Serwisy rosyjski i angielski to najbardziej uroczyste sposoby podawania potraw na stół. Serwis rosyjski pojawił się po raz pierwszy na rosyjskim carskim dworze. Serwis angielski był od niepamiętnych czasów stosowany przez arystokrację i ziemiaństwo w Anglii.
Serwis rosyjski polega na tym, że wszystkie potrawy roznosi się na półmiskach. Osoba niosąca półmisek staje po lewej stronie gościa. Dalsze postępowanie może być dwojakie.
Pierwsza wersja, bardziej uroczysta: osoba trzyma półmisek w lewej ręce (lub umieszczony jest on na lewym przedramieniu i podtrzymywany lewą ręką), a prawą ręką, w której trzyma łyżkę i widelec, nakłada gościowi potrawę na talerz.
Druga wersja, mniej uroczysta: osoba trzyma półmisek w prawej ręce (lub oburącz), na półmisku leży łyżka i widelec, a gość sam nakłada nimi potrawę na talerz.
Cechą charakterystyczną serwisu rosyjskiego jest kilkakrotne podchodzenie do gościa z daną potrawą i proponowanie mu dokładki.
Ponadto są dwie wersje kolejności obsługiwania gości w ramach tego serwisu.
Wersja pierwsza, mniej uroczysta: osoba trzymająca półmisek podchodzi do gości po kolei, idąc w kierunku, w jakim poruszają się wskazówki zegara.
Wersja druga, bardziej uroczysta: potrawy podawane są według zasad precedencji: najpierw najważniejszej kobiecie, potem drugiej co do ważności kobiecie itd. Po obsłużeniu wszystkich kobiet przychodzi kolej na obsługę gospodyni. Następnie obsługiwany jest najważniejszy mężczyzna, drugi co do ważności mężczyzna itd. Na końcu obsługiwany jest gospodarz. Zastosowanie serwisu jest bezbłędne, gdy przy kartkach znajdujących się na stole przy nazwiskach gości umieści się małe cyferki, wskazujące na to, w jakiej kolejności dana osoba ma być obsłużona.
Serwis angielski, najbardziej uroczysty, może zostać zastosowany wyłącznie przy daniu głównym, które stanowi potrawa wniesiona w jednym kawałku (pieczeń, indyk, kaczka, prosię itp.). Półmisek z tą potrawą stawia się przed gospodarzem, który ją kroi, wskazując osobie obsługującej gościa, któremu dany kawałek ma być podany (gospodarz stosuje tu zasady precedencji). Pozostałe potrawy i dodatki są wtedy zawsze podawane według serwisu rosyjskiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu