Boże Narodzenie A.D. 2010
Słowo ciałem się stało
Reklama
O północy 24 grudnia Pasterka w Bazylice Jasnogórskiej rozpoczęła się śpiewem kolędy „Wśród nocnej ciszy”. W uroczystej procesji przez całą nawę główną bazyliki do przystrojonego ołtarza przeszło kilkudziesięciu ojców koncelebrujących Eucharystię. Na końcu orszaku procesyjnego podążał o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów, który niósł figurkę Dzieciątka Jezus. Złożył ją na sianie w żłóbku ustawionym centralnie pod ołtarzem soborowym. - „Słowo ciałem się stało”. To Słowo, które było na początku u Boga, które było Bogiem, w pewnym czasie tak głęboko wchodzi w stworzenie, że staje się człowiekiem - wyjaśniał w homilii o. Matuszewski. - Objawia się najpierw jako bezbronne niemowlę, potrzebujące opieki i miłości, ale z czasem wchodzi w dojrzałe, dorosłe życie człowieka, by jak najpełniej objawić światu Boga Ojca i Jego zbawczą wolę. Widzimy zatem, jak Bóg ukochał człowieka, skoro sam chciał nim być. To wielkie wywyższenie ludzkiej natury.
Świąteczne życzenia złożył przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski. Przypomniał słowa Cypriana Kamila Norwida: - „Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny, najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie”. My, Polacy, dobrze wiemy, co oznacza ten chleb, wspólne gniazdo, co znaczą te uczucia, które słowem trudno wyrazić. Obyśmy wszyscy zdołali zachować i przekazać pokoleniom, które przyjdą po nas, najtrwalsze duchowe i patriotyczne cechy naszego wspólnego gniazda, jakim jest Polska. Oby na naszej ziemi nigdy nie zabrakło tego świętego obyczaju religijnego - mówił Przeor Jasnej Góry w świątecznych życzeniach.
Po Eucharystii ojcowie, bracia i wszyscy wierni udali się na zewnątrz, do jasnogórskiej szopki. O. Matuszewski złożył w żłóbku figurkę Dzieciątka Jezus i szopka została oficjalnie otwarta. Jest czynna w dni powszednie w godzinach 8-18, a w niedziele i święta od 8 do 20, aż do dnia poprzedzającego Środę Popielcową.
Pasterka z Bazyliki Jasnogórskiej transmitowana była przez satelitarne radia: Jasna Góra i Radio Maryja z Torunia. Oprawę muzyczną tegorocznej Pasterki przygotowała Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Marka Piątka, a na organach zagrał o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry.
Równocześnie w Kaplicy św. Józefa na Halach została odprawiona Pasterka w duszpasterstwie młodzieżowym, której przewodniczył o. Wojciech Dec, przełożony wspólnoty na Halach.
Odwieczny przemówił przez Syna
Sumę w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, jak co roku, odprawił na Jasnej Górze metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. Zebranych powitał przeor o. Roman Majewski. - Odwieczny przemówił do nas przez Syna - mówił w homilii abp Stanisław Nowak. - To tak wielki dar, dar Boga-Syna, że Bóg nie może nam nic więcej dać, nie może, choć jest Bogiem. Od Bożego Narodzenia, kiedy Bóg przyszedł na ten świat i kiedy nas przybrał, stał się „Bogiem z nami”. Od tej pory każdy, kto żyje w komunii z Bogiem, ochrzczony, żyjący chrztem, może słyszeć ten głos: Jesteś nie tylko moim stworzeniem, ale jesteś moim synem - podkreślił abp Nowak. - Dlatego możemy wołać do Boga: „Abba, Ojcze”.
O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
II święto rodzin na Jasnej Górze
Siła rodziny powinna wypływać z pogłębionej lektury Biblii
W święto Świętej Rodziny - 26 grudnia na Jasnej Górze odbyło się II Święto Rodzin. Spotkanie przebiegało pod hasłem „Rodzina na straży życia” i było okazją do szczególnej modlitwy o szacunek dla życia. Podczas Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej bp Jan Wątroba apelował, by rodziny wzrastały w mądrości biblijnej, a komunię z Bogiem i ludźmi budowały na lekturze Pisma Świętego. - Nie trzeba kończyć specjalnych kursów. Droga, by być świętą rodziną, jest bardzo prosta - zauważył bp Wątroba i dodał, że od tysięcy lat Pismo Święte pomaga stworzyć dobre i piękne rodziny, pomaga też trwać i stale pogłębiać komunię z Bogiem, którego słowa spisane zostały na kartach Biblii.
Podczas Mszy św. przedstawiciele polskich rodzin modlitwą i ofiarą wspierali częstochowskie Okno Życia. W Oknie uratowany już został mały Janek, dlatego zgromadzeni modlili się także w jego intencji. Na ołtarzu złożona została symboliczna maskotka - pluszowy miś przeznaczony dla Janka, który wyrażać miał również pamięć o wszystkich dzieciach, które nie doznają miłości rodzicielskiej i które mieszkają w domach dziecka.
Po Eucharystii w Wieczerniku, w namiocie-kaplicy, w scenerii choinek ubranych przez dzieci ze szkół i przedszkoli archidiecezji częstochowskiej, odbyło się rodzinne kolędowanie. Specjalne życzenia dla pielgrzymów wypowiedziały dzieci z częstochowskiego Domu Małego Dziecka, prowadzonego przez siostry służebniczki. To w tym domu jest Okno Życia.
Podczas kolędowania wręczone zostały nagrody rodzinom, które uczestniczyły w konkursie na przygotowanie rodzinnej szopki. Jedna ze stajenek została także złożona na ołtarzu w Kaplicy Matki Bożej jako wotum dla Maryi za opiekę nad polskimi rodzinami.
Najładniejszą szopkę przygotowała rodzina Labochów spod Częstochowy, drugie miejsce zajęła rodzina Polisów z Częstochowy. W nagrodę zwycięzcy otrzymali roczną prenumeratę miesięcznika „Familia”, ofiarowaną przez Edycję św. Pawła, najnowszy przekład Pisma Świętego i kalendarze jasnogórskie z sukniami Matki Bożej.
Organizatorami II Święta Rodzin na Jasnej Górze byli Radio Jasna Góra oraz Oddział Częstochowski Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.
Izabela Tyras, Radio Jasna Góra
Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00
Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz
Pomóż w rozwoju naszego portalu