W nocy z 16 na 17 września 1939 r. Związek Sowiecki, wypełniając podjęte wobec Niemców, w ramach paktu Ribbentrop-Mołotow zobowiązania sojusznicze dokonał zbrojnej agresji na Polskę. Sowieci otwierając drugi front, złamali zawarty w 1932 r. polsko-sowiecki pakt o nieagresji. Opór sowieckiemu najeźdźcy stawiały przede wszystkim oddziały Korpusu Ochrony Pogranicza.
Ksiądz Dziekan w homilii nawiązał do zrzuconych 3 bomb w jego rodzinnej miejscowości. Jedna z nich spadła na łąki zaledwie 50 m od miejsca, gdzie z rodziną jako dwuletni chłopiec ukrywał się. Wspomniał, że okruchy prawdy agresji 17 września, zafałszowanej w okresie PRL-u poznawał kształcąc się u Ojców Salezjanów w Różanymstoku, bliżej zaś poznał ją w Seminarium Duchownym i na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Zacytował kilka tekstów fałszowanej historii odnoszących się do napaści sowieckiej na Polskę z podręczników szkolnych, z których sam się uczył. Odczytał także wzmiankę ukazującą bolesną prawdę tamtych dni zamieszczoną w publikacji Księży Pallotynów.
Po Mszy św. pod przewodnictwem Młodzieżowej Orkiestry Dętej i pocztów sztandarowych mieszkańcy miasta wraz z dziekanem, ks. L. Olszewskim, płk. Mikołajem Barszczewskim, przedstawicielami służb mundurowych i harcerzami przemaszerowali pod Pomnik Niepodległości Polski, gdzie odbyła się dalsza część obchodów. Spotkanie prowadził Tadeusz Szereszewski z I Liceum Ogólnokształcącego im T. Kościuszki. Należy przypomnieć, że od chwili odsłonięcia i poświęcenia pomnika w 1999 r. patronat nad pomnikiem sprawuje I Liceum Ogólnokształcące.
Capstrzyk przy Pomniku rozpoczął się od podniesienia flagi na maszt przez uczniów z klasy wojskowej z ZS nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i odegrania hymnu państwowego przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą pod kierunkiem Józefa Deniziaka.
Referat okolicznościowy wygłosił Jerzy Kułak, przedstawiciel Biura Edukacji Oddziału IPN w Białymstoku. Podkreślił, ze po wejściu bolszewików życie w Bielsku zamarło. Miasto zostało obwieszone czerwonymi sztandarami z sierpem i młotem oraz portretami sowieckich przywódców. W szkołach pozdejmowano krzyże, zaczęły się aresztowania i wywózki inteligencji. Recytację poezji patriotycznej przedstawiła młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. T . Kościuszki - Urszula Miłkowska, Anna Drobotko i Diana Giurow.
Apel poległych poprowadził kpt. Michał Wojno z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bielsku Podlaskim. Obchody zakończyły się złożeniem wieńców przez starostę Marka Łukaszewicza, przewodniczącą Rady Powiatu, Bożenę Grotowicz, delegację przedstawicieli służb mundurowych, organów samorządowych, organizacji politycznych, zakładów pracy i szkół. Wartę przy Pomniku Niepodległości Polski pełnili bielscy harcerze.
Pomóż w rozwoju naszego portalu