W kościele pw. św. Andrzeja na Kwirynale znajdują się relikwie polskiego świętego – św. Stanisława Kostki – patrona dzieci i młodzieży. To właśnie w tej świątyni, a dokładnie w kolegium znajdującym się przy tym kościele zakończył swoje życie patron łódzkiej bazyliki archikatedralnej i to właśnie w tej świątyni - przy jego relikwiach w kolejnym – jedenastym dniu oazy – modlili się łódzcy oazowicze.
O historii św. Stanisława Kostki oraz o samej świątyni wzniesionej – w obecnym kształcie – dokładnie 100 lat po śmierci św. Stanisława opowiadał kard. Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył również Mszy św. i wygłosił słowo skierowane do uczestników Oazy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na uwagę zasługuje fakt, że w dawnym kolegium jezuickim zachował się pokój – obecnie kaplica – gdzie zmarł św. Stanisław Kostka i gdzie znajduje się statua przedstawiająca moment śmierci świętego Polaka.
Oazowicze pielgrzymując po Wiecznym Mieście śladami świętych nawiedzili jeszcze dwie świątynie: bazylikę Santa Maria Spora Minerva – gdzie została pochowana św. Katarzyna ze Sienny, oraz kościół pw. św. Moniki, gdzie znajdują się relikwie matki św. Augustyna.
Po południu uczestnicy Oazy młodzieżowej spotkali się - już po raz drugi – z ks. Juanem Usma Gomezem z Dykasterii ds. promocji Jedności Chrześcijan, któremu zadawali pytania o stan obecnej ekumenii w świecie oraz co można zrobić, aby Kościół Chrystusa był jednością.
Dzień zakończyły uroczyste nieszpory połączone z modlitewnym czuwaniem przygotowującym do
jutrzejszego dnia wspólnoty Oaz Rzymskich.