Spiritus movens tych koncertów jest profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego Jerzy Markiewicz. Jest on nie tylko założycielem i dyrygentem międzynarodowego zespołu muzycznego wykonującego muzykę dawną - Cappella Viridimontana, ale także wydawcą i organizatorem życia muzycznego. Muzyką zajmuje się od 47 lat - z sukcesem, bo wykonywanie muzyki barokowej to nie tylko wziąć nuty i grać lub śpiewać. Trzeba te nuty znaleźć w muzeach lub u właścicieli, często niewiedzących, jaki skarb mają. Trzeba dobrać śpiewaków z głosem odpowiednim do baroku oraz wykonać według dawnych wzorów barokowe instrumenty, bo o oryginały jest trudno.
6 sierpnia odbył się pierwszy w tym roku koncert barokowy w ramach LMW. Powitał nas prof. Jerzy Markiewicz oraz proboszcz parafii ewangelicko-augsburgskiej ks. Marcin Rayss. Proboszczowie tej parafii od lat udzielają gościny muzykom.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Program - to utwory sakralne Claudio Monteverdiego (1567-1643), które wykonał zespół Cappella Viridimontana - chór i troje muzyków na instrumentach z epoki. Usłyszeliśmy motet „Cantate Domino”, „Magnificat anima mea” - utwór wielogłosowy ze wstawkami chorału gregoriańskiego oraz „Gloria” z Mszy św. którą wydano dopiero po śmierci kompozytora.
Koncert spodobał się publiczności, był bis - „Cantate Domino”. Sam dyrygent też był zadowolony, co było widać.