Reklama

Wiara

Różaniec w trudnych sprawach ze świętą Ritą

Można powiedzieć, że w tych rozważaniach św. Rita nie jest obecna przez przywoływanie jej myśli lub szczegółów życia, ale ona po prostu do nich była zapraszana. I przychodziła. Przychodziła do ludzi, którzy modlili się o rozwiązanie swoich beznadziejnych spraw. Dawała zrozumienie, dotykała indywidualnie serc.

[ TEMATY ]

rozważania różańcowe

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

TAJEMNICE BOLESNE

Reklama

Tajemnica I - Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu

Bóg kocha cię i zadba o to, by nie brakowało ci niczego, co ci naprawdę jest potrzebne. Pamiętaj jednak, że tym, czego najbardziej potrzebujesz, jest POKORA. Ona przyjdzie do ciebie, gdy ZAAKCEPTUJESZ, że nie CZUJESZ SIĘ akceptowany, odwiedzany, zauważony, nie ciebie się pytają o zdanie; inni są wybierani, chwaleni, utalentowani, przebojowi, ładniejsi, z nimi rozmawiają, nie z tobą; jesteś odrzucany, niechciany– siostra lub ktoś inny z rodziny jest lepiej traktowany. Nie chcę ci powiedzieć, że jesteś niechciany, odrzucany, brzydki, masz być popychadłem, chłopcem do bicia itd., ale chcę cię zachęcić do pokory, która polega na akceptacji twoich odczuć i pragnieniu, by inni byli lepsi i bardziej obdarowani od ciebie, o ile tylko ty będziesz taki, jaki być powinieneś. Pokora przyjdzie na ciebie przez szereg rozczarowań i porażek. Pokora to stanięcie w prawdzie i wybranie tego, co wybrał Jezus – kielicha męki. Wtedy będziesz mógł powiedzieć: „Pan jest moim pasterzem, niczego mi nie braknie” (por. Ps 23,1). Przyjmij tę obietnicę z psalmu jako prawdę, uchwyć się jej jak kotwicy podczas sztormu: „Szukającemu Boga żadnego dobra nie zabraknie”. Jeśli pragniesz przezwyciężyć kłótnie rodzinne, to czy jednocześnie pragniesz pokory, która pomaga przezwyciężać spory? Jeśli pragniesz być pokornym jak Jezus, to czy jednocześnie pragniesz środków, które do głębokiej pokory prowadzą? Na skale pokory zbudujesz duchowe drapacze chmur sięgające nieba. Pokorą przebijesz najwyższe niebiosa; pokorą zdobędziesz Serce Boga; pokorą pokonasz wrogów, odbudujesz swoją rodzinę; dzięki pokorze pokonasz lęk, osiągniesz szczęście, wolność i nadprzyrodzoną radość. Dzięki pokorze staniesz się spokojniejszy, bardziej cierpliwy, mniej będziesz krzyczał, a więcej swoich grzechów będziesz wyznawał na spowiedzi, bo zobaczysz swoją nędzę. Dlaczego mamy tak mało świętych? Bo mało kto chce być głęboko pokornym. Niech Chrystus pomoże ci wpatrywać się w Niego – w Tego, który stracił wszystko, byś zyskał wszystko; w Tego, który tak bardzo się uniżył, by ciebie wywyższyć. Błogosławię cię, byś patrzył na świat nie przez pryzmat własnych odczuć, lecz w Bożej perspektywie. Popatrz na świat w kontekście wielkiej Twojej potrzeby – potrzeby stania się pokornym. Niech Jezus nauczy cię patrzeć dalej i nie skupiać się wyłącznie na tym, czego ci według twojej oceny najbardziej brakuje.

Reklama

Tym, czego najbardziej potrzebujesz, jest pokora.

Podziel się cytatem

Tajemnica II – Biczowanie Pana Jezusa

Słowa mogą ranić do głębi... bardziej niż bicz. Wiemy doskonale o tym, że trzeba kochać i okazywać szacunek bliźniemu, tym bardziej domownikom, ale...No właśnie. Zawsze znajdzie się jakieś „ale”, którym uzasadnimy nasze słowa raniące bliskich: „należy mu się”, „inaczej się nie da”, „inaczej do niego nie dotrze”, „zasługuje na takie słowa”.

Proszę cię, przemyśl swój sposób zwracania się do członków twojej rodziny i zastanów się, czym usprawiedliwiasz odzywanie się do nich bez miłości. Być może uważasz, że trzeba być stanowczym i wymagającym. Słusznie, ale strzeż się zbytniej surowości, bezwzględności i agresji. Czasem zastanawiam się, w jaki sposób przekonać osobę tak arogancką w swoim postępowaniu, że z powodu swojej arogancji nie przyznaje się właśnie do tej swojej arogancji? Jak przekonać pyszałka do tego, że ma problem z pychą, gdy jest on aż tak pyszny, że swojej pychy nie chce zobaczyć? Może piszę teraz o tobie? Rozważ to i proś Jezusa, który jest biczowany, aby pomógł ci nie tylko stanąć w prawdzie o swojej arogancji i pysze, ale przede wszystkim kochać twoich domowników. Patrz na Niego i przyjrzyj się ranom, jakie zadajesz najbliższym. Widać je na ciele Chrystusa.

Reklama

Słowa mogą ranić do głębi, bardziej niż bicz.

Podziel się cytatem

FRAGMENT KSIĄŻKI "Różaniec w trudnych sprawach ze św. Ritą" DO KUPIENIA W INTERNETOWEJ KSIĘGARNI!

Tajemnica III – Ukoronowanie Pana Jezusa cierniem

Reklama

Możliwe, że zauważyłeś, iż często najmocniej ranimy tych, których najbardziej kochamy. Ci, którzy są najbliżej, najdotkliwiej od nas obrywają słowem, obojętnością lub gestem. Przypuszczalnie i w przypadku twojej rodziny jest tak, że wobec obcych potraficie być bardzo gościnni, niesamowicie życzliwi, obdarzacie każdego dobrym słowem, dzięki czemu ludzie mają o was jak najlepsze zdanie. Jednak sytuacja się zmienia, gdy zamkną się drzwi i zostajecie sami… Prawdą jest, że gdy ktoś chce się otworzyć na drugiego, siłą rzeczy musi się zgodzić na to, że zostanie przez niego zraniony. Jeśli pragniesz obdarowywać sobą, powinieneś też z góry założyć, że w swojej słabości prędzej czy później kogoś zranisz. Niektórzy, przeczuwając to, zamykają się i próbują uciec w obowiązki zawodowe czy inne zajęcia, poświęcają wiele czasu na telewizję i internet. Wszystkie te czynności oddalają de facto konieczność wchodzenia w więzi osobowe. Tym sposobem przez unikanie rozmowy i filozofię życiową „jakoś to będzie” mnożą się niewyjaśnione nieporozumienia (bez próby znalezienia rozwiązania). Stworzenie pięknej relacji z bliskimi wymaga zaakceptowania faktu, że zranisz i zostaniesz zraniony. Niech Chrystus cierniem ukoronowany pokaże ci,

na czym polega prawdziwa miłość, a także ile ran jest w stanie znieść, aby dowieść, że jest ona prawdziwa. Na tyle będziesz prawdziwie kochał, na ile się otworzysz. Jednak wraz z otwartością staniesz się podatny na zranienie.Przyjmiesz to ryzyko, czy wolisz pozamykanie?

Reklama

Na tyle będziesz prawdziwie kochał, na ile się otworzysz. Jednak wraz z otwartością staniesz się podatny na zranienie.

Podziel się cytatem

Tajemnica IV – Dźwiganie krzyża

To, co chcę ci teraz przekazać, jest prawdą prostą i dobrze znaną. Mimo to zbyt często mamy kłopot z wprowadzeniem jej w życie. Mam na myśli pragnienie zmiany drugiego człowieka, zwłaszcza ukochanego. Często nasza presja na zmianę bliźniego staje się powodem kłótni, a nawet powstawania sytuacji beznadziejnych, bo przyczyna konfliktu może być bardzo poważna. Kiedy wszystkie ludzkie środki wyczerpują się, człowiek niewierzący może się zacząć uciekać do agresji. Osoba wierząca z kolei wzywa pomocy Bożej i liczy na łaskę. Chrześcijanin oczekuje, że Bóg w odpowiednim momencie zainterweniuje, wkroczy w sytuację nie do rozwiązania ludzkimi środkami. Jeśli będzie trzeba, Bóg uczyni cud. Proszę, rozważ więc to, co przypuszczalnie już wiele razy słyszałeś. Jeżeli próbujesz kogoś przekonać i napotykasz na opór, nie popadaj w agresję, nie rań oraz nie chowaj urazy, nie wyklinaj, nie unoś się, nie trać cierpliwości. Przebacz, bądź pokorny i staraj się o cierpliwość. Burza emocji w sercu może doprowadzić do potwornych strat. Spróbuj wykorzystać środki nadprzyrodzone – post, modlitwę, jałmużnę, świadectwo, ufność, nadzieję położoną w Bogu. Niech każde Zdrowaś Maryjo w tym różańcu sprawi, że twoje myślenie i patrzenie będzie coraz bardziej Boże.

Tajemnica V – Ukrzyżowanie Pana Jezusa

Kiedy kłótnie rodzinne wybuchają z coraz większą intensywnością, gdy piętrzą się trudności w różnych sferach życia, gdy telewizja, radio, wiadomości wcale nie pomagają odzyskać równowagi psychicznej, wtedy człowiek naturalnie szuka jakiegoś schronienia – azylu, który dałby mu chwilę wytchnienia. Jest w nas taka potrzeba posiadania kryjówki, cichego portu, ciepłego gniazdka. Tymczasem Jezus powiedział o sobie: „Lisy mają nory, a ptaki podniebne – gniazda, lecz Syn Człowieczy nie ma miejsca, gdzie by głowę mógł położyć” (Mt 8,20). Widać to najdobitniej na krzyżu. Patrząc na krzyż, na Matkę Bożą, spróbuj znaleźć dla siebie bezpieczne schronienie.Ukryj się w boku Chrystusa, w Jego sercu albo pod płaszczem Maryi. Niech staną się dla ciebie twierdzą i bastionem. Czuj się tam bezpiecznie, zwłaszcza wtedy, gdy atmosfera rodzinna jest napięta. Poszukaj swojego azylu – masz na to dziesięć Zdrowaś Maryjo.

Ukryj się w boku Chrystusa, w Jego sercu albo pod płaszczem Maryi.

Podziel się cytatem

2023-10-30 21:00

Ocena: +9 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Różaniec. Tajemnice światła z bł. kard. Stefanem Wyszyńskim

[ TEMATY ]

różaniec

bł. kard. Stefan Wyszyński

rozważania różańcowe

Instytut Prymasowski

Przed rozważaniem różańcowym przywołajmy kilka zdań, które o ks. Stefanie Wyszyńskim powiedział św. Jan Paweł II w czasie Mszy Świętej sprawowanej 16 czerwca 1983 roku w Archikatedrze Warszawskiej.

„Pierwszy etap mojej jasnogórskiej pielgrzymki w związku z sześćsetną rocznicą wizerunku Matki Chrystusa prowadzi do katedry która – w momencie najwyższego Boskiego wybrania – nazwała siebie służebnicą Pańską (por. Łk 1,38). Z tego służenia i posługiwania zmarły Prymas uczynił główną siłę swego pasterzowania. Był mocny służbą – służbą świadomą posłannictwa zleconego mu przez Księcia pasterzy. Był mocny służbą – i tą swoją prymasowską służbą czynił mocnym Kościół i naród pośród dziejowych prób i doświadczeń. Dzisiaj razem z wami przy jego grobie, w sercu Warszawy, dziękuję Trójcy Przenajświętszej za tę wielką prymasowską służbę kard. Stefana Wyszyńskiego, prosząc, aby owoce jej trwały nadal w sercach ludzi na całej ziemi ojczystej. Był mocny swoją wiarą w Boga, który jest Panem stworzenia i Panem dziejów poprzez Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. (…) Był mocny swoją wiarą w Chrystusa – ów kamień węgielny zbawienia człowieka, ludzkości, narodu. Czynił wszystko, aby ten kamień węgielny nie został odrzucony przez ludzi naszej epoki, ale by się na nowo umocnił w fundamentach duchowego warszawskiej, do grobu wielkiego Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego. Nie mogłem przybyć do Warszawy na jego pogrzeb w dniu 31 maja 1981 roku z powodu zamachu na moje życie w dniu 13 maja, co spowodowało kilkumiesięczny pobyt w szpitalu. Kiedy dzisiaj dane mi jest przybyć do Ojczyzny, pierwsze moje kroki skierowuję do jego grobu.
CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: Jestem przekonany, że życie zawdzięczam mojemu Aniołowi Stróżowi

2024-09-24 14:12

Niedziela Ogólnopolska 39/2024, str. 30-31

[ TEMATY ]

anioł

Karol Porwich/Niedziela

Jedną z pierwszych modlitw, których uczymy się w dzieciństwie, jest ta do Anioła Stróża. W miarę jednak jak dorastamy, zapominamy o obecności aniołów w naszym życiu, traktujemy je jak istoty z bajki. Czy faktycznie jako dorośli nie potrzebujemy aniołów?

Wiele mówi się o cudach zdziałanych za przyczyną świętych, a zapomina się o cudownych zdarzeniach z udziałem aniołów. Nie bez powodu ich interwencje są tak samo dyskretne, jak ich obecność wśród nas. Czuwają nad nami w sposób niezauważalny. Czy zdarzyło ci się usłyszeć jakiś wewnętrzny głos, który ostrzegał cię przed mającym się niebawem wydarzyć niebezpieczeństwem, albo widziałeś tajemniczą postać, która pomogła ci wydostać się z opresji? Nie brakuje osób, które dzielą się takimi doświadczeniami, ich świadectwa przywracają wiarę w Aniołów Stróżów, dają nadzieję, że nawet w największych kłopotach nie jesteśmy sami.
CZYTAJ DALEJ

Film „Orędownik Polski” o życiu, świętości i kulcie św. Andrzeja Boboli

2024-10-02 14:59

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Archiwum parafii

Św. Andrzej Bobola, patron Polski na przestrzeni wieków wielokrotnie skutecznie wstawiał się za naszą Ojczyzną. Dziś Polacy ponownie zwracają się ku niemu, a miejscem szczególnej czci jest sanktuarium w Strachocinie. Zapraszamy na film poświęcony temu niezwykłemu miejscu i historii kultu św. Andrzeja Boboli, dostępny już w serwisie Youtube.

To właśnie w Strachocinie w roku 1591 przyszedł na świat Andrzej Bobola i tutaj też po dziś dzień trwają jego objawienia, których świadkiem jest kustosz sanktuarium, ks. prał. Józef Niżnik. Do Strachociny przybywają tysiące pielgrzymów, zatroskanych o losy naszego kraju i przekonanych o skuteczności wznoszonych tu modlitw.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję