– Efektywność energetyczna budynków to ważny element transformacji energetycznej w Polsce i jeden z celów wyznaczonych przez Unię Europejską. Narodowy Fundusz udziela dofinansowania na te cele w różnych programach pomocowych, począwszy od budynków prywatnych (np. program "Czyste Powietrze"), skończywszy na budynkach użyteczności publicznej (np. szpitale, szkoły, uczelnie, itd.). Dzisiejsza umowa dotyczy poprawy efektywności dwóch budynków należących do Klasztoru, co jest tematem istotnym nie tylko dla wspólnoty karmelitów, ale także dla środowiska. Energomodernizacja ma na celu ograniczenie zużycia i strat energii, co w konsekwencji umożliwi redukcję emisji zanieczyszczeń do atmosfery oraz spowoduje poprawę ekonomiki funkcjonowania eksploatowanych nieruchomości. – mówi Artur Michalski, wiceprezes zarządu NFOŚiGW
Inwestycja dotyczy 2 budynków karmelitańskich w Zawoi tj.: Dom Zakonny oraz dom rekolekcyjny.
Reklama
Zakres prac obejmie m.in.: docieplenie ścian zewnętrznych tynkowanych domu zakonnego i kościoła, docieplenie stropu zewnętrznego pod dachem, wymianę starych okien, wymianę starych drzwi zewnętrznych, ocieplenie ościeży okiennych i drzwiowych styropianem. Wymianę źródła ciepła na wspólną dla kościoła i domu zakonnego nowoczesną gruntową pompę ciepła. Wykonane zostaną pionowe kolektory gruntowne. Nastąpi wymiana starej instalacji rozprowadzającej wraz z grzejnikami, zamontowanie zaworów regulacyjnych. Planowany jest montaż 4 szt. kolektorów słonecznych oraz montaż 12 sztuk liczników energii. Zaplanowano wykonanie systemu BMS do monitorowania i zarządzania systemami energetycznymi i grzewczymi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dzięki temu przedsięwzięciu nastąpi zmniejszenie zużycia energii pierwotnej w budynku plebanii o 1054,64 GJ w skali roku. Ilość wytwarzanej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych wyniesie 5,70 MWh rocznie a cieplnej wyniesie 78,95 GJ rocznie. Zmniejszenie zużycia energii pierwotnej w budynkach to 1 240,72 GJ w skali roku. Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych to 84.10 Mg . Powierzchnia budynków objętych termomodernizacją to 2 589,90 m2.
Umowa została podpisana 11 października 2023 roku przez Artura Michalskiego – Wiceprezesa Zarządu NFOŚiGW oraz przedstawiciela beneficjenta Ojca Jarosława Janocha – Ekonoma Prowincji.
***
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) jest liderem we wdrażaniu programów zmieniających na lepsze jakość życia w Polsce. Od ponad 34 lat inicjuje i wspiera działania na rzecz środowiska i transformacji energetycznej. Podległa Ministerstwu Klimatu i Środowiska instytucja finansuje i współfinansuje przedsięwzięcia proekologiczne. Dzięki środkom NFOŚiGW uruchomiono inwestycje o wartości ponad 290 mld zł z czego prawie 2/3 dzięki środkom własnym NFOŚiGW. Z jej wsparcia korzystają zarówno przedsiębiorcy, samorządy i administracja państwowa, jak i uczelnie, organizacje pozarządowe i osoby prywatne.