W wydarzeniu wezmą również udział przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Zarządu PKP S.A., Zarządu PKP Intercity S.A. oraz przedstawiciele Biura „Niepodległa”.
Na Dworcu Centralnym w Warszawie zostanie zaprezentowany pociąg Intercity obrandowany grafikami związanymi z rodziną Ulmów, zaprojektowanymi przez Biuro „Niepodległa”. Pociąg będzie kursował na trasie Przemyśl–Berlin do 4 września br.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na trasie przejazdu lokomotywy linii Przemyśl-Berlin na dworcach zostaną wyświetlone lub rozwieszone w formie plakatów grafiki o rodzinie Ulmów.
Prezentacji lokomotywy towarzyszyć będzie przygotowana przez IPN wystawa „Samarytanie z Markowej”. Ekspozycja składa się z dwudziestu plansz, prezentujących między innymi dokumenty i zdjęcia ilustrujące historię rodziny Ulmów oraz życie polskiej i żydowskiej społeczności Markowej. Przedstawione zostały także realia okupacji niemieckiej w Polsce, podczas której każdemu, kto pomagał Żydom, groziła kara śmierci. Rozpoczynając opowieść od tragicznej historii rodziny Ulmów, autor opisuje kolejne przykłady ratowania Żydów w Markowej, gdzie Polacy ocalili życie 21 osobom. Ukazuje również skalę takiej pomocy w całym regionie. Wystawę zamykają dokumenty z procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów oraz dyplom przyznający Wiktorii i Józefowi tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
Reklama
Po raz pierwszy wystawa została zaprezentowana 24 marca 2010 r. w Warszawie (następnie w licznych polskich miastach i wielu miejscach za granicą). W zmienionym kształcie (nowa grafika i uzupełnione zdjęcia) wystawa powstała w marcu 2016 roku w związku z otwarciem Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej i jest wspólnym dziełem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Jej autorem jest dr Mateusz Szpytma, były szef Muzeum im. Rodziny Ulmów, a obecnie zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
Wystawę w holu głównym Dworca Centralnego będzie można zobaczyć do 24 lipca br.
Rodzina Ulmów - małżonkowie wraz z siedmiorgiem dzieci, w tym jednym nienarodzonym - zamordowani zostali przez Niemców w 1944 r. za to, ze udzielili w swym domu w Markowej schronienia żydowskiej rodzinie. Beatyfikacja Rodziny Ulmów odbędzie się 10 września br. w Markowej.