Dnia 12 listopada 2010 r. odszedł jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów - Henryk Mikołaj Górecki. Był absolwentem PWSM (obecnie Akademii Muzycznej) w Katowicach w klasie kompozycji Bolesława Szabelskiego. Już podczas studiów jego utwory były wykonywane na międzynarodowych festiwalach „Warszawska Jesień”. Od 1965 r. pracował w katowickiej uczelni jako pedagog, a w latach 1975-79 był jej rektorem. W 1979 r. zrezygnował z tej funkcji oraz z pracy pedagogicznej. Wśród jego studentów byli znani dziś twórcy: Eugeniusz Knapik, Andrzej Krzanowski, Rafał Augustyn. Po 1979 r. Henryk M. Górecki pełnił funkcje społeczne, m.in. w latach 1980-84 był prezesem Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach.
Był jedną z najbardziej oryginalnych indywidualności twórczych. Jego muzykę cechowała silna ekspresja, kontrasty wyrazowe, dramatyzm, liryzm i kontemplacja. Ograniczanie materiału dźwiękowego, uproszczenie konstrukcji potęgowały siłę wyrazu. Po 1971 r. w jego twórczości dominowały utwory wokalno-instrumentalne inspirowane treściami religijnymi.
Międzynarodową sławę przyniosła mu III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” op. 36 na sopran solo i orkiestrę. Jej nagranie w 1992 r. przez Dawn Upshaw i London Sinfonietta pod dyrekcją Davida Zinmana osiągnęło milionowe nakłady. III Symfonia znalazła się na pierwszych miejscach list przebojów w Anglii i Stanach Zjednoczonych, co było zjawiskiem fenomenalnym. Fragmenty symfonii wykorzystywano w licznych filmach fabularnych i audycjach telewizyjnych.
Do czołowych dzieł polskiego kompozytora należą m.in.: „Ad Matrem” op. 29, „Beatus vir” op. 38 (na zamówienie kard. Karola Wojtyły), „Koncert na klawesyn”, cykl „Muzyczka”, „Muzyka staropolska” op. 24, II Symfonia „Kopernikowska” op. 31, „Trzy utwory w dawnym stylu”.
Henryk M. Górecki był wielokrotnie nagradzany za swą twórczość. Wśród licznych odznaczeń i wyróżnień był m.in. honorowy doktorat Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (1993 r.). W 2009 r. otrzymał od Ojca Świętego Benedykta XVI Order św. Grzegorza Wielkiego, a w październiku 2010 r. od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Order Orła Białego.
Podczas uroczystości wręczenia honorowego doktoratu Katolickiego Uniwersytetu Amerykańskiego w Waszyngtonie (1995) kompozytor zacytował fragment homilii Papieża Jana Pawła II: „... szczerzy i pokorni artyści doskonale o tym wiedzą; jakiekolwiek byłoby piękno dzieła ich rąk, mają oni świadomość, że rysują, rzeźbią i tworzą obrazy, które są jedynie odbiciem Boskiego piękna. Jakkolwiek wielka byłaby potęga muzyki i słów, wiedzą, że ich dzieła są jedynie dalekim echem Słowa Bożego”. Cytując ten fragment papieskiego przemówienia, Górecki dodał: „Słowa te są doskonałe; nie można do nich nic dodać ani ująć. Tylko myśleć głęboko o znaczeniu tych słów”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu