Szopka jasnogórska
W jedności z Bogiem i z ludźmi
Reklama
Głównym przesłaniem jasnogórskiej szopki jest „odkrycie jedności z Bogiem i ludźmi”, co nawiązuje do hasła obecnego roku duszpasterskiego: „W komunii z Bogiem”, będącego częścią 3-letniego programu duszpasterskiego na lata 2010-2013, a zatytułowanego: „Kościół domem i szkołą komunii”. Szopka mieści się w ogrodzie klasztornym - na fosach ciągnących się wzdłuż muru jasnogórskiego.
Podążając do Jezusa w żłobie, najważniejszej postaci w szopce, pielgrzymi przechodzą przez chatę, w której przedstawione są dwie sceny: wielodzietna rodzina siedząca przy stole - to obraz rodzinnej harmonii, a rodzina w plenerze, w letniej scenerii, która ma przypominać o jedności człowieka z przyrodą.
W szopce zostały zbudowane zagrody dla żywych zwierząt. Po raz pierwszy zamieszkały w nich: sarna i struś oraz kucyk, bażanty, kuropatwy, kury, koguty, gęsi, kaczki i perlice. Jest też oślica Amelka, od lat zaprzyjaźniona zwłaszcza z dziećmi. Za złożoną ofiarę na utrzymanie zwierząt będzie można otrzymać pamiątkową kartkę z okolicznościową pieczątką.
Nowością w tym roku są naturalnej wielkości zwierzęta sztuczne, wykonane z włókna szklanego, m.in. słoń, krowy, konie, sarny i jelenie. Nowością jest też kronika leżąca na stole, do której pielgrzymi mogą wpisywać swoje zamyślenia dotyczące szopki.
Pracami nad budową szopki kierował o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator. W tym roku drewniane wiaty i chaty wykonali górale z Czerwiennego-Bachledówki k. Zakopanego.
„Betlejemka” została oficjalnie otwarta po Pasterce. Wtedy to do żłóbka Generał Zakonu Paulinów przyniósł Dzieciątko Jezus.
Szopka czynna jest do Środy Popielcowej. W dni powszednie - od godz. 8.00 do 18.00, a w niedzielę i święta - od 8.00 do 20.00.
Pielgrzymka Polskiego Samorządu Terytorialnego
Dla dobra wspólnego
Reklama
Tradycyjnie odbyła się na Jasnej Górze pielgrzymka nowo wybranych samorządowców - w tym roku miała miejsce18 grudnia 2010 r. - Z inicjatywy prezydenta Piotrkowa Trybunalskiego zostali zaproszeni na Jasną Górę samorządowcy wybrani na nową kadencję - wyjaśnił ks. Kazimierz Kurek, salezjanin. - Przybywają tutaj, aby się modlić i powierzyć Matce Bożej najbliższe cztery lata.
Pielgrzymi najpierw zgromadzili się w siedzibie „Niedzieli” i wraz z redaktorem naczelnym tygodnika - ks. inf. Ireneuszem Skubisiem przybyli do sanktuarium. Uczestniczyli we Mszy św. odprawionej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył i homilię głosił ks. Skubiś. - Człowiek musi budować swoją małą ojczyznę, musi w niej dobrze zagospodarować wszystko, żeby mógł żyć, pracować, do czegoś dojść, żeby uczciwie i szczęśliwie przejść przez swoje życie, aż do śmierci - mówił w homilii ks. Skubiś. - To wszystko dzieje się przede wszystkim w tym, co nazywamy właśnie małą ojczyzną - administracyjnie mówimy o gminach, sołectwach, powiatach, miastach, które ludzie muszą zagospodarować we własnym zakresie. Ideowo jest to jakby inna sprawa niż polityka i raczej można by powiedzieć, że byłoby najsłuszniej, gdyby gminy, miasta, wsie same się rządziły, bo ludzie miejscowi najlepiej wiedzą, czego komu potrzeba. Oni wiedzą, gdzie potrzebne są: szkoła, przychodnia lekarska, przedszkole, zakład świadczący ludziom usługi - mówił ks. Skubiś.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jasnogórskie spotkanie
Rodzinny opłatek kleryków paulińskich
Przed Bożym Narodzeniem na Jasnej Górze organizowane jest świąteczne spotkanie kleryków paulińskich z rodzinami, które tym razem odbyło się w dniach 18-19 grudnia. Klerycy i ich rodzice uczestniczyli we wspólnych modlitwach, w nabożeństwie i wieczornym Apelu Jasnogórskim oraz w uroczystym spotkaniu opłatkowym. - Stoi przed Tobą, Matko, najpiękniejszy kwiat paulińskiego zakonu: bracia alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie na Skałce wraz ze swoimi rodzicami, przeżywając doroczny dzień pielgrzymowania do Ciebie, dzień modlitwy, spotkania, radości. Za każdą matkę i każdego ojca, za każdą rodzinę, w której wzrastał i wychowywał się paulin, my dziś Tobie, Matko naszego zakonu, dziękujemy i prosimy, i zawierzamy - mówił przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski 18 grudnia w rozważaniu podczas Apelu Jasnogórskiego. W niedzielę 19 grudnia dla rodziny kleryckiej została odprawiona Msza św. w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił o. Michał Lukoszek, rektor WSD Ojców Paulinów na Skałce i przeor klasztoru.
Po renowacji
Na nowo grają organy...
W Bazylice Jasnogórskiej 18 grudnia 2010 r. po raz pierwszy zabrzmiały boczne organy znajdujące się w prezbiterium. Podczas koncertu odbywającego się w ramach 9. Jasnogórskich Wieczorów Organowych przy organach zasiedli: Jarosław Jasiura, organista jasnogórski, i prof. Jacek Kulig, niegdyś organista w klasztorze Paulinów na Skałce w Krakowie. Obok solistów wystąpiła Orkiestra Kameralna Filharmonii Częstochowskiej. Dyrygował Jerzy Salwarowski, dyrektor artystyczny Filharmonii Częstochowskiej.
Organy boczne są ulokowane na niewielkim chórze przylegającym do prawej ściany prezbiterium, kilka metrów nad posadzką bazyliki. Nowy instrument to rekonstrukcja barokowych organów z XVIII wieku. Organy mają 15 głosów, dwa manuały, czyli klawiatury ręczne, oraz pedał. Stół gry znajduje się z boku organów - jest wmontowany w boczną ścianę szafy organowej pochodzącej z lat 50. XX wieku. Instrument powstał w pracowni firmy organmistrzowskiej Zdzisława Mollina.
- Nie było to chyba nawet w kategoriach moich marzeń, że tu będzie instrument w stylu barokowym z trakturą mechaniczną, tradycyjną, że będzie on służył zarówno liturgii, jak i koncertowaniu. To na pewno unikatowy, choć niewielki instrument, ze szlachetnym, pięknym brzmieniem - powiedział o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry, paulin grający na organach.
- Ten instrument ma być perełką w bazylice, ma służyć do realizacji muzyki mistrzów baroku - podkreśla Jacek Kulig, czuwający nad przebiegiem prac rekonstrukcyjnych jasnogórskich organów.
Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00
Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz