Ministerstwo Sportu i Turystyki wydało w tej sprawie komunikat. Resorty poinformowały, że na podstawie ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych w związku z ogłoszeniem na terenie Izraela stanu wyjątkowego, a następnie, 7 października, stanu wojny, wystąpiły na terenie tego kraju nieuniknione i nadzwyczajne okoliczności, które zgodnie z zapisami ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych uzasadniają uruchomienie specjalnej pomocy.
Dzięki wypłatom z Turystycznego Funduszu Pomocowego będzie możliwy szybki zwrot podróżnym należności za wycieczki, które nie odbyły się lub nie odbędą się w związku z obecną sytuacją w Izraelu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Biura pielgrzymkowe stają teraz przed dramatycznymi decyzjami. Dla większości z nich organizowanie wyjazdów do Ziemi Świętej jest fundamentem działalności - dla jednych to 50% ruchu pielgrzymkowego, dla innych 70%, a dla niektórych, małych biur - nawet 90% - wyjaśniała kilka dni temu w rozmowie z KAI prof. Barbara Strzałkowska z Wydziału Teologicznego UKSW, ceniona przewodniczka po Ziemi Świętej i krajach biblijnych.
Reklama
- Trzeba teraz zadbać o bezpieczny powrót pielgrzymów, natomiast są też grupy, które nie wyleciały. Zamknięcie ruchu lotniczego i możliwości pielgrzymowania ze względu na obecną sytuację oznacza "być albo nie być". To sytuacja porównywalna z pandemią COVID-19. Nie można wysyłać kolejnych grup, a trzeba zapłacić pracownikom na miejscu i zwrócić pieniądze częściowo uiszczone w formie zaliczki. Sytuacja jest więc bardzo trudna. Liczymy bardzo na otwartość ze strony polskiego państwa w tym względzie - dodawała prof. Strzałkowska.
Warunkiem wypłat jest odstąpienie przez podróżnego od umowy o wycieczkę do Izraela lub rozwiązanie tej umowy przez organizatora turystyki w terminie od dnia 7 października 2023 r. do dnia 22 października 2023 r. włącznie.
Wnioski podróżnego oraz organizatora turystyki dotyczące tej samej wycieczki do Izraela można składać do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego od dnia 12 października 2023 r., nie później jednak niż przed upływem 14 dni od odstąpienia od umowy przez podróżnego lub rozwiązania umowy przez organizatora turystyki.