Francja
Nie zgadzają się na zamykanie kościołów
Reklama
Francuscy katolicy nie godzą się na śmierć swego Kościoła - tak dziennik „La Croix” opisuje proces ratowania francuskiego katolicyzmu. Ten bowiem stoi przed prawdziwą katastrofą w związku z trwającym od dziesięcioleci kryzysem powołań. Dziś umierają bądź odchodzą na emeryturę ostatnie pokolenia kapłanów sprzed kryzysu. I nie ma kto ich zastąpić. Kiedy w latach 90. XX wieku kryzys po raz pierwszy zaczął zaglądać w oczy, ograniczono się do łączenia kilku parafii w jedną. Dziś już nawet to rozwiązanie nie zdaje egzaminu, bo na jednego kapłana przypada niekiedy po 60 kościołów. O dalszym łączeniu parafii nie może być mowy.
Obudzili się natomiast świeccy, którzy nie godzą się na zamykanie kościołów i nie chcą, by z ich codziennego krajobrazu zniknęły sakralne punkty odniesienia. Ten oddolny ruch jest obecny niemal we wszystkich diecezjach. Francuski Episkopat postanowił go opisać. W jednym dokumencie zebrano więc różne inicjatywy, które podejmują świeccy dla ratowania swych kościołów. W większości przypadków sprowadzają się one do organizowania liturgii słowa bez kapłana. Ale nie tylko. Przy wielu świątyniach powstały stałe zespoły świeckich, które na miejscu kontynuują misję Kościoła. Proboszcz zagląda do nich tylko sporadycznie, bo kiedy podlega mu kilkanaście czy kilkadziesiąt wspólnot, z konieczności staje się duszpasterzem wędrownym.
Jak wynika ze świadectw zamieszczonych w dokumencie francuskiego Episkopatu, wielu biskupów stara się usankcjonować tę nową sytuację, nadając świeckim oficjalną misję. Dzieje się tak zwłaszcza w sytuacji, kiedy któraś z megaparafii w ogóle nie może już liczyć na nowego proboszcza. W diecezji Bayeux taki los spotkał już co ósmą wspólnotę. W takiej sytuacji kapłana zastępuje świecki koordynator. Nie pełni on, oczywiście, funkcji duchownych, lecz animuje jedynie życie parafii.
Zdaniem dziennika „La Croix”, zmiany zachodzące we francuskich parafiach mają charakter rewolucyjny. Zmieniają one z konieczności naturę Kościoła, który w istocie bardziej opiera się na świeckich niż na kapłanach, bo tych po prostu nie ma i w najbliższych latach nie będzie.
(kb/la croix)
Przygotowania do beatyfikacji
Rzym spodziewa się 2 mln pielgrzymów
W Rzymie ruszyła pełną parą ogromna machina organizacyjna, przygotowująca miasto na bezpieczne przyjęcie, jak się prognozuje, 2 mln pielgrzymów. Władze ściśle współpracują z Watykanem. - Organizatorzy czerpią z bezcennego doświadczenia zdobytego w czasie pogrzebu Jana Pawła II - podkreśla dyrektor rzymskiej Obrony Cywilnej Tomaso Profeta.
Zmobilizowanych zostało 12 tys. wolontariuszy. Połowa z nich pochodzi z regionu Lacjum, reszta przyjedzie z całych Włoch. Poza wielką obwodnicą Rzymu przygotowywane są parkingi dla autokarów z pielgrzymami. Nie będą one mogły bowiem wjeżdżać do miasta. Całą operacją pokieruje prefektura policji. To ona będzie koordynować współpracę poszczególnych sektorów, takich jak np. służby medyczne. W okolicach Watykanu powstanie kilka polowych szpitali. W całym mieście, a także na drogach dojazdowych do Rzymu otwarte zostaną punkty informacyjne. Szczegóły logistyczne mają być ogłoszone w ciągu kilku tygodni.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Turcja
Twarda postawa rządu
Reklama
Rząd Turcji ustosunkował się negatywnie do wniosku Watykanu o uznanie osobowości prawnej Kościoła katolickiego. Wicepremier Bülent Arinc powiedział w rozmowie z anglojęzycznym dziennikiem „Today’s Zaman” z 19 stycznia, że w chwili obecnej nie jest to możliwe. Zwrócił uwagę, że również Patriarchat Ekumeniczny w Stambule prosił rząd o decyzję, która „uzna istnienie Patriarchatu, nie nadając mu osobowości prawnej”.
Kościoły chrześcijańskie w Turcji od dawna skarżą się, że brak osobowości prawnej przysparza im wielu problemów, np. gdy chodzi o budowę i utrzymanie budynków sakralnych. Katolików i protestantów władze odsyłają do układu z Lozanny z 1923 r., który stanowi uznany przez prawo międzynarodowe fundament republiki tureckiej.
W interpretacji Ankary, układ z Lozanny uznaje jako mniejszości niemuzułmańskie jedynie Żydów, Ormian i Greków. Dlatego wszystkie inne grupy niemuzułmańskie nie mogą być uznane również dzisiaj. Turcja stara się o członkostwo w UE.
Cudzysłów
To człowiek bardzo autentyczny i oryginalny, nie ma w nim cienia fałszu. To człowiek, który mówi, co myśli, i robi to, co mówi. Krótko mówiąc, to przeciwieństwo polityka.
Peter Seewald - współautor wywiadu rzeki z Benedyktem XVI „Światłość świata”
Ludzie
Ks. Filaret Buliekow
Przedstawiciel patriarchatu moskiewskiego przy Radzie Europy w Strasburgu ks. Filaret Buliekow wyraził zaniepokojenie z powodu „wymierania chrześcijańskich narodów europejskich”. Uważa, że tylko powrót do chrześcijańskich korzeni uchroni Europejczyków od niebytu biologicznego. Wezwał do przyjmowania każdego nowego życia jako daru powstrzymującego wymieranie chrześcijańskich narodów Europy. Według przedstawiciela patriarchatu moskiewskiego, „egoiści, konsumpcjoniści, którzy wszystkie czarne roboty poruczyli cudzoziemcom imigrantom, przeznaczeni są na duchowe zatracenie i fizyczne unicestwienie”.
Ks. Buliekow uważa, że muzułmanie w Europie stanowią wyzwanie nie tylko dla „dziedziców wielkiej chrześcijańskiej tradycji”, ale również wezwanie do nawrócenia do wiary ojców, a zwłaszcza do jej istoty w obliczu „nowej wędrówki ludów”.
Krótko
Parlament Europejski potępił niedawne ataki na wspólnoty chrześcijan w Egipcie, Nigerii, Pakistanie, Iranie i Iraku oraz na Filipinach i Cyprze. Wyraził przy tym solidarność z rodzinami ofiar. Wezwał też do zwrócenia większej uwagi na kwestie wolności wyznania.
Dług USA przekroczył 14 bilionów dolarów. Niemal połowa obecnego zadłużenia powstała w ostatnich sześciu latach.
Od 30 lat jest to najważniejsza wizyta chińskiego przywódcy w USA. Tak twierdzą niektórzy obserwatorzy. Chiński prezydent Hu Jintao przebywał w Ameryce cztery dni. Witano go z wyjątkowymi honorami.
Chińska gospodarka pędzi jak szalona. Jak wynika z najnowszych danych, produkt krajowy brutto tego kraju wzrósł o 10,3 proc. (to ponad 6 bilionów dolarów). Pod względem wielkości tego wskaźnika Chiny ustępują więc na świecie już tylko Stanom Zjednoczonym.
700 ofiar śmiertelnych pochłonęły powodzie w Brazylii. Żywioł nawiedził stan Rio de Janeiro. Była to jedna z najtragiczniejszych klęsk żywiołowych w historii Brazylii.
Koniec niepokojów w Tunezji. Po czterech tygodniach ulicznych protestów kraj opuścił rządzący 23 lata Zine El Abidine Ben Ali. Salwował się ucieczką do Arabii Saudyjskiej. Władzę przejął przewodniczący tunezyjskiego parlamentu.
Wstępne wyniki referendum w Sudanie wskazują, że podzieli się on na dwa państwa. Postulat niepodległości południowego Sudanu uzyskał większość głosów.
Rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew oficjalnie potwierdził, że Rosja uznaje wolną Palestynę. Oświadczenie to nie jest na rękę Izraelowi, który obawia się, że kolejne kraje postąpią podobnie. Dotychczas uczyniło tak 109 państw na 192 zrzeszone w ONZ.
Ambasadorzy państw UE w Mińsku nie wezmą udziału w inauguracji prezydenta Aleksandra Łukaszenki - zapowiedziała rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton.
Ponad 60 proc. Litwinów uważa, że polskie napisy na Wileńszczyźnie trzeba jak najszybciej usunąć - wskazują wyniki sondażu.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.