Podczas modlitwy Anioł Pański w niedzielę 9 lipca na Placu Świętego Piotra, papież Franciszek ogłosił nazwiska 20 kardynałów nominatów. Wśród nich jest metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś.
Kardynałowie – nominaci otrzymają insygnia kardynalskie podczas dziewiątego konsystorza tego pontyfikatu, który odbędzie się 30 września w Watykanie. Wśród nominatów jest 17 duchownych poniżej 80. roku, mających prawo udziału w konklawe oraz trzech powyżej 80. roku życia, którzy nie będą już elektorami nowego papieża.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Nominacja kardynalska dla arcybiskupa łódzkiego to przede wszystkim ogromny prestiż dla kościoła łódzkiego, jak też dla samego nominata. I myślę że jest to fakt, z którego bardzo powinniśmy się cieszyć. Wiadomo, że autorytet nie zależy od funkcji, stanowiska czy nominacji, ale fakt posiadania kardynała w diecezji, dla Kościoła nie tylko lokalnego ale całego w Polsce znaczy bardzo dużo. Cieszyliśmy się że mamy kardynała z Łodzi (Krajewski), teraz powinniśmy się cieszyć że mamy kardynała w Łodzi – mówi ks. kan. Grzegorz Klimkiewicz, proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela w Łodzi.
Reklama
- Cieszę się i gratuluję Księdzu Arcybiskupowi. Abp Grzegorz Ryś, jak widać po ostatnich decyzjach Watykanu, jest cenioną i wiele wnoszącą do obecnej myśli Kościoła, Osobą. Znamy księdza arcybiskupa z perspektywy Kościoła Łódzkiego, z jego bogatego, świeżego i wartościowego nauczania oraz codziennego funkcjonowania jako Pasterza Archidiecezji. Dziś chyba mocniej dociera do nas świadomość dobra, jakie metropolita łódzki wnosi w globalną wspólnotę Kościoła Chrystusowego. Łódź może cieszyć się już drugim kardynałem. Pierwszym mianowanym jest kard. Konrad Krajewski. Obu księżom kardynałom towarzyszę swoją wdzięczną modlitwą przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskiej – komentuje nominację ks. kan. Piotr Pirek, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Michała Archanioła w Łasku.
- Pierwsza myśl, to na pewno wyróżnienie - bardzo konkretne i wymowne. Ale także zaraz zwrócenie uwagi na to, aby jeszcze bardziej poświęcić się Kościołowi Łódzkiemu, sprawom, które są naglące i ważne dla nas tu i teraz, które będą rzutowały na jego przyszłość. Ufam, że pomimo tej nominacji, ksiądz arcybiskup będzie przewodził Kościołem Łódzkim jak najdłużej – mówi ks. Przemysław Kansy, wikariusz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbe w Pabianicach.
Abp Grzegorz Ryś urodził się 9 lutego 1964 roku w Krakowie, gdzie w 1982 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego w katedrze wawelskiej. Równolegle do studiów teologicznych odbył studia na Wydziale historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej, na którym, po rocznej pracy duszpasterskiej jako wikariusz parafii pw. św. Małgorzaty i św. Katarzyny w Kętach, został zatrudniony i podjął studia doktoranckie. W 1994 r. uzyskał doktorat, a w 2000 r. habilitację z nauk humanistycznych w zakresie historii. 28 września 2011 r. otrzymał sakrę biskupią z rąk kard. Stanisława Dziwisza. W swoim herbie przyjął zawołanie: Virtus in infirmitate (Moc w słabości). Został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka Arcybiskupem Metropolitą Łódzkim 14 września 2017 r.
Wśród kardynałów - nominatów znalazł się także o. Ángel Fernández Artime SDB, przełożony
generalny salezjanów, który kilka lat temu był z wizytą w Łodzi w Zespole Szkół Salezjańskich
przy ulicy Wodnej i tamtejszej parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.