Ludzie bez adresu
Niedola tułacza
Już po raz szósty na Jasną Górę przybyła Pielgrzymka Bezdomnych, organizowana przez Caritas Polska. 12 listopada w sanktuarium modliło się ok. tysiąca osób - bezdomnych, a także wolontariuszy i kapłanów z Caritas Polska i oddziałów diecezjalnych. Jak poinformował ks. Marcin Brzeziński, zastępca dyrektora Caritas, w skali kraju jest ponad 100 tys. osób bezdomnych. - Do naszych placówek przychodzą ludzie, którzy potrzebują pomocy - mówił. - Mamy te placówki otwarte dla wszystkich, którzy przyjdą. To przytuliska, jadłodajnie. Naszym celem jest przede wszystkim przywracanie nadziei, poczucia, że ktoś o nich myśli, że ktoś chce się nimi zająć. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. Zebranych powitał o. Dominik Byblewski. - W śmierć Pana Jezusa, w to wyniszczenie zbawcze, wchodzi również bezdomność, ubóstwo. Chrystus rodził się w bezdomności, w stajni dla bydła, a umierał w nagości, pochowany w cudzym grobie - mówił w homilii abp Nowak. - I dlatego mamy prawo na Ołtarzu Ojczyzny złożyć ludzkie cierpienie, ludzki twardy los, ludzką bezdomność, świat bezdomności. Dla uczestników pielgrzymki Caritas zorganizowała w Domu Pielgrzyma ciepły posiłek.
Pomagają bezdomnym
Jak św. brat Albert Chmielowski
Reklama
Pielgrzymka z okazji 30-lecia Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta odbyła się 12 listopada z udziałem ok. 800 osób. Towarzystwo jest pierwszą w Polsce organizacją pozarządową, która zajęła się pomocą bezdomnym. Prowadzi 80 placówek noclegowych, w których przebywa ok. 3800 osób.
Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Edward Janiak, asystent kościelny Towarzystwa i duszpasterz środowiska osób bezdomnych. - Wpatrzeni w wizerunek Matki Najświętszej dziękujemy za 30 lat posługi człowiekowi - mówił bp Edward Janiak. - Dobra Matka wie, co jest potrzebne dziecku. Prosimy pokornie o siłę do służby, ale też o to, byśmy w tej służbie nie zagubili śladu obecności Boga w każdym człowieku. Prosimy o godność dla każdego człowieka, którego Pan Bóg stawia na naszej drodze życia - dodał. Kazanie wygłosił ks. Stanisław Słowik z Caritas Diecezji Kieleckiej. Pielgrzymi jako wotum z okazji 30-lecia Towarzystwa ofiarowali Jasnej Górze plakietę z brązu z wizerunkiem św. Brata Alberta. Autorem plakiety jest prof. Gustaw Zemła, jeden z najbardziej znanych współczesnych polskich rzeźbiarzy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pielgrzymka Kolejarzy
Przybyli specjalnymi pociągami
W dniach 12-13 listopada odbyła się na Jasnej Górze 28. Pielgrzymka Kolejarzy z udziałem ok. 8 tys. osób. Doroczne spotkanie pracowników polskich kolei, emerytów, rencistów i ich rodzin organizuje Krajowe Duszpasterstwo Kolejarzy. Przybyło również ok. 150 kolejarzy ze Słowacji, a także delegacje z Białorusi i Węgier. Kolej przygotowała dla pielgrzymów 10 specjalnych pociągów. - Pielgrzymka listopadowa, u kresu roku, jest okazją do złożenia Matce Bożej raportu przez środowisko kolejarskie - podkreślił ks. Eugeniusz Zarębiński, krajowy duszpasterz kolejarzy. Ministerstwo Infrastruktury reprezentował podsekretarz stanu Andrzej Massel: - Problemy na kolei wiążą się przede wszystkim z tym, że są bardzo duże zaległości, gdy chodzi o inwestycje. Kolej wymaga unowocześnienia, modernizacji, Przewozy Regionalne potrzebują stabilnego dofinansowania. I te sprawy staramy się rozwiązywać na miarę naszych możliwości. Myślę, że jest trochę lepiej, ale na pewno przed nami jeszcze daleka droga - powiedział.
Centralnym punktem spotkania była Msza św. odprawiona 13 listopada pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Kazimierza Ryczana. Pielgrzymów powitał o. Mieczysław Polak, podprzeor sanktuarium. Słowa pozdrowienia i błogosławieństwo dla kolejarzy przesłał papież Benedykt XVI.
Zaproszenie
Jasnogórskie Dni Skupienia 201½012
Maryja - Matka mojej przyjaźni z Jezusem
Pod takim hasłem będą organizowane na Jasnej Górze kolejne Jasnogórskie Dni Skupienia, na które bardzo serdecznie zapraszam. Służą one pogłębieniu przyjaźni z Jezusem przez „trwanie z Maryją na modlitwie” i słuchanie słowa Bożego. Jasnogórskie Dni Skupienia odbędą się w następujących terminach: 3-dniowe: 9-11 XII 2011; 20-22 I 2012 i 4-dniowe: 23-26 II 2012; 8-11 III 2012.
Jasnogórskie Dni Skupienia trwają od czwartku/piątku (początek: godz. 14.30) do niedzieli (zakończenie: godz. 12).
Miejscem modlitwy i zakwaterowania jest Dom Pielgrzyma.
Zapytania oraz zgłoszenia pisemne lub telefoniczne można kierować pod adresem:
O. Tomasz Tlałka OSPPE
ul. O. A. Kordeckiego 2
42-225 Częstochowa
tel. (34) 377-72-74 lub (34) 377-77-77
Uczestników proszę o zabranie ze sobą Pisma Świętego i notatnika.
O. Tomasz Tlałka OSPPE
Krótko
12 listopada przybyła pielgrzymka maturzystów archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej - ok. 400 osób wraz z metropolitą archidiecezji abp. Andrzejem Dzięgą.
W dniach 14 i 15 listopada zgromadziło się kilkudziesięciu księży, przedstawicieli Unii Apostolskiej Kapłanów. Obecny był ks. Tomasz Rusiecki, dyrektor krajowy UAK. Msze św. odprawili: bp Gerard Bernacki z Katowic i bp Paweł Socha z Zielonej Góry - członek Komisji ds. Duchowieństwa Episkopatu Polski.
Zapowiedzi
3 grudnia - Papieskie Dzieła Misyjne i Unia Misyjna
4 grudnia - Pielgrzymka Romów
Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00
Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz