Tegoroczne dziękczynienie za plony będzie czasem modlitwy o pokój, za Ojczyznę oraz przygotowaniem duchowym do beatyfikacji Sług Bożych Rodziny Ulmów, mieszkańców wsi Markowa, która odbędzie się na Podkarpaciu 10 IX. W jasnogórskie dożynki wpiszą się też obchody 100-lecia doradztwa rolniczego w Polsce.
Ogólnopolską Pielgrzymkę Rolników zainauguruje w sobotę wieczorna Msza św. (o godz. 19.00) w Bazylice. Eucharystii przewodniczyć ma bp Leszek Leszkiewicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy. Po Apelu Jasnogórskim rozpocznie się droga krzyżowa na Wałach, a po niej czuwanie modlitewne.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W niedzielę, 3 września, od godz. 8.00 rozpocznie się modlitwa na placu przed Szczytem z udziałem orkiestr i zespołów śpiewaczych.
Uroczysta Suma z błogosławieństwem wieńców żniwnych rozpocznie się o godz. 11.00. Mszy św. przewodniczyć ma i homilię wygłosi biskup drohiczyński Piotr Sawczuk.
Reklama
Corocznie z Jasnogórskimi Dożynkami połączona jest Krajowa Wystawa Rolnicza. W tym roku odbędzie się jej 32. edycja (usytuowana na 3. parkingu jasnogórskim). Organizatorem wystawy jest Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. W programie znajdą się stoiska targowe i wystawiennicze między innymi: targi pszczelarskie, wystawa przedsiębiorczości i maszyn rolniczych, kiermasz kwiatów i krzewów ozdobnych, wystawa zwierząt hodowlanych. Honorowy patronat nad Krajowa Wystawa Rolnicza objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzej Duda. Jak zapowiadają organizatorzy „wzbogaceniem tegorocznej uroczystości związanej z organizacją Wystawy Rolniczej, będzie koncert w Bazylice zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. S. Hadyny” (godz. 15.45).
W ramach jubileuszu 100-lecia powstania Ośrodków Doradztwa Rolniczego w sobotę, 2 września, sprawowana będzie w Kaplicy Matki Bożej dziękczynna Msza św. (godz. 17.00)
Dożynki należą do najważniejszych świąt na wsi, w czasie których obchodzi się uroczyste zakończenie żniw. Tradycje związane ze ścinaniem ostatnich kłosów zbóż, znane były w Polsce już w XVI wieku.
Pierwsze centralne dożynki w Polsce odbyły się 28 sierpnia 1927 r. w Spale pod patronatem prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Natomiast pierwsze dożynki jasnogórskie odbyły się w 1982 r., ich organizatorem jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników.
Krajowe Duszpasterstwo Rolników jest od 1996 r. kontynuacją Komisji Duszpasterstwa Rolników, którą Konferencja Episkopatu Polski powołała 2 grudnia 1982 r.
Krajowe Duszpasterstwo Rolników stawia sobie za cel m.in. pogłębianie życia religijnego rolników, odrodzenie moralne wsi, oraz zaangażowanie rolników w życie Kościoła i państwa. Duszpasterstwo pomaga w samokształceniu i działalności oświatowej, współorganizuje życie kulturalne na wsi, podejmuje akcje na rzecz społeczności wsi i małych miast, ponadto organizuje rekolekcje i dni skupienia.