Audiencja Generalna
Benedykt XVI liczy na zapał apostolski Afrykańczyków
Ojciec Święty jest przekonany, że jego wizyta w Beninie w dniach 18-20 listopada br. rozbudzi zapał ewangelizacyjny Kościoła afrykańskiego. Wydarzeniu temu Papież poświęcił swą katechezę 23 listopada, podczas audiencji ogólnej.
Benedykt XVI przypomniał, że motywem jego wizyty w Beninie była 150. rocznica rozpoczęcia ewangelizacji tego kraju oraz podpisanie i oficjalne wręczenie afrykańskim wspólnotom kościelnym posynodalnej adhortacji apostolskiej „Africae munus”. Podkreślił, że obecnie wspólnoty chrześcijańskie Afryki są wezwane do odnowy w wierze, aby coraz bardziej służyć pojednaniu, sprawiedliwości i pokojowi. Ojciec Święty, podsumowując swoją pielgrzymkę, podkreślił entuzjazm, z jakim afrykańscy katolicy odpowiedzieli na jego apel. W ich żarliwej wierze i przywiązaniu do Ewangelii życia dostrzega on „pocieszające znaki nadziei dla wielkiego kontynentu afrykańskiego”. Benedykt XVI wyraził przekonanie, że na tym kontynencie są zasoby życia i witalności na przyszłość, na które Kościół może liczyć. W tym kontekście Papież jasno postawił przed afrykańskim Kościołem zadanie ewangelizacji, „do której powołany jest każdy ochrzczony przez promowanie pojednania, sprawiedliwości i pokoju”.
Nowa komisja
Komisja ds. sztuki sakralnej i muzyki religijnej
Reklama
W najbliższych tygodniach w obrębie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów powstanie komisja ds. sztuki sakralnej i muzyki liturgicznej - twierdzi włoski watykanista Andrea Tornielli. Jej zadaniem ma być współpraca z komisjami diecezjalnymi oceniającymi projekty nowych kościołów oraz pogłębienie kwestii związanych z muzyką używaną w liturgii.
Według informacji Torniellego, prefekt watykańskiej dykasterii kard. Antonio Cañizares Llovera uważa, że wiele projektów realizowanych nawet przez bardzo głośnych architektów nie ma odniesienia do liturgii i powstają świątynie niemające charakteru sakralnego, zionące pustką.
Komisja daje diecezjom wskazania jedynie w odniesieniu do sztuki sakralnej wykorzystywanej w liturgii, a nie do sztuki sakralnej jako takiej, podobnie też - jedynie do śpiewu używanego w liturgii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Program zajęć Papieża
Pracowity czas
Watykan opublikował program zajęć Benedykta XVI w czasie Adwentu i Bożego Narodzenia. Podobnie jak przed rokiem, będzie on przewodniczył 24 grudnia o godz. 22 Pasterce w Bazylice św. Piotra. W uroczystość Bożego Narodzenia Ojciec Święty wygłosi tradycyjne błogosławieństwo „Urbi et Orbi” (Miastu i Światu). W ostatni dzień roku wieczorem w Bazylice Watykańskiej odprawi Nieszpory dziękczynne.
Wkrótce dotrze do Watykanu choinka bożonarodzeniowa, która stanie na Placu św. Piotra. W tym roku drzewko, mierzące 30 m wysokości, przybędzie po raz pierwszy z Ukrainy. Z tej okazji Benedykt XVI przyjmie 14 grudnia delegację rządu i przedstawicieli Kościołów z tego kraju. Oprócz wielkiej choinki z lasów w okolicach wsi Bohdan k. Rachowa do Watykanu trafi także 40 drzewek z regionu Lwowa.
W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - 8 grudnia Papież tradycyjnie uda się pod kolumnę Matki Bożej na placu Hiszpańskim w Rzymie. 11 grudnia odwiedzi jedną z rzymskich parafii, położoną na północnych obrzeżach miasta. 12 grudnia - z okazji wspomnienia Matki Bożej z Guadalupe - odprawi w Bazylice Watykańskiej Mszę św. z udziałem korpusu dyplomatycznego krajów hiszpańskojęzycznych. 16 grudnia Benedykt XVI odprawi Nieszpory dla studentów i pracowników rzymskich uniwersytetów.
Nowy numer „L’Osservatore Romano”
Grudniowy numer polskiego wydania „L’Osservatore Romano” otwiera artykuł wstępny prof. Viana poświęcony spotkaniu w Asyżu, gdzie po upływie 25 lat od historycznego Dnia Modlitwy, zwołanego przez Jana Pawła II, zgromadzili się przedstawiciele różnych religii, a także agnostycy i niewierzący, których łączy pragnienie pokoju i sprawiedliwości oraz poszukiwanie prawdy.
Oprócz spotkania w Asyżu doniosłym wydarzeniem było rzymskie spotkanie ponad 8 tys. nowych ewangelizatorów. Abp Rino Fisichella w Bazylice św. Piotra przedstawił ich Papieżowi, a następnie powiedział: - Październik jest miesiącem poświęconym w szczególny sposób refleksji i modlitwie w intencji misji, która dziś skierowana jest przede wszystkim do wierzących.
Nowi ewangelizatorzy - w większości młodzi wierni świeccy, ale również starsi proboszczowie oraz założyciele i przywódcy ruchów kościelnych - z wielkim entuzjazmem, jakby na potwierdzenie, że wiarę może przekazywać innym tylko ten, kto naprawdę pała miłością do Boga, wzięli udział w pierwszym spotkaniu zorganizowanym przez Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. I właśnie podczas Mszy św. dla uczestników tego spotkania Papież ogłosił, że w 50. rocznicę inauguracji Soboru Watykańskiego II rozpocznie się w Kościele Rok Wiary. Cele i założenia tego wielkiego przedsięwzięcia Benedykt XVI przedstawił w liście „Porta fidei”, którego tytuł nawiązuje do „podwojów wiary”, które Bóg otworzył poganom w czasach imperatora Klaudiusza i misji św. Pawła.
W numerze 12. zamieszczone są list apostolski „Porta fidei”, papieskie orędzia na przyszłoroczny Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, również poświęcone nowej ewangelizacji, a także przemówienia wygłoszone podczas papieskiej podróży do Niemiec, którą Benedykt XVI nazwał „świętem wiary”.
(Red.)
Polskie wydanie „L’Osservatore Romano” można zamówić pod adresem: Księża Pallotyni, ul. Wilcza 8, 05-091 Ząbki k. Warszawy.