Miłośników muzyki klasycznej Fundacja Pomocy Artystom Polskim „Czardasz” i Katolickie Centrum Kultury zaprosiły na cykl koncertów pod hasłem: „Dźwiękiem, słowem i obrazem”. Cztery spotkania z muzyką w Sali Złotej Filharmonii Krakowskiej zaplanowano na ostatnie miesiące bieżącego roku. Duszpasterz krakowskich artystów ks. inf. Jerzy Bryła objął honorowy patronat nad tym wydarzeniem. Tygodnik Katolicki „Niedziela” jest patronem medialnym koncertów, a sponsorem strategicznym - firma „Tauron”.
W niedzielę 18 września br. odbył się pierwszy z cyklu koncert połączony z promocją książki „Polscy śpiewacy” Jacka Chodorowskiego, który wspólnie z Ewą Wartą-Śmietaną, śpiewaczką operową i prezesem Fundacji „Czardasz”, poprowadził spotkanie. Repertuar operowy, operetkowy i musicalowy zaprezentowali wybitni artyści scen polskich, wśród których znaleźli się: Wanda Bargiełowska-Bargeyllo, Anna Bernacka, Agnieszka Cząstka, Małgorzata Długosz, Tomasz Kuk, Bogdan Kurowski, Anna Kutkowska-Kass, Andrzej Lampert, Jakub Oczkowski, Magdalena Pilarz-Bobrowska, Alicja Płonka, Aleksandra Resztik, Aleksandra Stokłosa, Sylwester Targosz-Szalonek, Joanna Trafas, Feliks Widera, Andrzej Wiśniewski, Witold Wrona i Bożena Zawiślak-Dolny oraz Jan Zakrzewski. Artystom akompaniowała przy fortepianie Renata Żełobowska-Orzechowska. - W czasie koncertu zaprezentowano cały wachlarz współczesnych talentów - powiedział ks. inf. Jerzy Bryła. - Z przyjemnością ich słuchałem, oglądałem i podziwiałem.
W wypełnionej po brzegi sali melomani z uwagą i przyjemnością słuchali popisów muzycznych, nagradzając występujących gromkimi brawami. Koncert dostarczył miłośnikom muzyki klasycznej wielu przeżyć i wzruszeń. Dodatkowym atutem spotkania byli niewątpliwie prowadzący - elegancka, energiczna i błyskotliwa Ewa Warta-Śmietana i Jacek Chodorowski, którego humor (na wysokim, rzadko dziś spotykanym poziomie) i znajomość tematu wprowadzały dodatkowe ożywienie i odprężenie podczas koncertu. - Nie zastanawiałem się nad tym, czy łatwiej pisać, czy mówić o artystach - przyznał autor promowanej książki. - Jeżeli pojawia się propozycja prowadzenia koncertu muzyki, którą się interesuję, to nigdy nie odmawiam. Jednak pisanie jest o wiele łatwiejsze, bo nie ma tremy, to tylko kwestia ominięcia słabych punktów bohaterów (śmiech).
Po koncercie słuchacze mogli nabyć egzemplarze wydanej przez Fundację „Czardasz” książki „Polscy śpiewacy”, w której autor przedstawił sylwetki 160 polskich śpiewaków kilku pokoleń. Niektórzy z bohaterów wzięli udział w koncercie, więc melomani mogli zebrać autografy, porozmawiać, zrobić sobie zdjęcie z artystą. - Ten koncert jest kolejnym dowodem na to, że Polacy kochają muzykę klasyczną, o której mówi się i pisze coraz mniej, którą się rzadko prezentuje w programach telewizyjnych - stwierdziła Ewa Warta-Śmietana, odbierając gratulacje i podziękowania za zorganizowanie wspaniałego koncertu. - Po raz kolejny utwierdziłam się w przekonaniu, że promowanie naszych artystów, którzy często są mniej znani w Polsce niż poza granicami kraju, ma sens. Aplauz publiczności świadczy o poziomie koncertu. Wreszcie fakt, że zabrakło egzemplarzy promowanej książki, przekonuje, że taka wiedza o artystach jest potrzebna.
Kolejny koncert z zaplanowanego cyklu odbędzie się 16 października br. o godz. 15 w Sali Złotej Filharmonii Krakowskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu