O planach na najbliższy tydzień mówi o. Marcin Drąg OFMConv., dyrektor FSM-u. – Zastanowimy się: ile dróg ma Bóg dla człowieka i czy trzeba wybrać tą jedną jedyną? Wyjątkowa topografia Kalwarii Pacławskiej pozwoli nam na małe i większe wędrówki, dzięki czemu droga nie będzie tylko rzeczywistością wirtualną, ale jak najbardziej namacalną i niepowtarzalną. Każda droga powinna prowadzić do spotkania. Wierzymy, że najbliższe dni, będą czasem odkrywania bliskości Pana Boga w drugim człowieku, naturze, pięknie liturgii oraz tego, że Kościół jest młody, żywy i ma się naprawdę dobrze – zapowiada.
FSM rozpoczęła uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem abpa Adama Szala. W homilii podkreślał, że dziś żyjemy w świecie, w którym zdaje się, że nie ma Pana Boga. Metropolita przemyski wskazywał, że młodzi muszą być świadkami, ponieważ inni będą mogli poznać Ewangelię, tylko przez przykład naszego życia, a osobiste nawrócenie jest gwarancją do przemiany świata, w którym żyjemy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Na Kalwarię Pacławską przyjechało ponad 500 osób z różnych regionów Polski. Wielu z nich jest tu po raz kolejny. Wszyscy będą skupiać się przede wszystkim na tematyce drogi Boga do człowieka i drogi człowieka do Boga. – Dla mnie droga jest przede wszystkim przygodą. Wychodzę z założenia, że Pan Bóg ma dla mnie plan. I za każdym razem, gdy próbowałem przejąć stery, wyjść z inicjatywą, zaplanować swoją przyszłość to i tak było to odwracane o 180 stopni. W momencie, w którym z mojego punktu widzenia osiągałem porażki, to doprowadziło to do momentu, gdzie jestem w tej chwili, gdzie jest to najlepszy czas mojego życia. Jeśli takie przygody przede mną – nie mogę się doczekać – mówi Janek, wieloletni uczestnik oraz członek scholi FSM.
Reklama
Na uczestników czekają spotkania z ciekawymi gośćmi i koncerty. Na FSM-ie pojawią się m.in.: Rafał Mroczek, Włodek Markowicz, Grzegorz Czerwicki, Basia Turek, bp Edward Kawa oraz zespoły: PAW, Teatr A i Fioretti. W już w niedzielę na FSM-owej scenie wystąpił raper Tau.
W programie są również konferencje, warsztaty tematyczne, zabawy sportowe oraz nabożeństwa.
Franciszkańskie Spotkanie Młodych to najstarsze spotkanie ogólnopolskie o charakterze religijnym. Pierwsza edycja odbyła się w 1988 roku. – Głównym celem organizatorów jest stworzenie przestrzeni dla młodzieży, która pomoże im odnaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania w kwestiach wiary. Tydzień wakacji spędzony na Kalwarii łączy religię i zabawę. Do takiego przeżywania wiary zaprasza Karolina Bonk, rzecznik Franciszkańskiego Spotkania Młodych.
Organizatorami FSM jest Prowincja św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych Franciszkanów. Kalwaria Pacławska, w której odbywa się spotkanie, jest malowniczą, bardzo małą miejscowością oddaloną 25 km od Przemyśla.