W rozmowie z KAI bp Suchodolski wyraził nadzieję, że „grupa około 20 tysięcy młodych Polaków, która od dnia dzisiejszego będzie w Lizbonie uczestniczyć w wydarzeniach centralnych ŚDM jest dobrym materiałem eklezjologicznym dla Kościoła w Polsce, czyli tak naprawdę znakiem nadziei”. Zaznaczył, że „ci młodzi ludzie potem wrócą do swoich parafii, do swoich diecezji, do wspólnot macierzystych i będą mieli nowego ducha zaczerpniętego ze spotkania z młodzieżą z całego świata oraz z Ojcem Świętym Franciszkiem”.
„Bardzo liczymy na tę iskrę, która może wyjść z Lizbony, żeby na wzór Matki Najświętszej pokierować ich do tych wszystkich obszarów naszego codziennego życia, które wymagają zaangażowania, wsparcia, pomocy” – podkreślił hierarcha, dodając że z nadzieją spodziewa się „dalszego ciągu” po ich powrocie z Lizbony.
Zwrócił uwagę, że każda grupa językowa ma wyznaczone przez organizatorów konkretne miejsca katechez. Odbywają się one przez trzy dni: w środę, czwartek i piątek. Będzie to „swoiste triduum katechetyczne”. Tematyka katechez w tym roku jest „podwójna: maryjno-biblijna oraz społeczna”. Pierwszego dnia biskupi będą mówili na temat hasła głównego tych Dni: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”. Drugiego dnia będzie to wydarzenie z Kany Galilejskiej: „Zróbcie wszystko, co mój Syn wam powie”, a trzeciego dnia – Magnificat Maryi: „Jego miłosierdzie z pokolenia na pokolenie”. „Natomiast organizatorzy portugalscy, zwłaszcza na dwa pierwsze dni, dołożyli jeszcze tematy bliskie papieżowi Franciszkowi: ekologię integralną, przyjaźń społeczną i powszechne braterstwo” – przypomniał bp Suchodolski. Temu będą poświęcone spotkania w grupach i rozmowa biskupów z młodzieżą w czasie tych spotkań katechetycznych, które w tym roku noszą nazwę Rise Up (Powstań).
Pomóż w rozwoju naszego portalu