W klasztorze Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus odbyła się uroczystość w związku ze wspomnieniem Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel oraz jubileuszem 60-lecia ślubów zakonnych s. Joanny Teresy.
W łódzkim karmelu Mszy św. w dzień Matki Bożej Szkaplerznej przewodniczył bp Ireneusz Pękalski. W homilii duchowny podkreślił, że poprzez Maryję każdy z nas może podążać do Jezusa. Nawiązując do historii Szymona Stocka, angielskiego karmelity, wyjaśnił znaczenie szkaplerza. - Czym jest szkaplerz? Jak piszą karmelici, jest szatą Maryi, jest znakiem pokuty i nawrócenia. Kto przyjmuje szkaplerz święty, wyrzeka się złego ducha, odnawia przyrzeczenia chrztu świętego i oddaje się Maryi jako jej dziecko. Kto przyjmuje szkaplerz, przyjmuje, jak św. Jan Apostoł pod krzyżem, Maryję do siebie, by żyć z nią i jej służyć. Szkaplerz oznacza poświęcenie się Niepokalanemu Sercu Maryi i naśladowanie jej cnot, przymierze przyjaźni z Maryją - powiedział bp Pękalski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W kolejnej części homilii łódzki biskup pomocniczy zaznaczył, że szkaplerz był także bardzo ważny dla Jana Pawła II, który wielokrotnie wskazywał na orędownictwo Matki Bożej w swoim życiu. Duchowny przytoczył również słowa Papieża Polaka z przemówienia podczas modlitwy Anioł Pański w Roku Maryjnym. Wówczas Wielki Polak mówił: „Szkaplerz jest przewodnikiem czułej i synowskiej pobożności maryjnej, poprzez który czciciele Maryi wyrażają pragnienie kształtowania swojego życia w oparciu o jej przykład jako matki opiekunki.”
Po homilii. s. Joanna Teresa od Królowej Karmelu, w swój diamentowy jubileusz, odnowiła profesję zakonną, ślubując posłuszeństwo, czystość i ubóstwo.
Historia szkaplerza sięga XII w. i związana jest ze św. Szymonem Stockiem, któremu w nocy z 15 na 16 lipca 1251 r. ukazała się Maryja podczas modlitwy słowami antyfony Flos Carmeli ( Kwiecie Karmelu). Była ona w otoczeniu aniołów i wskazywała na szkaplerz, mówiąc: "Przyjmij, najmilszy synu, Szkaplerz twego zakonu jako znak mego braterstwa, przywilej dla ciebie i wszystkich karmelitуw. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego. Oto znak zbawienia, ratunek w niebezpieczeństwach, przymierze pokoju i wiecznego zobowiązania".