Odbyło się zawierzenie Matce Bożej nowego czasu edukacji i symboliczne poświęcenie tornistrów oraz przyborów szkolnych pierwszoklasistów.
W homilii częstochowski biskup pomocniczy podkreślał, że jeśli szkoła nie nauczy podstawowych wartości – prawdy, dobra, piękna, przebaczenia, sprawiedliwości, to choćbyśmy mieli najlepsze szkolne budynki, najlepiej wyposażone pracownie, to wszystko byłoby powierzchowne. - Jezus mówi: „Wypłyń na głębię!” Tak głębia to jest dotarcie do prawdy o nas, jako dzieci Bożych. Ta głębia to jest dotarcie do początku stworzenia, do prawdy o świecie, do prawdy o człowieku, o jego płci. Do prawdy o małżeństwie, o godności życia ludzkiego. Ktoś wam powie, że to są nadumane wartości. Po co dzisiaj gadać o godności, jak człowiek ma podstawowe, egzystencjalne problemy. Jednak ich się nie rozwiąże, jak są zbudowane na piachu, a nie na fundamencie – powiedział bp Przybylski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
BPJG
bp. Andrzej Przybylski
![bp. Andrzej Przybylski](https://www.niedziela.pl/gifs/portaln/624x400/1694108786.jpg)
BPJG
Poczty sztandarowe
![Poczty sztandarowe](https://www.niedziela.pl/gifs/portaln/624x400/1694108815.jpg)
BPJG
![](https://www.niedziela.pl/gifs/portaln/624x400/1694108852.jpg)
BPJG
![](https://www.niedziela.pl/gifs/portaln/624x400/1694108875.jpg)
- W ten nowy rok szkolny wchodzimy z nadzieją, że będzie on spokojny, będzie rokiem wytężonej pracy. Czwartoklasiści otrzymają na własność laptopy, które pozwolą im korzystać z Internetu oraz przygotowywać się do nauki. Pojawi się też nowy przedmiot: biznes i zarządzanie. Uczniowie jako drugi przedmiot będą mogli wybrać język łaciński – mówiła o niektórych „nowościach” śląska kurator oświaty Urszula Bauer.
Reklama
- Chciałabym życzyć młodym ludziom przede wszystkim docenili jak ważną rolę w ich życiu odgrywa szkoła, odgrywają nauczyciele, współpraca domu i szkoły w procesie edukacyjnym i wychowawczym, jak ważne jest bycie dumnym Polakiem z tego, że mamy wspaniałą historię, piękną kulturę – życzyła uczniom śląska kurator oświaty.
Anna Iłczyk nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół im. W. Szafera w Złotym Potoku podkreśliła, że bez młodych nie wyobraża sobie życia. - Fascynacja, mój sens życia, poczucie, że to jest najlepsze. Praca z młodzieżą daje ogromną satysfakcję, to jest czysta przyjemność – mówiła nauczycielka.
Sławomir Kopacki nauczyciel przedmiotów technicznych także w Złotym potoku zauważył, że dla niego wciąż budująca i fascynująca jest szczerość i spontaniczność młodzieży. - Chociaż czasem bywa to kłopotliwe dla nauczyciela, ale ja sobie to najbardziej cenię u uczniów – podkreślał. Nauczyciel zauważył też, że na pewno cieszy profesjonalne wyposażenie szkoły pod kątem nauki zawodu. Ma to ogromny wpływ nie tylko na jakość kształcenia, ale także na rozbudzanie zapału, zarówno u nauczycieli, jak i uczniów.
I właśnie zaangażowania nauczycieli w prowadzone przez nich ich lekcje – bardzo wysoko cenią sobie uczniowie ze Złotego Potoku. - My doskonale widzimy, że są nauczyciele z pasją, lekcje prowadzone są z zaangażowaniem, chcą nas po prostu czegoś nauczyć, o co teraz ciężko. Faktycznie pokazują, że chcą nas czegoś nauczyć, a nie że są, bo po prostu muszą, gdyż to ich praca. Można zauważyć, że jeśli komuś się chce nauczać, to i uczeń zaczyna czuć tę atmosferę i chce się bardziej uczyć danego przedmiotu czy zawodu – podkreślali Maja i Kacper.
Reklama
Oliwier Spałek z Zespołu Szkół nr 1 w Kłobucku jest uczniem technikum, wybrał specjalność grafika i jak podkreśla, dla niego w edukacji najważniejsze jest zdobywanie zawodowego doświadczenia. A planuje dalej kształcić się w Centralnej Szkole Pożarniczej w Częstochowie.
Także Natalia Krawczyk z Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie mówiła o wielkim zainteresowaniu swoich rówieśników tzw. klasami mundurowymi. Sama planuje dalej służbę w wojsku.
W województwie śląskim rok szkolny rozpoczęło 570 tys. uczniów.
Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews