten ucisk, abyście oczyściwszy się z grzechów waszych, stali się wzorem dla innych narodów i ludów, które niebawem odbiorą karę sroższą od waszej [...]. Wojna będzie powszechna na całej kuli ziemskiej i tak krwawa, że naród położony na południu granicy Polski wyginie w niej zupełnie [...]. W końcu wojna stanie się religijna. Walczyć będą dwa obozy: obóz ludzi wierzących w Boga i obóz ludzi niewierzących w Niego. Nastąpi wreszcie bankructwo powszechne i nędza, jakiej nikt nie widział, do tego stopnia, że wojna sama ustanie z braku środków i sił. Zwycięzcy i zwyciężeni znajdą się w równej niedoli i wtedy niewierni uznają, że Bóg rządzi światem [...]. Wy, Polacy, przez ucisk ten oczyszczeni i miłością wspólną silni, nie tylko będziecie się wzajem wspomagali, ale nadto poniesiecie ratunek innym narodom i ludom, nawet niegdysiejszym waszym wrogom. I tym sposobem wprowadzicie niewidziane dawno braterstwo ludów...
CZYTAJ DALEJ

Koncertowy "Głos Śląska"

2025-01-31 22:29

ks. Łukasz Romańczuk

Za organami zasiadł prof. Piotr Rojek

Za organami zasiadł prof. Piotr Rojek

“Głos Śląska”, czyli zrekonstruowane organy Englera w kościele pw. św. Elżbiety we Wrocławiu [garnizonowy] grają już od 3 lat. Przez ten czas zagrały ok. 70 koncertów, w których uczestniczyło ok. 30 tys. osób. Dziś odbył się koncert, w którym wystąpiło ok. 60 artystów, w tym: cztery chóry, trzech solistów, orkiestra kameralna.

Obchodzimy 3. rocznicę oddania do użytku organów w kościele garnizonowym, po tragicznym pożarze w 1976 roku - mówił Włodzimierz Patalas, sekretarz miasta Wrocławia, dodając:- Wydarzenie, które miało miejsce 3 lata temu, było szczególnym wydarzeniem dla mieszkańców Wrocławia, Dolnego Śląska i Kościoła. Było to szczególne wydarzenie, bo nie tylko Kościół cieszył się z odbudowy tego instrumentu. Obiecywaliśmy, że będą organizowane koncerty i przez te trzy lata to się udało i będziemy to kontynuować nadal.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję