W Eucharystii uczestniczyli generał księży chrystusowców ks. Ryszard Głowacki SChr, rektor seminarium Towarzystwa Chrystusowego ks. Andrzej Łysy SChr, prowincjałowie z krajów, gdzie posługują chrystusowcy, siostry misjonarki z s. przełożoną generalną Ewą Kaczmarek MChr, kapłani diecezjalni i zakonni oraz rodzice, krewni i przyjaciele alumnów.
W homilii bp Bryl podkreślił, że Pan Bóg pragnie posługiwać się tymi, których wybrał i powołał, aby stali się reprezentantami Chrystusa. „Czas święceń to czas głębokiej wewnętrznej przemiany, której w każdym z kandydatów do święceń dokonuje Pan Jezus” – zaznaczył kaznodzieja. Zwrócił uwagę, że od dzisiaj każdy z nich będzie opieczętowany, będzie na zawsze nosić niezatarte znamię. „Chrystus przychodzi, przemienia was w mocy Ducha, byście byli przewodnikami Jego wspólnot, abyście mogli służyć w diakonacie i w Jego imieniu składać ofiarę” – stwierdził bp Bryl.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej zaznaczył, że siła kapłana nie leży w jego osobistych talentach i uzdolnieniach, ale tkwi w mocy Bożej. Z kolei diakoni mają służyć i pomagać tym, którzy cierpią, chorują i są ubodzy. „Modlimy się dzisiaj, abyście rozwijali ducha służby, byście umieli żyć życiem ofiarnym, bo nie ma kapłaństwa bez ofiary, i byście zawsze pamiętali o waszym charyzmacie – służbie Polakom na obczyźnie” – podkreślił kaznodzieja.
Reklama
Podczas Eucharystii śpiewał Zespół Dziecięco-Młodzieżowy „Serduszka” z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie oraz schola Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.
Zgromadzeni w poznańskiej katedrze modlili się o łaskę gorliwości i wytrwania dla nowych diakonów i neoprezbiterów.
Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej (łac. Societas Christi pro Emigrantibus Polonis; ang. Society of Christ Fathers) jest zgromadzeniem zakonnym na prawach papieskich. Chrystusowcy włączają się w apostolstwo Kościoła powszechnego przez pracę na rzecz Polaków mieszkających poza granicami kraju. Poza posługą duszpasterską księża służą Polonii opieką kulturową i społeczną.
Zgromadzenie założył 8 września 1932 r. kard. August Hlond, Prymas Polski, przy dużym współudziale ks. Ignacego Posadzego (założyciela Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla) w Potulicach koło Nakła. Chrystusowcy realizują swoją misję w sześciu prowincjach zagranicznych oraz w części obejmującej Polskę oraz tzw. Delegaturę Wschodnią. Obecni są w 20 krajach, m.in. w Brazylii, USA, Kanadzie, Australii, Kazachstanie, Rumunii i we Francji, na Islandii, Ukrainie, Białorusi. Dom Główny Zgromadzenia oraz Kuria Generalna znajdują się w Poznaniu.