Reklama

Tańczyć każdy może...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

29 września 2002 r., w Drohiczynie odbył się IV Turniej Tańca Narodowego w Formie Towarzyskiej "O Złoty Wiolinowy Klucz". Organizatorem Turnieju był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Drohiczynie. Patronat nad Turniejem objęli: starosta powiatu siemiatyckiego, Burmistrz Drohiczyna, Biskup Drohiczyński, Dyrektor Zespołu Szkół w Drohiczynie, STUDIO VIDEO Gierasimiuk, FOTO Wysocki i MYHAN z Siemiatycz. Patronat medialny to: Radio Białystok, Katolickie Radio Podlasie, Telewizja Białystok, Kurier Poranny i Głos Siemiatycz.
Celem Turnieju, w myśl założeń Organizatora jest: ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego, popularyzowanie polskich tańców narodowych, nawiązanie do tradycji polskich tańców narodowych jako formy tańców towarzyskich, ukazanie polskich tańców narodowych jako kreatywnej metody pracy z dzieckiem w procesie wychowania estetycznego, stworzenie dzieciom i młodzieży nowej formy aktywnego spędzania wolnego czasu, integracja środowiska dzieci i młodzieży oraz instruktorów pracujących z zespołami czy grupami twórczymi, wymiana doświadczeń, sprawdzenie kwalifikacji sędziów Turnieju.
Przedmiotem rywalizacji były te tańce polskie, które w przeszłości stały się popularne i były chętnie tańczone przez różne warstwy społeczne, przez co zyskały nazwę polskich tańców narodowych. Pary prezentowały więc na parkiecie tańczonego już w XVI-XVII w. poloneza i krakowiaka, nieco młodszego mazura, a także tańce najmłodsze wiekiem - kujawiaka i oberka, które dopiero z końcem XIX w. stały się tańcami różnych warstw społeczeństwa. Wszystkie te tańce mają rodowód ludowy, ale w trakcie swego rozwoju historycznego tak się zmieniły, że obecnie niewiele mają wspólnego ze swymi pierwowzorami.
Pierwszych namiastek rywalizacji par tanecznych w tańcach można doszukiwać się na balach i zabawach (szczególnie w XIX w.), gdzie oceny popisów dokonywali uczestnicy imprezy a nagrodą była popularność w swoim środowisku. Próbę zorganizowania rywalizacji par tanecznych w tańcach polskich w formule konkursu, podjął w latach 70. prof. Marian Wieczysty z Krakowa wspólnie z Federacją Stowarzyszeń i Klubów Tanecznych w Polsce.
Od kilku lat inicjatywę organizowania takich konkursów przejawiają instruktorzy tańca, którzy zajmują się prowadzeniem zespołów folklorystycznych. Zorganizowali oni już po kilka edycji dużych turniejów w tańcach polskich z udziałem setek par dziecięcych, młodzieżowych i młodzieży studenckiej w Warszawie, Siemiatyczach, Olsztynie, Toruniu, Elblągu, Białej Podlaskiej i innych miastach. Uczestnictwo w Regionalnym Turnieju Tańca w Drohiczynie daje szansę pokazania się tych par, które jeszcze nigdzie nie "zabłysły" a także możliwość sprawdzenia swoich umiejętności przez instruktorów, którzy są sędziami na Turnieju.
W Turnieju w Drohiczynie wystąpiły dwie kategorie taneczne: Kategoria I (7-9 lat) pary prezentują polkę i krakowiaka, Kategoria II (10-13 lat). O przydzieleniu do odpowiedniej kategorii decyduje wiek osoby starszej w parze. Wiek tańczącego wyznacza rok urodzenia.
W konkursach tańców polskich obowiązują następujące kryteria ocen: muzykalność - wrażliwość na elementy składowe muzyki, tj. metrum, rytm, tempo, dynamika, budowa formalna utworu a także zdolność emocjonalnego przeżywania muzyki; utrzymanie stylu i charakteru tańca (postawa taneczna, sposób trzymania w parze, sposób zachowania się w tańcu); technika taneczna (kroki, figury i tematy); ogólny wyraz artystyczny; estetyczny wygląd pary.
Na turniej do Drohiczyna przyjechały pary: z Wilanowskiego Klubu Młodzieżowego w Warszawie z instruktorami Agnieszką Nagnajewicz i Grzegorzem Ratajczykiem; z Zespołu Pieśni i Tańca Warmia z Olsztyna z instruktor Agnieszką i Mariuszem Krupińskim; ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Niedrzwicy Dużej k. Lublina z instruktor Hanną Aleksandrowicz; z Dziecięcego Zespołu Ludowego "Krasienin" z Zespołu Szkół w Krasieninie k. Lublina z instruktor Bożeną Nasalską; z Jaszun k. Wilna na Litwie z Zespołu Pieśni i Tańca "Znad Mereczanki" z opiekunką Marią Alencynowicz; z Zespołu "Mała Kalina" ze Szkoły Podstawowej w Dziadkowicach; z Zespołu Piesni i Tańca "Małe Podlasie" z Siemiatycz z instruktorem, Krzysztofem Szyszko.
W kategorii I zaprezentowało się 15 par a w kategorii II 13 par. Turniej odbył się w Zespole Szkół w Drohiczynie przy ul. Warszawskiej 51, a rozpoczął się on polonezem, który był jednocześnie prezentacją uczestników. Gości powitała Teresa Malinowska - sekretarz Urzędu Miasta w Drohiczynie i kierownik Turnieju, dyrektor MGOK - Urszula Tomasik.
W skład zespołu sędziego Turnieju weszli: Hanna Aleksandrowicz - przewodniczący - Niedrzwica Duża, Bożena Nasalska - Krasienin k. Lublina, Agnieszka Krupińska - Olsztyn, Grzegorz Ratajczyk - Warszawa, Daniel Podoliński - Siemiatycze.
Pary biorące udział w Turnieju zaprezentowały po dwa tańce obowiązujące nie przekraczając czasu prezentacji, tj. 2 minut, a po eliminacjach nastąpiła prezentacja ćwierćfinałowa w kategoriach I i II.
Zwycięzcami zostali: Kategoria I: I miejsce Mateusz Szyszko i Karolina Stach z Siemiatycz, II miejsce Paweł Wilchowski i Jagoda Balwa z Olsztyna, III miejsce Michał Barwiejuk i Małgorzata Radzikowska z Siemiatycz. Kategoria II: I Łukasz Zygański i Magdalena Kielak z Warszawy, II Jarosław Borkowski i Iwona Alencynowicz z Jaszun k. Wilna, III Dariusz Jarocki i Gabriela Burczyk z Olsztyna. Zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci pucharów i dyplomów w swoich kategoriach a dwie pary najlepsze "Złote Klucze Wiolinowe" oraz nagrody od sponsorów. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, prezenty oraz plakietki za uczestnictwo w Turnieju. Nagrodzono także sędziów oraz prowadzącego i pomysłodawcę Turnieju - Krzysztofa Szyszko.
Pozostały miłe wspomnienia oraz zdjęcia i postanowienie, że za rok będzie nas jeszcze więcej!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” - oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych

2024-05-24 13:39

[ TEMATY ]

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” - to Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych, którzy obradowali w dniach 21-23 maja br. w Stegnie podczas ogólnopolskiego spotkania, które poprowadził bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

Publikujemy pełny tekst Oświadczenia:

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: W jakiego Boga wierzę?

2024-05-24 08:42

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Jeżeli czasem czujesz się jak chrześcijanin na cyrkowej arenie Nerona, jeżeli czujesz, że padasz i nie ma dla ciebie szansy, to wyobraź sobie, że nagle z trybuny na arenę wchodzi ktoś – ktoś, kto chce Ci pomóc i Cię uratować.

Taka historia wydarzyła się naprawdę i to całkiem niedawno – ojciec wszedł na stadion, aby uratować syna. Ta historia dzieje się także każdego dnia. Nasz Bóg Ojciec schodzi z trybuny, by być blisko, by nas podnosić, by nas prowadzić. Co oznacza, że "Bóg jest straszliwy" – to nie tylko przerażenie, ale głęboki respekt i podziw, podobny do tego, jaki budzą majestatyczne Tatry. Boża wszechmoc, choć budzi lęk, jest również pełna miłości i troski. Poruszająca jest historia sprintera Dereka Redmonda, który doznał kontuzji podczas biegu, a jego ojciec wkroczył na tor, aby pomóc mu ukończyć wyścig. To obraz tego, jak Bóg, nasz wszechpotężny Ojciec, wspiera nas w najtrudniejszych chwilach. Odcinek ten porusza również temat Bożego dziedzictwa, o którym mówi święty Paweł w Liście do Rzymian – jako dzieci Boga, jesteśmy Jego dziedzicami i współdziedzicami Chrystusa. Ksiądz Marek podkreśla, jak ważne jest, abyśmy pogłębiali naszą więź z Bogiem i odczuwali Jego bliskość w naszym codziennym życiu. Na zakończenie, ksiądz Marek Studenski dzieli się anegdotami z życia księdza profesora Józefa Tischnera, pokazując, jak Bóg potrafi dostrzegać w nas dobro i jak wielką radość daje dzielenie się nią z innymi. Ten odcinek to pełna inspiracji rozmowa, która pomoże Ci lepiej zrozumieć Bożą naturę i Jego nieskończoną miłość do nas.

CZYTAJ DALEJ

Maryjo, ja Twe dziecię

2024-05-26 09:50

Ks. Wojciech Kania

– Gromadzimy się w przededniu Dnia Matki, kiedy to dziękujemy naszym mamom za dar życia i wychowania. Dziś przybywacie do naszej duchowej Matki, Maryi, która jak każda mama troszczy się o nas i opiekuje się nami – powiedział ks. Tomasz Lis.

„ Maryjo, ja Twe dziecię” – to hasło tegorocznego diecezjalnego spotkania dzieci komunijnych w janowskim sanktuarium, w którym ponad 500 dzieci dziękowało za dar pierwszej komunii świętej. Wspólne dziękczynienie rozpoczęło się od nabożeństwa majowego. Po odśpiewaniu Litanii Loretańskiej uczestnicy spotkania zostali pobłogosławieni Najświętszym Sakramentem. Następnie dzieci uczestniczyły we wspólnej Mszy św., której przewodniczył biskup pomocniczy senior Edward Frankowski. Kustosz sanktuarium ks. Tomasz Lis, witając zebranych, podkreślił, że dzieci przybywają do janowskiego sanktuarium jak do domu mamy. – Gromadzimy się w przededniu Dnia Matki, kiedy to dziękujemy naszym mamom za dar życia i wychowania. Dziś przybywacie do naszej duchowej Matki, Maryi, która jak każda mama troszczy się o nas i opiekuje się nami. Tutaj przy Maryi mamy uczyć się wielkiego szacunku do Eucharystii, która jest sakramentem miłości i obecności Pana Jezusa. Wypraszajcie tutaj w domu Matki Bożej Janowskiej potrzebne łaski dla siebie i swoich bliskich – wskazywał ks. Tomasz Lis. Biskup Edward Frankowski, rozpoczynając Eucharystię, podziękował wszystkim kapłanom, siostrom zakonnym, katechetom za opiekę nad dziećmi oraz wyraził radość z obecności tak wielu dzieci, rodziców i opiekunów. Przypomniał wszystkim zebranym postać św. Jana Pawła II, zachęcając do miłowania Matki Najświętszej i złączenia się z nią na wzór papieża Polaka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję