Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zasłużony dla Boga i Ojczyzny

Wyróżnienie dla Instytutu Prymasowskiego

W uznaniu wybitnych zasług oraz ofiarnej pracy dla udokumentowania i upowszechnienia dziedzictwa Prymasa Tysiąclecia” Instytut Prymasowski otrzymał w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II tytuł „Deo et Patriae deditus” (Zasłużony dla Boga i Ojczyzny). Wyróżnienie zostało nadane 1 lipca br., w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa - święto patronalne uczelni. Do tej pory statuetkę przyznano kard. Józefowi Glempowi oraz abp. Józefowi Kowalczykowi.
Stanisława Grochowska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, odbierając wyróżnienie, podkreśliła, że jest ono dla Instytutu bardzo ważne, gdyż „Katolicki Uniwersytet Lubelski był szczególną miłością Prymasa Wyszyńskiego, jego Alma Mater”.
Instytut Prymasowski jako kościelna i cywilna osoba prawna został powołany 3 lipca 1993 r. dekretem prymasa Polski kard. Józefa Glempa i zatwierdzony rozporządzeniem Szefa Urzędu Rady Ministrów w dn. 30 września 1993 r. Jest kontynuacją Instytutu Prymasowskiego Ślubów Narodu na Jasnej Górze, który został erygowany 3 maja 1957 r. przez Prymasa Tysiąclecia. I tak jak celem Instytutu powołanego przez kard. Stefana Wyszyńskiego była pomoc w realizacji Ślubów Jasnogórskich i Wielkiej Nowenny przed Tysiącleciem Chrztu Polski, tak dziś „wśród wielu zasług Instytutu Prymasowskiego, służącego od początku istnienia Bogu, człowiekowi i Ojczyźnie, najważniejsza jest dokumentacja codziennego życia sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego i ocalenie od zapomnienia jego wielkiego nauczania” - mówiła w laudacji prof. Alina Rynio.
Na uroczystości w KUL-u obecna była Maria Okońska, założycielka Instytutu, która w czasie uwięzienia Prymasa Tysiąclecia w Komańczy była emisariuszem Jasnej Góry i przekazała mu prośbę Episkopatu Polski o napisanie tekstu Ślubów Jasnogórskich. - Kiedy ów tekst został napisany, panie z Instytutu przepisały go w tysiącach egzemplarzy, przygotowały materiały duszpasterskie i osobiście zawoziły je do poszczególnych diecezji - wspominała prof. Alina Rynio. - Instytut był dla Prymasa Tysiąclecia zapleczem modlitwy i ofiary, a dziś w jego zbiorach jest ponad tysiąc taśm magnetofonowych z kazaniami Prymasa oraz 67 tomów maszynopisów jego autoryzowanych homilii i przemówień - podkreśliła. Współcześnie Instytut prowadzi wydawnictwo i archiwum, ale prowadzi także działalność duszpasterską i misyjną oraz współpracuje z ośrodkami naukowymi zainteresowanymi nauczaniem Prymasa Tysiąclecia.
Agnieszka Strzępka

Reklama

Smoleńsk - Warszawa - Częstochowa

Tablica smoleńska na Jasnej Górze

Tablica upamiętniająca 96 ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. została oficjalnie złożona w Sanktuarium Jasnogórskim, jako wotum. Miało to miejsce 10 lipca br., podczas odbywającej się w tym dniu 19. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Tablicę na ręce o. Romana Majewskiego - przeora Jasnej Góry przekazali członkowie Stowarzyszenia Katyń 2010, którzy w maju 2011 r. odebrali ją z Ministerstwa Spraw Zagranicznych po tym, jak Rosjanie na kilka godzin przed uroczystościami rocznicowymi usunęli ją potajemnie z miejsca tragedii.
Jak wiemy, po przewiezieniu do Polski tablica została złożona w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie.

Sprawozdanie Rady Ministrów

Wzrasta liczba dzieci zabitych po badaniach prenatalnych

W Polsce wzrasta liczba aborcji, które są efektem badań prenatalnych - wynika ze sprawozdania Rady Ministrów z wykonania oraz stosowania Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 1993 r. O ile w 2002 r. dokonano 82 aborcji z tego powodu, w 2010 r. takich aborcji było ponad siedmiokrotnie więcej - 611.
Ustawa z 7 stycznia 1993 r. przewiduje trzy sytuacje, w których aborcja jest dopuszczalna: gdy zagrożone jest zdrowie i życie matki; gdy ciąża jest efektem czynu zabronionego; gdy badania prenatalne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia dziecka albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Krótko

Grzegorz Hajdarowicz odkupił od brytyjskiego Mecom-u udziały w spółce Presspublica, wydającej „Rzeczpospolitą” i „Uważam Rze”. Brytyjczycy mieli już dość nacisku władz, którym nie podobała się krytyczna wobec rządu linia pisma.

Prezydent Bronisław Komorowski ogłosił wstępnie, że wybory parlamentarne odbędą się 9 października i potrwają jeden dzień, a nie dwa, jak wcześniej spekulowano. Prezydent zaznaczył, że oficjalnie o dacie wyborów poinformuje na początku sierpnia.

Trybunał Konstytucyjny jednogłośnie uznał, że zapisy prawne chroniące prezydenta przed znieważeniem są zgodne z Konstytucją. - Prezydentowi należy się szczególny szacunek i cześć - tłumaczą sędziowie TK.

W 2010 r. prawie 6,5 tys. Polaków było podsłuchiwanych przez państwowe służby.

Gen. Wojciech Jaruzelski przez rok nie będzie mógł uczestniczyć w rozprawach przed sądem - orzekli biegli sądowi. Na wokandzie w Warszawie są dwie sprawy, w których Jaruzelski jest oskarżony. Jedna dotyczy stłumienia protestów w grudniu 1970 r. na Wybrzeżu, a druga to proces autorów stanu wojennego.

Polski Jak-40, którym na Ukrainę leciała delegacja z Kancelarii Prezydenta, miał usterkę techniczną i musiał zawrócić na Okęcie. Delegacja dotarła do Kijowa z opóźnieniem samolotem zapasowym. Informację o usterce podała strona ukraińska.

Jarosław Kaczyński ma przeprosić Agorę SA za porównanie „Gazety Wyborczej” do „Trybuny Ludu” z 1953 r. i zarzucenie Agorze związków z „oligarchią”. Wyrok orzekł prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie. Pełnomocnik Kaczyńskiego zapowiedział kasację.

Program „Rodzina na swoim” ma funkcjonować jedynie do końca przyszłego roku. Korzystają z niego osoby, których w normalnych warunkach nie byłoby stać na spłacanie kredytu mieszkaniowego. Znowelizowana przez Sejm 10 czerwca br. ustawa o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania zakłada wygaszenie ulg do końca 2012 r.

Żołnierze i policjanci prawdopodobnie będą musieli pracować 25 lat i ukończyć 50. rok życia, aby dostać świadczenia emerytalne - wynika z uzgodnień, które już w najbliższym czasie mogą być efektem porozumienia w sprawie reformy emerytur mundurowych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Świętość na wyciągnięcie ręki

Niedziela Ogólnopolska 48/2022, str. 8-11

[ TEMATY ]

Carlo Acutis

bł. Carlo Acutis

bł Carlo Acutis

Fot. z publikacji abp Domenico Sorrentino

O fenomenie „świętego w trampkach”, który skradł serca współczesnej młodzieży i stał się dowodem na to, że świętość jest osiągalna dla każdego, z abp. Domenico Sorrentino z Asyżu, autorem książki Oryginały, nie fotokopie. Karol Acutis i Franciszek z Asyżu, rozmawia ks. Jarosław Grabowski.

Ks. Jarosław Grabowski: Błogosławionego Carla Acutisa pochowano w Asyżu, mieście św. Franciszka. Święty Biedaczyna i „święty w trampkach” to dość oryginalne zestawienie. Czterdziestopięcioletni Franciszek zmarł w 1226 r., a zaledwie 15-letni Carlo – w 2006 r. Ksiądz Arcybiskup napisał książkę na ten temat. Wiemy, że te osoby dzieli wiele, nie tylko czas, a co je łączy?

Abp Domenico Sorrentino: Jest wiele elementów wspólnych. Obydwaj byli zakochani w Stwórcy i stworzeniu. U Franciszka natura lśni blaskiem w sposób bardzo poetycki jak w Pieśni słonecznej. Carlo, który żył w naszych czasach, kochał przyrodę, ale także sport, muzykę, a przede wszystkim internet – to współczesne medium komunikacji. Obydwaj wiedli głębokie życie duchowe. I choć żyli w jakże różnych epokach, to obydwaj uznawali, że cały wszechświat – w tym także technologie – jest wielkim darem Boga.

CZYTAJ DALEJ

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”.

Licznie zgromadzeni wierni mieli okazję wysłuchać homilii poświęconą polskiej pobożności maryjnej. Podkreślone zostały ważne wydarzenia z historii Polski, które miały wpływ na świadomość religijną Polaków i przyczyniły się do wzrostu maryjnej pobożności. Przywołane zostały m.in. ślubu króla Jana Kazimierza z 1 kwietnia 1656 roku, czy 8 grudnia 1953, czyli data wprowadzenia codziennych Apeli Jasnogórskich. I to właśnie do słów apelowych: Jestem, Pamiętam, Czuwam nawiązywał kapłan przywołując słowa papieża św. Jana Pawła II z 18 czerwca 1983 roku. - Wypowiadając swoje “Jestem” podkreślam, że jestem przy osobie, którą miłuję. Słowo “Pamiętam” określa nas, jako tych, którzy noszą obraz osoby umiłowanej w oczach i sercu, a “Czuwam” wskazuję, że troszczę się o swoje sumienie i jestem człowiekiem sumienia, formuje je, nie zniekształcam ani zagłuszam, nazywam po imieniu dobro i zło, stawiam sobie wymagania, dostrzegam drugiego człowieka i staram się czynić względem niego dobro - wskazał kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję