Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: inauguracja roku akademickiego w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym

– Potrzebujemy w różnych doświadczeniach Kościoła i ojczyzny ognia Ducha Świętego – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 7 października Mszy św. w kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana z okazji inauguracji roku akademickiego w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku liturgii Ks. dr hab. Ryszard Selejdak, rektor WMSD w Częstochowie podkreślił, że nowy rok akademicki jest rozpoczęty w nowej formule jako Instytut Wyższych Studiów Teologicznych. – Instytut ten łączy dwa kierunki: seminarzystów, którzy odbywają formację seminaryjną, studia filozoficzno-teologiczne i zmierzają ku kapłaństwu oraz osoby świeckie i siostry zakonne do służby w Kościele – powiedział ks. Selejdak.

W homilii abp Depo przypomniał słowa pieśni „Bogurodzica” : „Usłysz głosy, napełń myśli człowiecze. Słysz modlitwę, jąż nosimy, Kyrie eleison”. – Te słowa modlitwy wypowiadamy z wiarą i nadzieją na wysłuchanie. To ufne wołanie wsparte jest modlitwą różańca, który, jak uczył św. Jan Paweł II, jest daleki od ucieczki od problemów świata i człowieka. Różaniec skłania nas do patrzenia na nie z odpowiedzialnością i wielkodusznością, i pomaga nam znaleźć siły, by powrócić do nich z pewnością Bożej pomocy – przypomniał abp Depo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Potrzebujemy w różnych doświadczeniach Kościoła i ojczyzny ognia Ducha Świętego, który sprawia wewnętrzny ból, który jest niezbędny dla naszego przemienienia, aby stawać się świadkami Jezusa w wyzywającej naszej codzienności. Potrzeba ognia Ducha Świętego, potrzeba naszej modlitwy. To jest konieczność, a nie jakiś pobożny dodatek, z którego można zrezygnować – kontynuował arcybiskup.

Reklama

Metropolita częstochowski zacytował również słowa papieża Franciszka z homilii wygłoszonej podczas synodu w Rzymie:„ Prośmy we wspólnej modlitwie, abyśmy usłyszeli głos Ojca, wezwania Jezusa i wołania Ducha. Prosimy, aby Synod był kairós braterstwa, miejscem, gdzie Duch Święty oczyszczałby Kościół z gadulstwa, ideologii i polaryzacji”.

Komentując czytania mszalne arcybiskup wskazał, że „prorok Baruch w przejmujący sposób przedstawia swym rodakom przyczynę ich obecnej niedoli i nieszczęścia. Generalnie rzecz biorąc są to grzechy narodu wybranego, które mają postać ofiar składanych złym duchom, zapomnienia o Żywicielu i Bogu, zasmucania wychowawcy. Te grzechy nie tylko zasmucają Boga, ale również niweczą radość serca człowieka”.

– Natomiast Jezus koryguje tylko ludzkie myślenie uczniów i owoców pracy. Działania zbawcze Boga są zawsze zakryte przed mądrymi i roztropnymi tego świata, a objawione ludziom pokornym i czystego serca – kontynuował arcybiskup.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Zacytował również słowa kard. Gerharda Ludwiga Müllera: „Zamiast zielonoświątkowej odnowy Kościoła przyszło babilońskie pomieszanie języków. Ten kryzys pojęć i cywilizacji chrześcijańskiej przyszedł na własne życzenie. Zniknęło poczucie tajemnicy, wiara w dary zbawienia i łaskę przychodzącą od Boga objawionego w Chrystusie, a szyderstwo i wyśmiewanie wiary w Boga okazały się być wyjątkowo skuteczną bronią. Znakami nadziei są księża i ludzie świeccy, którzy przyjmują wiarę Chrystusa jako dar, ale zarazem i brzemię. Jako gotowość pójścia za Nim”.

Reklama

– Rozumiemy, że oparciem dla spełnionej nadziei nie mogą być media społecznościowe czy uznanie religii w postaci instytucji charytatywnej lecz Osoba Zbawiciela, Jezusa Chrystusa – zakończył abp Depo.

Po liturgii w auli seminaryjnej im. Jana Pawła II odbyła się dalsza część inauguracji nowego roku akademickiego. Odbyło się wręczenie dyplomów magisterskich absolwentom Akademii Katolickiej w Warszawie oraz immatrykulacja 7 alumnów WMSD, a także studentów Instytutu Wyższych Studiów Teologicznych.

Ks. dr hab. Ryszard Selejdak, rektor WMSD podkreślił, że „droga formacji seminaryjnej ukierunkowana jest na głębsze upodobnienie się do Jezusa Chrystusa. Konieczna jest integralna formacja kapłańska”.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Za św. Janem Pawłem II przypomniał, że formacja ta ma wymiar ludzki, duchowy, intelektualny i duszpasterski. – Formacja ludzka stanowi fundament całej formacji kapłańskiej. Jezus Chrystus jest źródłem i wzorem dla seminarzysty. W formacji duchowej chodzi o podtrzymanie więzi z Bogiem, żywą wiarę w Eucharystię, zażyłość ze słowem Bożym. Formacja duchowa obejmuje Liturgię Godzin, która jest prawdziwą i właściwą szkoła modlitwy. Bardzo ważne jest częste i regularne przystępowanie do spowiedzi św., zwłaszcza wobec niebezpieczeństwa samousprawiedliwienia – mówił ks. Selejdak.

– Formacja intelektualna jest nagląca dzisiaj ze względu na wyzwania nowej ewangelizacji. Potrzebna jest solidna formacja doktrynalna i krytyczne rozeznanie rzeczy w pluralizmie kulturowym. Natomiast wymiar duszpasterski formacji dotyczy również całej formacji kapłańskiej – kontynuował ksiądz rektor.

Reklama

Następnie ks. dr Kamil Zadrożny, dyrektor Instytutu Wyższych Studiów Teologicznych w Częstochowie podkreślił, że „studia teologiczne umacniają chrześcijańską i integralną wizję świata i dają głębsze poznanie Boga i człowieka”.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

W wykładzie inauguracyjnym nt. „Scientia versus fidem. Czy nauka uczyniła wiarę religijnym przeżytkiem?” ks. dr hab. Marek Dobrzeniecki z Akademii Katolickiej w Warszawie podkreślił, że „pytanie to zaczęto stawiać pod wpływem rewolucji w fizyce, w XVII wieku”. – Wcześniej istniał jeden wspólny obraz rzeczywistości Arystotelesa i Ptolemeusza – przypomniał i wskazał, że ważnym wydarzeniem było dzieło Francisa Bacona Novum Organon z 1620 r.

– Okazało się, że nie wystarczy ludzki umysł do poznania. Dlatego eksperyment stał się wyznacznikiem naukowości. Tak naprawdę u źródeł powstania nowożytnej nauki i rozłamu obrazu religijnego i obrazu naukowego stoją przekonania chrześcijańskie. Od czasu powstania nauki nowożytnej religia przestała być źródłem pewności. Nauka przyniosła tezę, że źródłem pewności jest doświadczenie. Naukowcy stali się kapłanami prawdy – kontynuował ks.Dobrzeniecki.

– Można próbować wyrzucić religię, ale wtedy nauka staje się obiektem czci i kultu. Potrzebujemy nie tylko testowalności, ale także wartości i sensu – podkreślił.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Reklama

W rozmowie z „Niedzielą” Igor Mesjasz, alumn I roku powiedział, że „w odkryciu i rozeznaniu powołania bardzo mi pomogło to, że byłem w Liturgicznej Służbie Ołtarza. Służbę przy ołtarzu rozpocząłem zaraz po I komunii świętej. W ten sposób rozwijała się moja relacja z Bogiem. To był okres bardzo ważny dla mojej formacji”. – Rodzice bardzo mocno mnie wspierają w wyborze mojej drogi życiowej. Wiem, że pragną dla mnie szczęścia. Od formacji i pobytu w seminarium oczekuję pełnego poświęcenia się Bogu i jeszcze głębszego rozeznania powołania – podkreślił.

W inauguracji wzięli udział m.in.: bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz diecezji sosnowieckiej, przedstawiciele uczelni wyższych, m. in. Akademii Katolickiej w Warszawie, Politechniki Częstochowskiej, Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Bp Teodor Kubina, pierwszy biskup diecezji częstochowskiej utworzył seminarium duchowne w Krakowie, przyłączając je do Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z woli bp. Stefana Bareły, trzeciego ordynariusza diecezji częstochowskiej rozpoczęto w 1983 r. budowę Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. W 1991 r. seminarium przeniosło swoją siedzibę do Częstochowy. Nowy gmach został uroczyście poświęcony przez Jana Pawła II w dniu 15 sierpnia 1991 r. 7 czerwca 1996 r. metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak uroczyście poświęcił kościół seminaryjny pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Od października 2013 r. w Częstochowie kształcą się także przyszli księża diecezji sosnowieckiej. 1 września 2022 r. zostało erygowane Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne w Częstochowie.

2023-10-07 16:12

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileuszowa inauguracja na UKSW

– Chciałbym, abyśmy w 25-lecie utworzenia uczelni nade wszystko przypominali sobie w sposób szczególny, że marką UKSW jest zarówno tradycja jak i nowoczesność, wiara i rozum – mówił podczas inauguracji nowego roku akademickiego ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.

Uroczystość rozpoczęcia roku akademickiego 2024/2025 na UKSW, która zgromadziła wspólnotę akademicką i zaproszonych gości, odbyła się na kampusie przy ul. Wóycickiego.
CZYTAJ DALEJ

Wywiad z ks. Radosławem Kisielem. Odbudowa życia po kataklizmie: Misja Caritas i współpraca z parafiami

2024-10-10 21:05

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

caritas diecezji świdnickiej

ks. Radosław Kisiel

powódź w Polsce (2024)

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Wywiad z ks. prał. dr Radosławem Kisielem, dyrektorem Caritas Diecezji Świdnickiej

Wywiad z ks. prał. dr Radosławem Kisielem, dyrektorem Caritas Diecezji Świdnickiej

Skala zniszczeń jakie powódź pozostawiła po sobie w diecezji świdnickiej, jest niewyobrażalna. Ks. prałat dr Radosław Kisiel, dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej, opowiada o codziennym wysiłku i wyzwaniach, przed jakimi stoi Caritas Diecezjalna, by pomóc setkom ludzi odbudować swoje życie.

Ks. Mirosław Benedyk: W ostatnim czasie we wszystkich parafiach naszej diecezji została przeprowadzona zbiórka na rzecz poszkodowanych w wyniku powodzi. Czy już wiadomo ile środków udało się Caritas Diecezji Świdnickiej zebrać podczas tej akcji?
CZYTAJ DALEJ

Intelektualista czy mistyk? Pytania w rocznicę śmierci ks. Józefa Sadzika SAC

2024-10-11 11:49

Z paryskiego domu pallotynów przy 25 rue Surcouf wyszedł 26 sierpnia około godz. 10:00. Już nie wrócił. Przywieziono tylko teczkę, w której były wiersze zebrane Miłosza. Ks. Józef Sadzik SAC zmarł przedwcześnie, ale pozostawił po sobie ważny dorobek intelektualny.

Wymaganie poziomu zaczynał od siebie: powściągliwy, oszczędny w słowach, zawsze był starannie przygotowany: do każdej rozmowy, każdej konferencji, homilii, nauki rekolekcyjnej, odczytu, zagajenia. Wszystko było napisane starannym, drobnym pismem, pozbawionym ozdób, łatwym do odczytania - pisał o nim jego przyjaciel, ks. Janusz St. Pasierb. To dzięki niemu zaistniała seria publikacji Éditions du Dialogue, przybliżająca Polakom nauczania Soboru Watykańskiego II i myśli ważnych, uznanych na świecie teologów. To on stworzył Centrum Dialogu w Paryżu, gdzie mogła się spotykać polska emigracja intelektualna w trudnych czasach komunizmu. To dzięki niemu paryski dom pallotynów stał się forum swobodnego słowa. Sadzik pragnął, by każde spotkanie było wydarzeniem. Przez długie lata Centre du Dialogue przyciągało specyficzną publiczność. - Wykładowcy, pisarze, naukowcy, politycy, przedstawiciele Kościoła prezentowali swój punkt widzenia, swój dorobek, swoje racje i poglądy, swoje książki, owoce swoich poszukiwań i podróży - podkreśla ks. Marek Wittbrot, młodszy współbrat, który troszczy się o zachowanie Sadzikowego dziedzictwa. W swojej skromności, ks. Józef Sadzik nierzadko ograniczał się do wstępów do „Księgi Hioba” czy „Księgi Psalmów” w tłumaczeniu Miłosza. - Te teksty to osobne traktaty teologiczne, które powinny być obowiązkowe w edukacji teologicznej - mówi Monika Florek-Mostowska z Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl, współpracującej z Centrum Dialogu. We wstępie do Księgi Hioba pisał „W miłości odsłania się najbardziej ostro skandal cierpienia i śmierci, absurd zła, bezsens nicości (…). W ostatecznym rozrachunku kochamy kogoś nie dlatego, że jest taki czy inny, ale że w ogóle jest. Miłować znaczy potwierdzać czyjeś istnienie, mówić: jesteś”. Sam był skryty. W swoim kalendarzu każdego roku pod datą 27 sierpnia znajdowała się notatka: „dzień męki”. Zmarł w 1980 roku, w przeddzień tej daty.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję