Hasło XI Dnia Papieskiego
„Jan Paweł II - Człowiek Modlitwy”
Hasło XI Dnia Papieskiego, którego obchody zaplanowano w całym kraju na 9 października br., brzmi: „Jan Paweł II - Człowiek Modlitwy”. Jego głównym motywem będzie podziękowanie Bogu za planowaną na 1 maja beatyfikację Papieża Polaka oraz modlitwa o jego kanonizację.
- Wybieraliśmy to hasło, wiedząc, że podsumowuje ono pontyfikat papieski, a jednocześnie przygotowuje nas do beatyfikacji - przypomniał kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Podkreślił, że świętość i męczeństwo za wiarę miała dla Jana Pawła II ogromne znaczenie - w czasie swojego pontyfikatu ogłosił błogosławionymi 1343, a świętymi 482 osoby. Za istotne uznał też papieskie wzywanie do świętości szczególnie ludzi młodych.
W tym roku Fundacja organizuje jubileuszową - 10. edycję konkursu akademickiego o stypendium i indeks im. bp. Jana Chrapka na dwie najbardziej prestiżowe uczelnie w Polsce: Uniwersytet Warszawski i Jagielloński. Do wygrania jest 12 indeksów na studia dziennikarskie, polityki społecznej i nauk politycznych. Tematem zadania pisemnego będzie interpretacja w wybranym przez siebie gatunku (artykuł, reportaż, esej) fragmentu z listu „Troska drugim imieniem miłości” bp. Jana Chrapka. Termin nadsyłania prac mija 18 kwietnia, natomiast rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w czerwcu. W konkursie może wziąć udział każdy z tegorocznych maturzystów.
Częstochowa
Jubileusz 20-lecia Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”
Projekty edukacyjne i muzyczne, koncerty, wernisaże, spotkania z ludźmi kultury składają się na program obchodów jubileuszu 20-lecia Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”. Jubileusz trwa przez cały rok od stycznia do grudnia 2011 r. - To jest dwadzieścia wielkich wydarzeń kulturalnych na 20-lecie „Gaude Mater” - podkreśla Małgorzata Nowak dyrektor Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”.
Wśród najważniejszych wydarzeń jubileuszowych są: „Kalinowe noce, Kalinowe dni” 4. Festiwal Dobrej Piosenki im. Kaliny Jędrusik (25-27 marca), Koncert Ukraińskiego Kwartetu Akordeonowego „Harmonia” (9 kwietnia), XXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” (1-6 maja), Premiera „Suity częstochowskiej” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Częstochowa” podczas 12. Dni Europejskiej Kultury Ludowej (3 września) oraz projekt fotograficzny Wojciecha Prażmowskiego pt. „Miłosz. Tutejszy” (16 grudnia).
W ramach obchodów jubileuszowych zrealizowany zostanie również projekt „Polish sacred music Gaude Mater 2011”. Jest to cykl 4 koncertów w 4 stolicach europejskich: Londynie, Paryżu, Moskwie i Kijowie.
Wrocław
Największy bal dobroczynny w Polsce
Wrocławska para prezydencka, Anna i Rafał Dutkiewiczowie, 15 stycznia już po raz 9. witali w Hali Stulecia swoich gości: biznesmenów, polityków, artystów i ludzi świata nauki. Tegoroczny Bal Dobroczynny okazał się rekordowym pod względem uczestników (ponad 1100 gości) oraz uzyskanych funduszy. Według pierwszych szacunków, podczas karnawałowej zabawy zebrano ponad 1,7 mln zł. Zostaną one przekazane w większości na potrzeby Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego im. Gromkowskiego. Część pieniędzy trafi także na konto Przylądka Nadziei - nowej siedziby Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej oraz na pomoc w walce z chorobą Julii Zakrockiej. W uroczystym otwarciu balu uczestniczył kard. Henryk Gulbinowicz. Zwrócił on uwagę na znaczenie pomocy innym i wspólnego działania w tym celu. Przekazał na licytację podczas balu wieczne pióro, otrzymane jako prezent od Jana Pawła II z okazji 1000-lecia archidiecezji wrocławskiej. Unikatowy, ręcznie zdobiony przedmiot, uzyskał cenę 330 tys. zł. Goście państwa Dutkiewiczów mieli szansę nabyć także m.in. rękawice piłkarskie Tomasza Kuszczaka, torebkę Agnieszki Osieckiej, pierścienie Miss Polski oraz miejsce w sektorze VIP na wrocławskim stadionie. Nieprzerwanym balowym zwyczajem jest zakup cegiełek uczestnictwa przez każdego z gości - włączając w to samych organizatorów i fundatorów licytowanych przedmiotów.
Marta Pietkiewicz
Krótko
PiS nadal będzie szukał pomocy międzynarodowej w wyjaśnianiu katastrofy w Smoleńsku - zapowiedział prezes partii Jarosław Kaczyński.
Ryszard C., zabójca Marka Rosiaka, łódzkiego działacza PiS, był członkiem Platformy Obywatelskiej, choć wcześniej władze partii temu zaprzeczały. Okazuje się, że należał on do PO od kwietnia 2004 r. do stycznia 2006 r.
Aż o 9 punktów procentowych spadło w ciągu miesiąca poparcie dla PO. Natomiast PiS zyskał 4 punkty. Sondaż dla „Rzeczpospolitej” przeprowadził GfK Polonia. Według tego badania, PO może liczyć na 45-procentowe poparcie.
Przed URM w Warszawie 19 stycznia odbyła się demonstracja w obronie wolności słowa. Protestowano przeciwko zmianom w TVP, przez które z publicznej telewizji znikają programy konserwatywnych dziennikarzy, m.in. Bronisława Wildsteina i Jana Pospieszalskiego.
Dokumenty WikiLeaks rzuciły nowe światło na przerwę w dopływie ropy do zakupionej przez Orlen rafinerii w Możejkach na Litwie. Nie był to wynik awarii, lecz świadomego działania Kremla.
Zamieszany w aferę hazardową były minister sportu i poseł PO Mirosław Drzewiecki ma otwartą drogę na listy partii. Szef struktur PO w woj. łódzkim Andrzej Biernat deklaruje, że umieści go na listach, jeśli tylko zechce wystartować.
Klub parlamentarny Polska Jest Najważniejsza wzmocnił się o pierwszego senatora. Do nowej partii przystąpił senator PO Jacek Swakoń.
Drożeje i będzie drożała żywność i to przez całą przyszłą dekadę. Na wzrost cen ma wpływ większy popyt oraz klęski żywiołowe, takie jak ostatnie powodzie w Australii i Brazylii.
Szykuje się wojna kibiców w Krakowie. 17 stycznia zamaskowana grupa bandytów urządziła polowanie na jednego z liderów szalikowców klubu piłkarskiego Cracovia. Tomasz C. otrzymał ok. 60. ciosów nożem. Wśród zatrzymanych jest jeden z najbardziej znanych chuliganów kibicujących Wiśle Kraków.
Pomóż w rozwoju naszego portalu