W Piotrkowie Trybunalskim odbyła się gra miejska nawiązująca do regionalnych wątków powstania styczniowego z lat 1863-1864. Organizatorami wydarzenia były Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży HARC oraz Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim.
W historycznych zawodach wzięło udział ponad 100 osób – w tym harcerze i pasjonaci historii. Gra miejska to niezwykle w ostatnich latach popularny model nauki historii przez zabawę. Wydarzenie realizowane na świeżym powietrzu zakładało przemierzanie przestrzeni miejskiej Piotrkowa Trybunalskiego i rozwiązywanie kolejnych zadań pozwalających na zebranie informacji umożliwiających zakończenie gry z sukcesem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na każdym z „punktów kontrolnych” oczekiwali moderatorzy w mundurach i kostiumach historycznych, zaś zasadniczym surowcem gry były materiały archiwalne z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. Gra miała charakter drużynowy. Patrole, liczące od kilku do kilkunastu osób, zapoznały się z działalnością polskiej konspiracji i przygotowywania powstania, poznały nazwiska patriotów, miejsce ich działalności oraz szerokie tło historyczne.
Spośród kolejnych „punktów kontrolnych”, wymienić można choćby obozowisko oddziału powstańczego mjr. Józefa Oxińskiego, siedzibę rosyjskiego garnizonu i aresztu dla pojmanych polskich patriotów, żydowski zakład krawiecki szyjący mundury dla powstańców, czy też wsparcie Kościoła katolickiego w postaci dwóch „zakonników” wprowadzających uczestników w wątki konspiracji. Poszczególne drużyny, oprócz lokalizacji kolejnych punktów i rozwiązywania zadań, musiały też wystrzegać się patroli rosyjskich, utrudniających zawodnikom przemieszczanie się po mieście.
Gra, w którą oprócz organizatorów, zaangażowanych było wielu wolontariuszy, a także profesjonalne grupy odtwórstwa historycznego, zrealizowana została dzięki dotacji z programu „Niepodległa”, a patronat nad wydarzeniem objął Krzysztof Chojniak – Prezydent Piotrkowa Trybunalskiego.