Reklama

Polska

Siedlce: w sobotę ingres bp. Kazimierza Gurdy

W sobotę 24 maja odbędzie się ingres bp. Kazimierza Gurdy, nowego biskupa diecezji sieleckiej. W uroczystości weźmie udział m.in. Nuncjusz Apostolski w Polsce oraz Metropolita Lubelski.

[ TEMATY ]

ingres

TER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kanoniczne objęcie diecezji siedleckiej przez bp. Kazimierza Gurdę wobec Kolegium Konsultorów nastąpi w piątek 23 maja br. o godz. 11.00 w gmachu kurii diecezjalnej. Uroczystość liturgicznego wejścia nowego biskupa do diecezji odbędzie się w katedrze siedleckiej w sobotę 24 maja, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, o godz. 11.00.

„Będzie to ważny dzień dla naszego Kościoła lokalnego. Chcemy więc wspólnie wyśpiewać Panu Bogu uroczyste Te Deum laudamus za dar nowego Pasterza. Chcemy też z wielką radością go przyjąć jako Przewodnika Wspólnoty Siedleckiego Kościoła” – podkreśla bp Piotr Sawczuk, pełniący obowiązki administratora diecezji siedleckiej. „W miarę możliwości przybądźmy do Siedlec, by otoczyć modlitwą Biskupa, który po raz pierwszy uroczyście przekroczy próg swojej Katedry i obejmie pasterską służbę wśród nas” – zachęca kapłanów, osoby konsekrowane i diecezjan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W uroczystości ingresu swój udział zapowiedzieli m. in.: nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, przedstawiciele Episkopatu Polski, kapłani diecezji kieleckiej, w której bp Gurda pełnił wcześniej posługę biskupa pomocniczego.

Reklama

Wejście nowego biskupa do katedry, zwane ingresem, dokonuje się zgodnie z ceremoniałem biskupim. Biskup siedlecki Kazimierz Gurda zostanie wprowadzony do kościoła kate­dralnego pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w uroczystej procesji. Przy wejściu zostanie po­witany przez proboszcza parafii katedralnej ks. prał. Eu­geniusza Filipiuka.

Eucharystię rozpocznie metro­polita lubelski abp Stanisław Budzik. Na jej wstępie słowo powitania wypowie bp Piotr Sawczuk, dotychczasowy administrator apostolski die­cezji siedleckiej. Następnie nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore odczyta bullę papieża Francisz­ka o mianowaniu biskupa Kazimierza Gurdy biskupem sie­dleckim.

Istotnym momentem ingresu będzie wprowadzenie Biskupa Siedleckiego na katedrę i złożenie homagium wobec nowego pasterza diecezji przez przedstawicieli duchowieństwa, instytutów ży­cia konsekrowanego i wiernych świeckich. Dalej Eucharystii przewodniczył będzie bp Kazi­mierz Gurda, on też wygłosi homilię. Na zakończenie liturgii Biskup Siedlecki udzieli uroczystego błogosławieństwa.

Nowy Biskup Siedlecki wzbogacił swój dotychczasowy herb biskupi: nad literą M symbolizującą Matkę Bożą umieścił zamkniętą koronę, która kształtem na­wiązuje do pierwszej papieskiej korony, jaką został uko­ronowany obraz Matki Bożej w sanktuarium w Kodniu w roku 1723. Pozostałe elementy herbu i dewiza pozostały bez zmian. Znajdziemy w nim krzyż z wychodzącymi promieniami nawiązujący do obrazu Jezusa Miłosier­nego. Zawołanie biskupie to „Iesu in te confido” (Jezu ufam Tobie).

Reklama

Biskup Kazimierz Gurda urodził się 20 sierpnia 1953 r. w Książnicach Wielkich. Święcenia prezbiteratu przyjął 11 czerwca 1978 r. w kościele w Kazimierzy Małej z rąk biskupa kieleckiego Jana Jaroszewicza. Po święceniach był wikariuszem w parafii pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Pińczowie i w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Bielinach. W 1981 r. został skierowany na studia doktoranckie z patrologii w Instytucie Patrystycznym „Augustinianum” przy Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie.

We wrześniu 1989 r. został mianowany wykładowcą patrologii i języka łacińskiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, a w grudniu tego samego roku ojcem duchownym alumnów I i II roku, odbywających studia filozoficzne w Skorzeszycach. W 1996 r. został proboszczem nowo utworzonej parafii pw. św. Józefa w Zagnańsku, pozostając wykładowcą patrologii w seminarium. W czerwcu 1998 r. został rektorem kieleckiego seminarium.

18 grudnia 2004 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej i biskupem tytularnym Cusira. Sakrę biskupią przyjął 5 lutego 2005 r. Przez ponad 9 lat posługi biskupiej w diecezji kieleckiej bp Kazimierz Gurda był m. in. wikariuszem generalnym, członkiem Kolegium Konsultorów, Rady Kapłańskiej, Rady Duszpasterskiej, dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego, cenzorem pism, publikacji i programów radiowych, przewodniczącym diecezjalnej Rady Ekumenicznej.

W ramach Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, jest także członkiem Komisji Mieszanej Biskupi – Wyżsi Przełożeni Zakonni. 16 kwietnia 2014 r. został mianowany przez papieża Franciszka biskupem siedleckim.

2014-05-21 17:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Wrocławia do Kalisza

Niedziela wrocławska 39/2012

[ TEMATY ]

biskup

ingres

A. WENC WEL/OPIEKUN

Nowy Biskup Kaliski powitany w progach katedry

Nowy Biskup Kaliski powitany w progach katedry
W liturgiczne wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi, 12 września br., które przypadło w środę - dniu szczególnie dedykowanym św. Józefowi, dokonał się uroczysty ingres biskupa Edwarda Janiaka do katedry kaliskiej. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 16.00 w bazylice - sanktuarium św. Józefa, gdzie nowy Biskup zawierzył swoje posługiwanie i całą diecezję wstawiennictwu Świętego Patrona. W kościele katedralnym, gdzie miała miejsce kolejna część ceremonii, zgromadziło się niemal 50 biskupów (w tym 3 kardynałów), 400 księży i rzesza wiernych. Bullę Papieską odczytał Nuncjusz Apostolski abp Celestino Migliore, on też dokonał przekazania pastorału i wprowadził bp. Edwarda na katedrę. W homilii nowy Biskup Kaliski nakreślił swój duszpasterski program: Jako Wasz biskup (…) będę Wam przypominał o tym, że Bóg jest Miłością, że kocha każdego człowieka, również słabego, (…) że łaską Pana naszego Jezusa Chrystusa zostaliśmy odkupieni, w sposób zupełnie darmowy i niezasłużony z naszej strony, że wiara, którą wyznajemy i żyjemy, jest darem Bożym. I wreszcie będę Was nauczał, że dar jedności jest fundamentalnym spoiwem wspólnoty wiernych, że pochodzi on od Ducha Świętego, który jest zasadą jedności Kościoła. Tych trzech darów: miłości, łaski i jedności - życzę wszystkim na początku mojej posługi biskupiej w diecezji kaliskiej. Pośród zgromadzonych gości nie zabrakło przedstawicieli Wrocławia. Abp Marian Gołębiewski podziękował bp. Edwardowi za ponad 8 lat ścisłej i owocnej współpracy. Mówił: Nieraz żartobliwie mówiłeś, że pracy Ci nie żałowałem. To było przygotowanie na Kalisz. Za wspólną pracę z całego serca dzisiaj dziękuję. Drodzy kaliszanie, umiłowany ludu Boży dzisiaj to, co najlepsze Wrocław przekazuje Kaliszowi. Również prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz w swojej wypowiedzi podkreślił, że żegna przyjaciela: Wjeżdżając na ziemię kaliską uświadomiłem sobie, że właściwie mogę wystąpić w podwójnej roli. Z jednej strony jestem bowiem prezydentem Wrocławia, miasta, z którego przyjechał tutaj ksiądz biskup Edward. Z drugiej strony, z urodzenia i z części serca jestem członkiem diecezji kaliskiej. Zatem mogę równocześnie Księdza Biskupa pożegnać i przywitać. Żegnam i witam wspaniałego i bogobojnego kapłana, żegnam i witam bardzo dobrego organizatora, żegnam i witam serdecznego przyjaciela. Po skończonej Mszy św. nowy Biskup Kaliski jeszcze przez ponad godzinę przyjmował życzenia i gratulacje od różnych delegacji.
CZYTAJ DALEJ

Weigel: niezależnie od tego, kto wygra wyścig do Białego Domu Amerykę czekają ciężkie czasy

2024-10-31 16:10

[ TEMATY ]

społeczeństwo

Stany Zjednoczone

wybory w USA

Ks. Tomasz Podlewski

George Weigel

George Weigel

Zasadniczy kryzys dotykający dziś Stany Zjednoczone dotyczy kryzysu natury ludzkiej. Leży on u podstaw praktycznie każdego głębokiego podziału w społeczeństwach zachodnich. Nierozwiązany może doprowadzić do rozpadu wolnych społeczeństw XXI wieku - twierdzi znany amerykański intelektualista katolicki, prof. George Weigel. Dlatego „niezależnie od tego, kto wygra wyścig o Biały Dom, nadchodzą ciężkie czasy. Odpowiedzią na to musi być głęboka odnowa naszej kultury politycznej, zakorzeniona w prawdzie o człowieku”.

W swoim felietonie na łamach portalu „The First Things” nawiązuje on do słów szefa brytyjskiej dyplomacji, który wkrótce po objęciu urzędu, określił „kryzys natury” jako większe zagrożenie niż terroryzm, ponieważ kryzys natury jest „bardziej fundamentalny”, „systemowy”, „wszechobecny” i „przyspiesza w naszym kierunku”. Weigel przyznaje mu rację, z tym że jak twierdzi chodzi nie tyle o kryzys środowiskowy, ile o kryzys natury ludzkiej, który „leży u podstaw praktycznie każdego głębokiego podziału w społeczeństwach zachodnich. Nierozwiązany może doprowadzić do rozpadu wolnych społeczeństw XXI wieku” - przestrzega.
CZYTAJ DALEJ

Papież: święci to świadkowie jasnych dróg, które są dostępne także dla nas

W świętych – tych, których czcimy na ołtarzach, i tych „z sąsiedztwa”, z którymi żyjemy na co dzień – rozpoznajemy braci i siostry ukształtowanych przez Błogosławieństwa: ubogich, cichych, miłosiernych, łaknących i pragnących sprawiedliwości, wprowadzających pokój – wskazał Ojciec Święty podczas rozważania przed modlitwą Anioł Pański w uroczystość Wszystkich Świętych.

Papież na początku zaznaczył, że ewangeliczne Błogosławieństwa są dowodem tożsamości chrześcijanina oraz drogą do świętości. Pan Jezus ukazuje nam drogę miłości, którą On sam przeszedł jako pierwszy, stając się człowiekiem. Dla nas jest to jednocześnie „dar Boga i nasza odpowiedź”.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję