Reklama

Krzyż polski - mądra i piękna odpowiedź

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pisaliśmy niedawno, że wydawnictwo Biały Kruk trzyma rękę na pulsie wydarzeń w Polsce i na świecie. Tak było choćby w przypadku posługi Piotrowej Jana Pawła II, tak było też w tym roku z „Hołdem katyńskim” i „Chwałą Grunwaldu”, a ostatnio z „Ojczyzną ocaloną”. I oto krakowski wydawca znów podjął temat gorący i nadzwyczaj aktualny. Paląca jest bowiem sprawa Krzyża - najświętszego znaku każdego chrześcijanina, znaku Chrystusowej Męki i Zbawienia - którego w Polsce znów musimy bronić!
Trzymam właśnie w ręku pierwszy z czterech tomów niezwykłej serii „Krzyż polski”. Piękna książka, jaka moc z niej bije! O tak, to jest niewątpliwie właściwa odpowiedź na atak na Krzyż. Nie skażone nienawiścią przepychanki słowne, nie wzajemne inwektywy, lecz bijący w oczy swą urodą i siłą obraz - obraz wzmocniony spokojnym, głębokim i mądrym słowem.

W obronie Krzyża

Reklama

Dziś jakże często można odnieść wrażenie, że krzyż się opatrzył, stał się jakby jednym z wielu elementów krajobrazu. Zresztą prowadzona jest potężna robota, głównie medialna, nad budowaniem i utrwalaniem takich „letnich” postaw. Doszło do tego, że nawet ludzie naprawdę wierzący zwracają na krzyż niewielką uwagę, a niejeden ma kłopot z pełnym zrozumieniem jego treści. A przecież każdy krzyż, nawet najmniejszy i najprostszy, ma swoją niepowtarzalną wymowę, jest znakiem wielkiej tajemnicy wiary, wyrazem więzi ze Stwórcą, wyrazem miłości do Boga, zanoszonych do Niego próśb, błagań i podziękowań. Jakże często jest też wyrazem wielkiego natchnienia artysty - co właśnie znakomicie wychwytuje obiektyw Adama Bujaka.
W lutym tego roku, w reakcji na haniebny wyrok strasburskiego Trybunału, nakazujący usunięcie krzyża w jednej z włoskich szkół, Biały Kruk odpowiedział w swoim stylu - pięknym i jakże mądrym albumem „Europa krzyżem bogata”. Unaocznił obecność krzyża w przestrzeni publicznej Starego Kontynentu - w tym i Strasburga! - przypominając o jego mocnych chrześcijańskich korzeniach. Wówczas na promocji tej książki usłyszałam z ust pewnego hierarchy opinię, że na Zachodzie to może i Krzyż jest zagrożony, ale u nas, w Polsce, ma się bardzo dobrze, nikt go przecież nie atakuje. Jednak antykrzyżowe nastroje były już wtedy wyraźnie wyczuwalne. A po 10 kwietnia mieliśmy się o nich przekonać jakże boleśnie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Krzyż trzeba poznać

Nie ulega więc wątpliwości - Krzyża musimy bronić! A żeby go bronić - uważają wydawca i autorzy spod znaku Białego Kruka - trzeba go lepiej (a niekiedy może nawet na nowo) poznać. Jest tyle jego funkcji i form! A z historycznego ujęcia - któż na przykład wie, że znak krzyża był bity już na monetach pierwszych Piastów; że umieszczany był na szatach koronacyjnych królów polskich.
Inicjator i redaktor serii „Krzyż polski” Leszek Sosnowski podczas prezentacji powiedział: - Mamy nadzieję, że te cztery tomy będą z jednej strony odpowiedzią, naszą artystyczną odpowiedzią, na bezpardonową już napaść na Krzyż i na Kościół w ogóle, z drugiej zaś - uświadomią, przez syntetyczne ujęcie, wszystkim czytelnikom znaczenie i piękno Krzyża w naszej ojczyźnie, jego fundamentalną rolę w naszej historii i kulturze. To, co jeszcze niedawno było oczywiste, okazuje się bowiem poddane zwątpieniu, w którego sianiu specjalizują się różne ośrodki.

„Przybytek Pański”

Reklama

Biały Kruk działa, jak wiemy, z rozmachem i dlatego prawdę o Krzyżu w Polsce postanowił przybliżyć i przypomnieć rodakom aż w czterech albumowych tomach. Pierwszy z nich - „Krzyż polski. Przybytek Pański” - właśnie się ukazał. Na zamieszczonych w nim niebywałej urody fotografiach Adama Bujaka ukazane zostały krzyże z ponad stu miejscowości w Polsce, w wielkiej różnorodności i bogactwie ich przedstawień. Ten znakomity artysta przemierzył nasz kraj wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu wizerunków Ukrzyżowanego.
Wprowadzeniem do tego albumu, a myślę, że także do całej czterotomowej serii, jest tekst znakomitego historyka, prof. Krzysztofa Ożoga, zatytułowany „Krzyżu, bądź pozdrowiony! Krzyż w przestrzeni publicznej i społecznej w dziejach Polski”, z którego zaczerpnęłam kilka podanych wcześniej informacji o znaczeniu i obecności krzyża w naszej historii i obyczajowości. Prof. Ożóg nie tylko przybliża wiele zapomnianych faktów, które znikły ze społecznej świadomości Polaków, ale także z całą mocą uświadamia, że naród nasz, który na Krzyżu wyrósł, nadal powinien się Krzyżem szczycić i na nim opierać. Profesor pisze: „Przestrzeń publiczna w wolnej Polsce nie może należeć do niewielkiej, ale krzykliwej grupy wrogów wiary chrześcijańskiej, jawnie zwalczających Chrystusowy Krzyż i usiłujących popchnąć instytucje państwowe do walki z Kościołem w imię obłędnej ideologii. Polacy, w ogromnej większości katolicy, mają niezbywalne prawo do gospodarowania przestrzenią publiczną w duchu wiary i wspaniałej tradycji minionych pokoleń”.

Kolejne tomy

W głębszym poznaniu i zrozumieniu prawdy o Krzyżu mają nam pomóc także trzy pozostałe, znajdujące się w przygotowaniu albumy Białego Kruka z fotografiami Adama Bujaka. Drugi tom „Przybytku Pańskiego” (i zarazem całej serii „Krzyż polski”) ukaże się pod koniec stycznia 2011 r. ze wstępem kard. prof. Stanisława Nagyego SCJ. Trzeci tom nosi podtytuł „Krajobraz i sacrum” i jest chyba najbardziej poświęcony obecności Krzyża w tzw. przestrzeni publicznej. Tu tekst przygotowuje ks. prof. Waldemar Chrostowski. Ten tom ma się ukazać pod koniec lutego 2011 r. Tom czwarty „Krzyża polskiego” ma w zasadzie wszystko mówiący podtytuł „Patriotyzm i męczeństwo”, a esej do niego pisze prof. Andrzej Nowak. Tom ten ukaże się pod koniec marca 2011 r.
Może jak nigdy dotąd - w obliczu bardzo podstępnej walki ze znakiem Ukrzyżowanego - należy powtarzać, uświadamiać i unaoczniać, że Krzyż był od wieków niewyczerpanym źródłem twórczej inspiracji dla artystów, a dla wierzących - znakiem ich wiary, nadziei i miłości; że Krzyżowi Chrystusa, drzewu przenajszlachetniejszemu, należy się cześć wszędzie i każdego dnia.

* * *

O Krzyżu Polskim w Łagiewnikach

W czwartek 9 grudnia o godz. 18.30 w Auli Jana Pawła II w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie (ul. św. s. Faustyny 3) odbędzie się uroczyste spotkanie z autorami monografii pt. „Krzyż polski”: Adamem Bujakiem, kard. Stanisławem Nagym, prof. Krzysztofem Ożogiem, prof. Andrzejem Nowakiem. Przewidziano bardzo ciekawe wykłady autorów o Krzyżu, dyskusję, będzie można również uzyskać autografy na albumach, które będą do nabycia na świąteczne prezenty po promocyjnych cenach. Uroczystość uświetni wzruszający program artystyczny. Najpiękniejsze wiersze o Krzyżu zaprezentuje wybitna aktorka Halina Łabonarska. Wstęp wolny. Patronuje „Niedziela”.

* * *

Prezent świąteczny dla czytelników „Niedzieli”!

Pierwszych pięciu czytelników „Niedzieli”, którzy zadzwonią do wydawnictwa Biały Kruk w środę 8 grudnia br. (dzwonić można od godz. 9), aby zamówić czterotomową serię albumową „KRZYŻ POLSKI”, otrzyma tom I gratis (cena detaliczna 89 zł)!
Ale to nie wszystko; następnych 15 czytelników otrzyma przy zamówieniu „Krzyża polskiego” dodatkowo i gratisowo piękny album o Janie Pawle II „Pamięć i wdzięczność” (duży format, 80 str.). „Pamięć i wdzięczność” będzie można otrzymać gratis każdego dnia aż do 17 grudnia br. (oprócz soboty i niedzieli).
Kupując jedynie pierwszy tom, czytelnicy mają zniżkę 11,5% (79 zł), a zamawiając od razu całą czterotomową serię, płacą za poszczególne tomy tylko po 69 zł! Koszty wysyłki ponosi wydawnictwo.
Numery telefonu do zamawiania: (12) 254-56-04, (12) 254-56-02, (12) 260-32-90, (12) 260-32-40. Można też wysłać fax: (12) 254-56-00 lub dystrybucja@bialykruk.pl.

„Krzyż polski. Przybytek Pański”, t. I, fotografie Adam Bujak, tekst prof. Krzysztof Ożóg, koncepcja, grafika i wybór zdjęć Leszek Sosnowski, wydawnictwo Biały Kruk, 224 str., 23,5 x 29 cm, papier kredowy 170 g, oprawa twarda, obwoluta.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Suchodolski: współpraca między duchownymi a świeckimi to nasze zadanie nr 1

2025-01-20 17:29

[ TEMATY ]

KEP

bp Grzegorz Suchodolski

BP KEP

Bp Grzegorz Suchodolski

Bp Grzegorz Suchodolski

Współpraca pełna zaufania między duchownymi i świeckimi jest naszym zadaniem numer jeden - zaznaczył bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich, która spotkała się 20 stycznia w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Głównym tematem spotkania była synodalność.

Podczas spotkania prof. Aleksander Bańka, który reprezentował Kościół w Polsce na zgromadzeniu ogólnym Synodu w Rzymie, przedstawił najistotniejsze elementy dokumentu końcowego Synodu, uwypuklając te części, które dotyczą zaangażowania osób świeckich w życie Kościoła. „Odkryliśmy, że jedną z najbardziej palących potrzeb, wynikających z przyjęcia tego dokumentu, jest budowanie w Kościele w Polsce kultury relacji i zaufania pomiędzy osobami duchownymi i świeckimi. To jest pierwszy wektor, ukazujący również przyszłe zadania, które stawiamy przed Radą” - zaznaczył bp Suchodolski.
CZYTAJ DALEJ

Kapela dostał stypendium na pisanie utworów, w których szydzi z Matki Bożej

2025-01-19 19:43

[ TEMATY ]

kultura

dofinansowanie

https://commons.wikimedia.org/

Jaś Kapela z rocznym stypendium literackim z ministerstwa kultury! Tak wygląda pomysł rządu Donalda Tuska na kulturę.

O sprawie stało się głośno na platformie X. Sam Jaś Kapela w jednym z wywiadów poinformował, że otrzymał takie stypendium na… pisanie piosenek do musicalu o historii zakazania aborcji w Polsce. Tak, dobrze Państwo przeczytaliście, 12-sto miesięczne stypendium na pisanie piosenek do musicalu o historii zakazania aborcji w Polsce. To naprawdę nie jest żart!
CZYTAJ DALEJ

Witamy Cię Maryjo w naszych progach – peregrynacja w TK Niedziela

2025-01-21 06:42

[ TEMATY ]

Matka Boża

nawiedzenie

peregrynacja

Nawiedzenie Matki Bożej Częstochowskiej

Karol Porwich/Niedziela

W poniedziałek, 20 stycznia Maryja w Kopii Cudownego Wizerunku z Jasnej Góry przybyła do redakcji Tygodnika Katolickiego Niedziela. Matkę Bożą przywitali pracownicy, kapłani oraz abp Wacław Depo.

Metropolita Częstochowski w słowach kierowanych na rozpoczęcie Doby Nawiedzenia cytował słowa św. Jana Pawła II. Abp Depo wskazał, że Maryja jest Matką Chrystusa, ale także Matką Kościoła.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję