W katedrze koszalińskiej pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 25 października br. uroczystą Eucharystię w intencji śp. kardynała nominata Ignacego Jeża sprawował biskup senior Tadeusz Werno w koncelebrze z bp. dr. Pawłem Cieślikiem i bp. dr. Krzysztofem Zadarką oraz ks. inf. dr. Dariuszem Jastrzębiem - rektorem Wyższego Seminarium Duchownego i ks. kan. Antonim Tofilem - proboszczem katedry. W Liturgii uczestniczyło blisko trzydziestu kapłanów z Koszalina, Kołobrzegu i innych miejscowości. Dokładnie 28 lat temu - 25 października 1983 r. pierwszy w historii pasterz tej diecezji - bp Ignacy Jeż dokonał konsekracji koszalińskiej katedry, zabytkowej świątyni, liczącej już ponad 700 lat.
- Modlimy się dziś i składamy Najświętszą Ofiarę w intencji wszystkich, którzy przyczynili się do tego, by ten dom był świątynią Bożą, by tutaj zamieszkał Bóg. Modlimy się zwłaszcza za naszego pierwszego biskupa Ignacego Jeża, którego wielka przygoda z Bogiem na ziemi zakończyła się 4 lata temu w Rzymie - mówił w homilii bp Cieślik.
Po Eucharystii na zewnętrznej ścianie świątyni została odsłonięta i poświęcona płaskorzeźba upamiętniająca wielkie dzieło bp. Ignacego Jeża. Aktu poświęcenia płaskorzeźby dokonał biskup senior Tadeusz Werno wspólnie z innymi biskupami. Na płaskorzeźbie umieszczone są słowa z listu pasterskiego bp. Jeża na 2 września 1972 r.: „Odzywam się do was jako kontynuator zamierzchłej przeszłości, wspaniałej tradycji naszego narodu i zarazem Kościoła naszego na tej właśnie ziemi”. Autorem dzieła jest znany artysta rzeźbiarz dr Zygmunt Wujek z Politechniki Koszalińskiej. Płaskorzeźba została odlana z brązu w ludwisarni Doroty i Krzysztofa Mrozińskich w Pleszewie.
Uroczystości w koszalińskiej katedrze uświetniła wystawa fotograficzna poświęcona kard. Ignacemu Jeżowi. Całość ekspozycji przygotował Słupski Klub Przyjaciół „Niedzieli”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu