Dzięki dobroci, łagodności i cierpliwości pozyskał wielu dla Chrystusa również w tragicznych okolicznościach wojny i okupacji. W dramat wojny niejako wpisywał kolejne rozdziały posługi pokoju. Tak zwany Fort VII, Stutthof, Grenzdorf, Oranienburg Sachsenhausen, wreszcie Dachau – to kolejne stacje jego drogi krzyżowej, na której pozostawał zawsze taki sam: nieustraszony w pełnieniu kapłańskiej posługi. Szedł z nią zwłaszcza do tych, którzy jej najbardziej potrzebowali – do umierających masowo na tyfus, którego w końcu sam padł ofiarą. Oddał swoje kapłańskie życie Bogu i ludziom, niosąc pokój ofiarom wojny. Dzielił się tym pokojem hojnie z innymi, bo dusza jego czerpała siłę z Chrystusowego pokoju. A była to tak wielka moc, że nawet śmierć męczeńska nie zdołała zniszczyć tego pokoju.
Pragnę także zwrócić się do całej rodziny polskich harcerzy, z którą nowy błogosławiony był głęboko związany. Niech stanie się dla was patronem, nauczycielem szlachetności i orędownikiem pokoju i pojednania.”
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Święty Jan Paweł II, Toruń, dnia 7 czerwca 1999 r. podczas uroczystej beatyfikacji
Reklama
23 lutego bieżącego roku bp Wiesław Lechowicz, Krajowy Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Harcerzy wydał dekret ogłaszający Rok Dziękczynienia za ustanowienie błogosławionego Stefana Wincentego Frelichowskiego Patronem Harcerstwa Polskiego. Przez kapelanów i władze wszystkich organizacji harcerskich w Polsce i na świecie podpisany został Akt Dziękczynienia, który 17 maja wręczony został Ojcu Świętemu Franciszkowi. 4 czerwca relikwie Patrona Harcerstwa Polskiego wprowadzone zostały uroczyście przez kardynała Stanisława Dziwisza, kardynała Kazimierza Nycza, bp. Wiesława Lechowicza oraz bp. Sławomira Odera do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
W Roku Dziękczynienia chcemy w sposób szczególny dziękować za orędownika pokoju i pojednania, błogosławionego Stefana Wincentego Frelichowskiego, za kapłana, który żył tak jak motto z jego obrazka prymicyjnego: „Przez krzyż cierpień i życia szarego – z Chrystusem – do chwały zmartwychwstania”.
Ważnym wydarzeniem w kalendarzu obchodów Roku Dziękczynienia za 20. Lecie Patrona Harcerstwa Polskiego jest wystawa oraz konferencja w Chełmży:
„BŁOGOSŁAWIONY STEFAN WINCENTY FRELICHOWSKI W NIEMIECKICH OBOZACH ZAGŁADY”.
Wystawa to opowieść o błogosławionym kapłanie i harcerzu, w którego duszy nigdy nie zgasła nadzieja i harcerski zapał. To historia o heroicznym życiu Stefana Wincentego Frelichowskiego, którego sam św. Jan Paweł II pozostawił nam jako Patrona Harcerstwa Polskiego. Był on wzorem pokornej i bezgranicznej służby bliźniemu, nawet za cenę cierpienia – aż do ofiary z życia, który potrafił być przejawem absolutnego dobra w miejscu pozornego panowania absolutnego zła. Przypominamy oraz serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy która od 8 do 28 października 2023 r. czeka na państwa na rynku przed Biblioteką w Chełmży, ul. Rynek 4. Serdecznie zapraszamy.
Reklama
W dniu 18 października o godz.13.00 w Chełmży odbyła się konferencja organizowana przez Fundację Caritas Super Omnia Est we współpracy z Burmistrzem Chełmży, dzięki dofinansowaniu Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za granicą 2023.
W spotkaniu udział wzięli: Zygmunt Jaczkowski – siostrzeniec błogosławionego, Dr Robert Zadura – historyk , Artur Stankiewicz - dyrektor Biblioteki Publicznej w Chełmży
oraz grupa harcerskiej młodzieży z Litwy, Ukrainy, Białorusi, Niemiec i Wielkiej Brytanii biorący udział w Pielgrzymce Dziękczynienia: „Wickowe Camino/ Niemiecie Obozy Zagłady; Fort VII, KL Stutthof, KL Sachsenhausen, KL Dachau”
Patronat medialny nad Wydarzeniem objął tygodnik NIEDZIELA.