Obchody rozpoczęła dziś rano Msza św. przy grobie Jana Pawła II pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego. Koncelebrowali z nim kardynałowie Konrad Krajewski i Grzegorz Ryś, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, abp Zbigniew Stankiewicz z Rygi, bp Dariusz Kałuża MSF z diecezji Bougainville w Papui Nowej Gwinei, biskup pomocnicy kijowsko-żytomierski Aleksander Jazłowiecki oraz około 50 kapłanów.
Dziś wieczorem w auli przy kościele św. Stanisława odbędzie się projekcja fragmentów filmów pt. „Apartament” Macieja Czajkowskiego i Przemysława Hausera i „Metr od świętości” Przemysława Hausera i Cezarego Grzesiuka, a po niej panel dyskusyjny z udziałem papieskiego fotografa Arturo Mariego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W poniedziałek 16 października porannej Mszy przy grobie Jana Pawła II będzie przewodniczył abp Jędraszewski. Z kolei o 15.00 Mszę odprawi metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Na liturgii, w czasie której będzie śpiewał „Mazowsze”, obecna będzie para prezydencka – Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda. Znajdą się oni również na widowni wieczornego koncertu „Mazowsza” w bazylice Matki Bożej Większej. Będzie on miał charakter dziękczynienia za pontyfikat św. Jana Pawła II.
Abp Jędraszewski 21 października przemawiać będzie w auli przy kościele św. Stanisława na prezentacji dzieł teologicznych Karola Wojtyły-Jana Pawła II. Obchody zakończy polonijne czuwanie modlitewne, które odbędzie się w dniu liturgicznego wspomnienia Jana Pawła II 22 października o godz. 19.30 na placu św. Piotra.
Nauczanie Jana Pawła II jest też inspiracją dla warsztatów muzyki kościelnej, które odbędą się w kościele św. Stanisława w dniach 13-15 października. Poprowadzi je kompozytor oraz dyrygent Paweł Bębenek. Hasło tegorocznej edycji to „Fides et Ratio”. Jak wyjaśnia Paweł Bębenek, „czytając encyklikę św. Jana Pawła II o relacjach wiary i rozumu będących skrzydłami unoszącymi ducha ludzkiego do kontemplacji Prawdy można dostrzec w tym tytule też naturę muzyki sakralnej, zwłaszcza liturgicznej mającej prowadzić do doświadczenia oraz wyrażenia dziękczynienia wobec tajemnicy Wcielenia Słowa i bycia uczestnikiem Bożej natury Ojca w Duchu Świętym. Bóg, słowem stwarzający świat, pozwala muzykom poprzez piękno dźwięków uczestniczyć w wyrażaniu Swojej obecności a słuchającym muzyki doświadczyć tej prawdy i tajemnicy. Dlatego ważne jest, aby jakość muzyki ukazującej piękno stworzenia była spójna z wiarą (fides) wykonawców. Pełna prawdy naukowej (ratio) natura dźwięku, spójna w wymiarze fizycznym (nawet matematycznym) z pięknem całego stworzenia jest jednym z wielu dowodów na nieskończoną Miłość Dobrego Ojca do nas. Doświadczenie Żywego, uobecnianego też poprzez piękno muzyki Słowa, nie tylko daje nam możliwość wyrażania wiary, ale też zobowiązuje do robienia tego na dobrym, świadomym i pełnym prawdy serca i nauki poziomie artystycznym”.