II Światowy Kongres Bożego Miłosierdzia
Oświęcim
Moc Miłosierdzia
Dla współczesnego świata KL Auschwitz-Birkenau jest świadectwem wojny niosącej nienawiść, zniszczenie i okrucieństwo. To miejsce objawia także niezwykły potencjał ludzkiego serca, odwagi, bohaterstwa i miłości. Tu 70 lat temu św. Maksymilian odniósł zwycięstwo miłości, które było podobne do zwycięstwa Jezusa Chrystusa na krzyżu - to słowa bp. Tadeusza Rakoczego, który 3 października br. przewodniczył modlitwie o pokój i miłosierdzie dla świata, w ramach II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia.
Przejście wiernych z całego świata przez obóz, skupienie, przejmująca cisza, wokół ogrodzenie z drutu kolczastego, tory, po których jeździły pociągi przywożące ludzi na śmierć, ruiny krematoriów, gdzie tak wielu zakończyło swoją ziemską wędrówkę, różańce w rękach i gorąca modlitwa o miłosierdzie. - To bardzo poruszające miejsce: ogrom przemocy i nienawiści, niewiarygodna liczba ofiar. Gdzie indziej ludzie się rodzili i cieszyli wolnością, a tutaj ginęli w osamotnieniu - wyznaje ze łzami w oczach Norah Mengis z Hiszpanii.
- W tym wstrząsającym miejscu zło nie miało granic - podkreślił kard. Christoph Schönborn - ale i tu Boże miłosierdzie postawiło temu złu granice. (...) Jest tylko jeden grzech, którego Bóg nie może przebaczyć: gdyby ktoś nie wierzył w Jego wielkie miłosierdzie. Zabierzmy więc to orędzie dla siebie i do tych wszystkich, do których jesteśmy powołani...
Agnieszka Gawron
Wadowice
Ekumeniczna modlitwa
Uczestnicy II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia 4 października br. modlili się w papieskim mieście o miłosierdzie dla współczesnego świata. Liturgii przewodniczył kard. Angelo Comastri, archiprezbiter Bazyliki św. Piotra na Watykanie, który podkreślał, że apostolat Bożego Miłosierdzia ma także na celu dbanie o dialog ekumeniczny. - W ten sposób będziemy dziećmi naszego Ojca, który jest w niebie, i będziemy braćmi w Jezusie, który objawił nam tę cudowną tajemnicę. Niech pomoże nam z nieba wstawiennictwo bł. Jana Pawła II, apostoła Bożego Miłosierdzia - apelował.
Setki pielgrzymów z różnych stron świata przybyły do Wadowic, aby wziąć udział w tym wydarzeniu. Odśpiewano m.in. fragment Dziejów Apostolskich. Czytania z Ewangelii św. Jana recytowali diakon katolicki oraz przedstawiciele wyznania prawosławnego i ewangelickiego. Modlono się słowami prawosławnej litanii pokoju - Ektenii. Delegaci różnych wyznań przekazali sobie znak pokoju, a następnie duchowni udzielili wspólnego, ekumenicznego błogosławieństwa. Wykład poświęcony roli Jana Pawła II w życiu świeckich wygłosił Carl Anderson z USA, najwyższy rycerz świeckiego Zakonu Rycerzy Kolumba. Za przygotowanie modlitwy ekumenicznej na wadowickim Rynku odpowiedzialna była miejscowa parafia Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny.
Barbara Gajda
II Dni Personalizmu Chrześcijańskiego
20-21 X 2011 - Katolicki Uniwersytet Lubelski
W dniach 20-21 października na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbędą się II Dni Personalizmu Chrześcijańskiego. Tegoroczny temat to: „Osoba i personalizm w myśli ks. prof. Czesława Stanisława Bartnika”. Wykłady będą się odbywać w auli C - 1031. Organizatorem jest Katedra Personalizmu Chrześcijańskiego Wydziału Teologicznego KUL.
Krótko
Uczestnicy II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia, który zakończył się 5 października br., podjęli decyzję o utworzeniu w Krakowie-Łagiewnikach Międzynarodowej Akademii Miłosierdzia Bożego oraz o wystosowaniu listu do Benedykta XVI z prośbą o nadanie św. s. Faustynie Kowalskiej tytułu Doktora Kościoła. Ogłoszono też, że następne spotkanie Apostołów Bożego Miłosierdzia z całego świata odbędzie się w stolicy Kolumbii - Bogocie.
Zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa okradania przez Rosjan zwłok ofiar katastrofy w Smoleńsku wpłynęły 5 października br. do Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Sprawa dotyczy wiceministra kultury Tomasza Merty i autora Pomnika Ofiar Katynia w Chicago Wojciecha Seweryna. Pełnomocnik rodzin ofiar - mec. Bartosz Kownacki powiedział w TVP1 w rozmowie z „Wiadomościami”, że w Smoleńsku była „zorganizowana akcja okradania zwłok”, która „miała charakter masowy”.
Biskup płocki Piotr Libera 7 października dokonał poświęcenia Płockiego Parku Pamięci „Katyń - Smoleńsk 2010” w parafii św. Aleksego w Płocku-Trzepowie. Na terenie parku odsłonięta została także tablica z nazwiskami 96 ofiar katastrofy smoleńskiej oraz rzeźba „Płockiej Niobe”.
Sprawą „polskich obozów” po raz pierwszy zajął się kanadyjski parlament i rząd. - Takie sformułowania są obraźliwe dla pamięci o Polakach, którzy walczyli z nazistowską okupacją i którzy zostali uznani za „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” - stwierdził minister Jason Kenney.
Motorowy Rajd Katyński zakończył się 2 października. Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński
Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich ma nowe władze. Prezesem SDP został Krzysztof Skowroński, na jego zastępców wybrano Agnieszkę Romaszewską-Guzy i Piotra Legutkę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu