USA
Powstanie sanktuarium i muzeum Papieża Polaka
Rycerze Kolumba wykupią Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Waszyngtonie i stworzą tam sanktuarium i muzeum poświęcone życiu błogosławionego Papieża Polaka. Poinformował o tym 2 sierpnia w Denver Carl Anderson - najwyższy rycerz tej najliczniejszej na świecie organizacji katolików świeckich, która w stolicy stanu Kolorado odbywa swą 129. doroczną konwencję.
- Z wielką dumą oznajmiam, że Rycerze Kolumba będą przede wszystkim dążyć do zachowania dziedzictwa Jana Pawła II dla następnych pokoleń - oświadczył zwierzchnik Rycerzy. Zapowiedział, że w przyszłym roku organizacja będzie ściśle współpracować z arcybiskupami Waszyngtonu - kard. Donaldem Wuerlem i Detroit - Allenem Vigneronem przy tworzeniu z Centrum ośrodka ogólnonarodowego, będącego stałym muzeum i sanktuarium błogosławionego Papieża.
Kard. Wuerl wyraził się z uznaniem o tej decyzji, podkreślając, że przyszłe sanktuarium winno się stać „głównym miejscem rosnącego kultu bł. Jana Pawła II i poznawania jego przesłania”.
Również abp Vigneron wyraził wdzięczność Rycerzom za „stopniowe posuwanie naprzód tego przedsięwzięcia” i pochwalił ich wysiłki na rzecz „umacniania (nowej) wizji Ośrodka oraz dalszego rozwijania.
Turcja
Zbadają islamofobię w UE
Reklama
Premier Turcji Recep Tayyip Erdoğan jest oburzony faktem, że na wiadomość o zamachu w Oslo i strzelaninie na wyspie Utøya podejrzenie padło natychmiast na rzekomych „terrorystów islamskich”. Stanowisko premiera popiera parlament turecki. Specjalna komisja ma zbadać islamofobię (czyli lęk przed islamem) w Unii Europejskiej.
W związku z masakrą, do której doszło 22 lipca w Norwegii, szef tureckiego rządu wezwał do debaty na temat „chrześcijańskiego fundamentalizmu” w Europie. Tłumaczył, że 32-letni Anders Behring Breivik, który dokonał morderstwa, jest „dobrym chrześcijaninem i członkiem zakonu templariuszy, a jednocześnie mordercą”.
Oskarżony o zamordowanie kilkudziesięciu osób norweski zbrodniarz sam określa się jako chrześcijanin, ale wbrew temu należał do loży masońskiej. Jak twierdzi, jego celem było wywołanie rewolucji przeciwko wielonarodowemu społeczeństwu, islamowi i komunizmowi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Szwecja
Polscy harcerze na międzynarodowym zlocie
W Szwecji nieopodal Rinkaby w dniach 27 lipca - 7 sierpnia odbyło się 22. Światowe Jamboree Skautowe - międzynarodowy zlot skautowy z blisko 40 tysiącami uczestników z ponad 150 krajów świata. Polski kontyngent liczył 633 osoby. W jego skład wchodziła też 40-osobowa drużyna harcerska ZHP z Litwy oraz harcerze ze środowisk polonijnych ze Szwecji. Harcerze oprócz dobrej zabawy promowali Polskę i to, co w niej najpiękniejsze. Temu celowi służył tzw. Namiot Polski - nasze centrum wystawiennicze na zlocie, gdzie można było spróbować polskich potraw, posłuchać muzyki, poznać tradycje, znanych Polaków i piękne zakątki kraju.
W programie Jamboree był też czas na wyciszenie, refleksję i modlitwę. Na zlocie działało Centrum Duchowe z miejscem poświęconym wszystkim religiom świata. Powstał też duży namiot zaaranżowany na kościół, w którym codziennie odprawiano Mszę św. Harcerze mogli rozmawiać z kapłanami i skorzystać z ich posługi. Polskim harcerzom towarzyszył ks. hm. Waldemar Piątek z Goleniowa, kapelan Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP.
Phm. Mateusz Cebula HR
Ludzie
O. Samir Khalil Samir
Egipski jezuita i znawca islamu o. Samir Khalil Samir stwierdził, że rozpoczęcie procesu Hosniego Mubaraka ma przełomowy charakter dla całego świata muzułmańskiego. Nigdy bowiem dotąd żaden tamtejszy przywódca nie odpowiadał przed sądem za swe rządy. Proces byłego prezydenta Egiptu rozpoczął się w Kairze 3 sierpnia br. Jest on sądzony za zabójstwo ponad 800 demonstrantów w czasie zamieszek na przełomie stycznia i lutego tego roku w stolicy kraju.
- Kiedyś - stwierdził w wywiadzie dla Radia Watykańskiego egipski jezuita - mówiłem sobie: trzeba mu przebaczyć. Ma 83 lata. Źle postąpił, to prawda, ale już go nie męczmy. Zostawmy to. Teraz jednak sądzę, że ten proces może być pożyteczny. O ile, oczywiście, nie stanie się aktem zemsty. Pokazuje bowiem, co jest dobre, a co złe. Czego społeczeństwo oczekuje od władzy. I co złego uczyniła ta władza, która trwała ponad 30 lat.
Cudzysłów
Grzech i upadek, w tym duchowieństwa, musi być nazwany. Kiedy jednak ludzie wyszydzają swych biskupów i księży z powodu swej pychy, urazów czy jakiegoś przewrotnego pragnienia tego, co postrzegają jako „siła”, podminowują sam Kościół i stawiają się przeciw Bogu, którego jest on łodzią.
Abp Charles Chaput, metropolita Filadelfii
Krótko
Rosyjski MAK nazywa polski raport dokumentem wewnętrznym i nadal podtrzymuje, że piloci TU-154 chcieli lądować na lotnisku w Smoleńsku i że to było główną przyczyną katastrofy. Rosjanie w dalszym ciągu bagatelizują decyzje ich kontrolerów lotów, którzy podawali polskim pilotom nieprawdziwe dane o pozycji maszyny.
Kongres USA przyjął, a prezydent Barack Obama natychmiast podpisał ustawę podwyższającą limit zadłużenia USA. Pułap zadłużenia wzrósł przez to o 2, 4 biliona dolarów.
Amerykański Senat poparł rezolucję o integralności terytorialnej Gruzji, uznając separatystyczne republiki Abchazję i Osetię Południową za okupowane przez Rosjan.
Policja w Rosji skonfiskowała 40-tysięczny nakład gazety z Kaliningradu, w której wydrukowano list otwarty do premiera Putina w sprawie dymisji miejscowego gubernatora. Publikacji zarzucono „znamiona ekstremizmu”.
Sąd w Kijowie wydał 5 sierpnia nakaz aresztowania b. premier Ukrainy Julii Tymoszenko, oskarżonej o nadużycia władzy i defraudacje. Zwolennicy Tymoszenko przypuścili szturm na więźniarkę, w której była ona przewożona z sądu do aresztu.
Norweski prokurator Christian Hatlo, prowadzący sprawę Andersa Behringa Breivika, powiedział, że prawdopodobnie działał on sam, ale śledczy nie mają w tym względzie absolutnej pewności.
Francja chce wzmocnienia strefy euro. Według jednego z pomysłów, Herman Van Rompuy miałby być stałym szefem strefy. Zdaniem części obserwatorów, formalizowanie strefy euro na szczeblu przywódców oznacza marginalizację państw, które mają narodową walutę.
Rząd francuski zgodził się wydać Panamie byłego dyktatora tego kraju Manuela Noriegę. Decyzję musi zatwierdzić jeszcze sąd.
W Kairze rozpoczął się proces byłego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka. Prokurator oskarża go o zabicie ponad 800 demonstrantów. Grozi mu kara śmierci.
Chiny przeprowadziły w 2010 r. najwięcej egzekucji ze wszystkich państw świata - prawie 5 tys. Wyprzedziły Iran i Koreę Północną.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.